Kluczowe dla inwestorów będzie to, jak podczas tego sympozjum szef Fedu Jerome Powell oceni perspektywy gospodarcze USA. Oczekuje się, że Powell zapowie wrześniową obniżkę stóp procentowych. Jeśli taka zapowiedź by się nie pojawiła, będzie można zobaczyć ostry zwrot na eurodolarze oraz odwrót tego, co obserwujemy w ostatnich tygodniach (tj. od publikacji słabych danych z amerykańskiego rynku pracy na początku sierpnia) na rynku obligacji rządowych.
Z kolei jeśli zapowiedź ze strony szefa Fedu dotycząca wrześniowej obniżki stóp faktycznie się pojawi, rynki finansowe bardzo to ucieszy, ale ważne będzie jeszcze, jaka skala tej obniżki zostanie przez nie „odczytana”. Stopniały w ostatnich dniach oczekiwania na radykalne cięcie stóp w USA o 50 pb., niemniej jednak część inwestorów nadal w taki scenariusz wierzy. Jeśli zatem wypowiedzi Powella skierują oczekiwania na cięcie o „tylko” 25 pb., zarówno na parze EUR/USD, jak i na rynku długu pewne odreagowania także mogą nastąpić.
Poniedziałkowa sesja przebiegała, w oczekiwaniu na piątek, w spokojnej atmosferze. Kurs EUR/USD notowany był stabilnie wokół poziomu 1,1040, a korzystający na tym EUR/PLN – wokół 4,2675. Na rynku obligacji przez większość europejskiej sesji dominowały spadki rentowności w Niemczech i USA, na koniec dnia pojawiły się delikatne wzrosty.