Wakacyjna nuda

Kluczowe informacje z rynków:

Publikacja: 08.08.2017 12:32

Wakacyjna nuda

Foto: Bloomberg

USA: Wypowiedzi Kashkari'ego i Bullard'a z FED, jakie miały miejsce w poniedziałek wieczorem nie wniosły wiele do obrazu rynku w temacie oczekiwań związanych z podwyżkami stóp procentowych. Kashkari dał do zrozumienia, że wierzy w to, że bilans FED będzie ograniczany stopniowo i proces ten nie będzie miał większego przełożenia na rynki. Z kolei Bullard zwrócił uwagę, że FED nie powinien podnosić w najbliższym czasie stóp procentowych ze względu na słabe wskazania inflacji.  CHINY: Bilans handlowy wyniósł 46,74 mld USD w lipcu wobec 42,77 mld USD w czerwcu. Niemniej jego komponenty rosły wolniej, niż oczekiwano (eksport 7,2 proc. r/r, a import 11,0 proc. r/r, wobec szacowanych 10,9 proc. r/r i 16,6 proc. r/r).  EUROSTREFA: Bilans handlowy w Niemczech pokazał nadwyżkę rzędu 21,2 mld EUR w lipcu. Niemniej jego składowe wypadły gorzej, niż szacowano (eksport spadł o 2,8 proc. m/m, a import -4,5 proc. m/m).

Wykres dzienny AUD/NZD

Wykres dzienny AUD/NZD

Foto: DM BOŚ

Opinia: Zmienność na rynkach w tym tygodniu jest niewielka. Mamy szczyt sezonu wakacyjnego, a także „posuchę" w temacie istotnych danych makroekonomicznych, czy też politycznych. Dzisiejsze odczyty z Chin nie zachwyciły zbytnio, ale i też nie zaszkodziły notowaniom dolara australijskiego. Nieznaczne traci natomiast dolar nowozelandzki, co jest bardziej wynikiem obaw rynku przed jutrzejszym posiedzeniem RBNZ (komunikat może wypaść „gołębio"). W efekcie ciekawie wygląda układ wykresu AUD/NZD. Przed nadmiernym optymizmem przestrzega jednak ustawienie dziennego wskaźnika RSI 9, a także brak mocnego wybicia oporu 1,0770.

Wykres dzienny GBP/USD

Wykres dzienny GBP/USD

Foto: DM BOŚ

Uwagę przykuwa też zachowanie się GBP/USD, który stracił w ubiegłym tygodniu po „gołębich" sygnałach z Banku Anglii. Doszło wtedy do złamania linii trendu wzrostowego. Tymczasem teraz rynek nie ma nawet siły na tzw. ruch powrotny w stronę 1,31. Im dłużej utrzyma się taka sytuacja, tym większe będzie prawdopodobieństwo próby złamania 1,30.

Wykres dzienny EUR/USD

Wykres dzienny EUR/USD

Foto: DM BOŚ

Niewiele dzieje się też na EUR/USD, chociaż można zauważyć próby odbicia podejmowane od początku tygodnia. We wczorajszym wpisie zwracaliśmy uwagę, że rynek teoretycznie może mieć szansę na wyrysowanie formacji podwójnego szczytu w rejonie 1,19. Kluczowe dane dla tej pary napłyną dopiero w piątek (inflacja konsumencka z USA).

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?