Wyraźnie mocniejszy złoty

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi lekką korektę ostatnich zwyżek – eurodolar cofa się do 1,063 USD.

Publikacja: 02.03.2023 07:47

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6727 PLN za euro, 4,3927 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6581 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2642 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,54% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na globalnych rynkach przyniosły lekkie skorygowanie nastrojów. Optymizm związany z publikacjami makro z Chin ustąpił ponownemu skupieniu się na rosnących rentownościach długu, co przypomina inwestorom o wyższych oczekiwaniach co do stóp procentowych ze strony Fed i EBC. Lokalnie krajowy PMI wyniósł 48,5 pkt wobec 47,5 pkt w styczniu. Zbliżamy się więc do granicy 50 pkt oddzielającej wzrost gospodarczy od kurczenia się.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. Najważniejszymi figurami dnia będzie inflacja HICP dla Strefy Euro za luty (oczek. 8,2%). Wczorajsze wskazanie z Niemiec wypadło zauważalnie powyżej konsensusu. Ponadto otrzymamy minutes z ostatniego posiedzenia EBC.

Z rynkowego punktu widzenia podbicie układów wokół rynków EM pozwoliło na dynamiczne odreagowanie na PLN. EUR/PLN ponownie znalazł się w ramach konsolidacji poniżej 4,7 PLN, a CHF/PLN testuje 4,65 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?