FED zrobi to samo, co Bank Kanady?

Dwie informacje są dzisiaj kluczowe - pierwsza to rekordowa inflacja CPI w USA, która przewyższyła oczekiwania rynku na poziomie 8,8 proc. r/r, druga to podwyżka stóp procentowych w Kanadzie o 100 punktów bazowych.

Publikacja: 13.07.2022 17:01

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Wprawdzie odczyt nie przekroczył bariery 10 proc. r/r jak to miało miejsce w fake'owym raporcie, jaki pojawił się wczoraj wieczorem, to dane mocno martwią FED i rynki. W czerwcu ceny rosły w tempie 1,3 proc. m/m i 9,1 proc. r/r, a w ujęciu bazowym o 0,7 proc. m/m i 5,9 proc. r/r. To zaczyna rodzić obawy, czy uda się uniknąć dwucyfrowych wartości CPI i na ile działania FED mogą być skuteczne - tym samym wyraźnie wzrosła presja na dalsze agresywne podwyżki stóp procentowych. Rynek w pełni wycenia ruch o 150 punktów bazowych na najbliższych dwóch posiedzeniach (w końcu lipca i w ostatniej dekadzie września) - przesunięcie oczekiwań jest widoczne bardziej, jeżeli chodzi o wrzesień, gdzie do tej pory więcej było wskazań na wyhamowanie tempa podwyżek do 50 punktów bazowych. Niewykluczone, że FED zdecyduje się nawet na kombinację 100 punktów teraz i 50 punktów we wrześniu, gdyż teraz dane z gospodarki są dobre, a trudno ocenić, jak sytuacja będzie wyglądać na jesieni. Według modelu CME FED Watch szanse na ruch o 100 p.b. w lipcu wzrosły do 48,8 proc. z zaledwie 9,5 proc. dzisiaj rano.

Argumenty za większym ruchem dostrzegł dzisiaj Bank Kanady - zamiast podwyżki o 75 punktów bazowych zobaczyliśmy ruch o 100 punktów bazowych. W efekcie po południu dolar kanadyjski jest jedną z nielicznych walut pośród G-10, które zyskują w relacji z dolarem. Lepiej radzi sobie tylko szwajcarski frank (czyżby inwestorzy przypomnieli sobie, że SNB może też być bardziej agresywny, po tym jak zaskoczył ruchem w czerwcu?).

DM BOŚ

Wykres dzienny USDCAD

Na wykresie USDCAD pierwszą reakcją na informacje z Banku Kanady było wyraźniejsze umocnienie CAD'a, które jednak później zostało skorygowane. Technicznie doszło do przetestowania linii trendu wzrostowego, która jednak nie została złamana.

DM BOŚ

Wykres dzienny EURUSD

A co na innych parach? Mimo ogromnej presji parytet na EURUSD nie został wyraźnie złamany - minimum to 0,99979 i później rynek zawrócił w górę. Wiele będzie zależeć teraz od wystąpień członków FED - na ile będą oni skłonni podnieść stopy procentowe o 100 punktów w lipcu, ale i też "przecieków" z ECB. Teoretycznie rynek spodziewa się ruchu o 25 punktów w lipcu i dalej 50 punktów w sierpniu. Mogłoby się wydawać, że przy strachu przed recesją, ECB nie zaskoczy, ale... być może strategia m "ruchu wyprzedzającego" także i tutaj byłaby bardziej zasadna? Na jesieni ryzyka dla wzrostu gospodarczego będą przecież większe, niż teraz. Być może taki scenariusz byłby też wytłumaczeniem dla ewentualnego odbicia EURUSD w stronę 1,0350. Posiedzenie EBC jest zaplanowane na 21 lipca.

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty zareaguje na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Waluty
Blisko dołka koniunktury
Waluty
Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku
Waluty
Dolar dostaje kolejne wsparcie
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Waluty
Test nastrojów
Waluty
Presja na złotego podtrzymana