Dziś wystraszył Bank Japonii

Początek tygodnia przynosi kontynuacje wyprzedaży na rynkach akcyjnych. Poniedziałkowa sesja przyniosła ok 1% spadki na Wall Street, a wtorkowy poranek upływa pod znakiem dalszego zejścia notowań kontraktów terminowych na południe.

Publikacja: 20.12.2022 11:37

Dziś wystraszył Bank Japonii

Foto: parkiet.com

Niemiecki Dax zanurkował dziś nawet w okolice 13800 pkt., ale po otwarciu wraca w okolice 14000 pkt. Dzisiejszy wzrost awersji do ryzyka spowodowany był nieoczekiwanym zacieśnieniem polityki monetarnej przez Bank Japonii, który dotychczas uważał, wzrost inflacji za przejściowy.

Notowania jena wystrzeliły dziś po tym jak BoJ nieoczekiwanie na dzisiejszym posiedzeniu rozszerzył dopuszczalny korytarz wahań dla rentowności długoterminowych obligacji skarbowych. Dotychczas wszelkie komunikaty wskazywały na zachowanie status quo w polityce monetarnej przynajmniej do końca kadencji obecnego prezesa Kurody. W efekcie kurs USDJPY zanurkował dziś do najniższego poziomu od sierpnia i znajduje się w okolicach 132 jenów za każdego dolara. Obecnie Bank Japonii dopuszcza rentowność obligacji 10-letnich na poziomie 0.50%. Wcześniej było 0.25%.

Sama reakcja głównych indeksów na działania japońskiego banku centralnego wydaje się być krótkoterminowa, bowiem to tylko kosmetyczna zmiana parametrów polityki monetarnej, której rynki spodziewały się w 2023 roku. Choć wydarzyło się to wcześniej, to nie zmienia perspektyw na 2023 rok w wykonaniu innych banków centralnych. Główne implikacje będzie miało to dla japońskiego rynku.

Pamiętajmy, że znajdujemy się w przedświątecznym tygodniu, kiedy zmienność rynkowa stopniowo będzie zanikać wraz z tym jak będzie pojawiać się coraz mniej impulsów, a inwestorzy zaczął wybierać się na świąteczno-noworoczną przerwę. Również kalendarium makroekonomiczne zacznie stopniowo się wyczerpywać. Z danych większego kalibru uwagę należy zwrócić na jutrzejszą publikację indeksu zaufania konsumentów Conference Board za grudzień i czwartkowy trzeci szacunek wzrostu gospodarczego w III kw.

Na rynku walutowym zmienność wzrosła dziś także w przypadku dolara nowozelandzkiego oraz australijskiego. To po dalszym pogorszeniu nastrojów wśród przedsiębiorców, które jeszcze nie były tak złe. Spadki NZD oraz AUDa były jednak relatywnie krótkoterminowe, a zarówno notowania NZDUSD jak i AUDUSD wróciły do punktu wyjścia. Eurodolar cały czas pozostaje powyżej 1.06, a kurs EURPLNa utrzymuje się blisko 4.70.

Waluty
Końcówka tygodnia pod znakiem słabszego dolara
Waluty
Sytuacja na rynkach 24 stycznia - dolar w dół dzięki Trumpowi, BOJ podnosi stopy
Waluty
Rynek pracy zdefiniuje politykę BoJ w 2025 roku?
Waluty
Złoty idzie za ciosem. Dolar poniżej 4 zł?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Waluty
EURPLN najniżej od pięciu lat
Waluty
Złoty nadal bryluje. Euro w defensywie