To podbija scenariusz tzw. pivotu, który jest rozgrywany przez rynki od kilku tygodni. Dzisiaj kluczowe będą dane Departamentu Pracy, które poznamy o godz. 14:30. Ostatnie informacje - dane ADP, wyliczenia Challengera nt. przyszłych zwolnień, slaby subindeks zatrudnienia ISM - ukierunkowują rynki w stronę słabego odczytu, Formalnie mediana zakłada przyrost etatów o 200 tys. w sektorze pozarolniczym i utrzymanie stopy bezrobocia na poziomie 3,7 proc.
Kiepski odczyt może dać kolejne argumenty do osłabienia dolara i realizację scenariusza wyczekiwania na posiedzenie FED zaplanowane na 14 grudnia, które zdaniem rynku może dać argumenty za pivotem w najbliższych miesiącach (wygaszenie cyklu podwyżek do połowy 2023 r.). Czy słusznie, to inna sprawa (członkowie FED w swoich wypowiedziach wolą przybierać maski "jastrzębi"). Liczy się to co tu i teraz, a dolar wciąż dostaje więcej argumentów za spadkiem, chociaż jest już tani (w zestawieniu z tym, na jakich poziomach był dwa miesiące temu).
W przestrzeni G-10 dzisiaj znów najsilniejszy jest japoński jen. Spadek USDJPY to nadal pochodna zniżkujących rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie są bliskie złamania poziomu 3,50 proc.). Dalej mamy waluty Antypodów (korzystają na spekulacjach wokół zmiany covidowej polityki w Chinach?), ale i też franka. Stabilne są funt i euro (notowania EURUSD pozostają ponad poziomem 1,05). Z kolei najsłabsze są korony skandynawskie, chociaż zmiany są kosmetyczne.
EURUSD - coraz bardziej realny test okolic 1,0634?
Wspomniany poziom to minimum osiągnięte w marcu 2020 r., zaraz po wybuchu pandemii - później dolar był słabszy na fali gigantycznego luzowania, jakie uruchomił FED. Rejon 1,0630 ma szanse być przetestowany biorąc pod uwagę, że trend wzrostowy na EURUSD jest kontynuowany - wczoraj jego potwierdzeniem było wybicie poprzednich szczytów przy 1,0478-96. Rynek reaguje nadal w schemacie wyczekiwanego pivotu FED, czyli słabsze dane przybliżają scenariusz wygaszenia podwyżek w I kwartale 2023 r. i tym samym osłabiają dolara. Dzisiaj kluczowe będą dane NFP o godz. 14:30. Jeżeli odczyt wypadnie wyraźnie poniżej 200 tys. to reakcja może być podobna.
Wykres dzienny EURUSD