Dolar idzie w dół

Czwartek przynosi przecenę amerykańskiej waluty – o powodach pisałem rano

Publikacja: 05.07.2018 15:42

Dolar idzie w dół

Foto: Fotolia

Opublikowane do tej pory dane (jesteśmy przed publikacją usługowego ISM o godz. 16:00) nie dały powodów do nadmiernego optymizmu wobec dolara. Raport Challengera szacujący liczbę przyszłych zwolnień nieco wzrósł (do 37,2 tys. w czerwcu z 31,5 tys. w maju), ale nadal są to niskie poziomy. Wyliczenia ADP pokazał spadek liczby nowych etatów w sektorach prywatnych do 177 tys. w czerwcu z 189 tys. w maju po korekcie. Z kolei cotygodniowe bezrobocie wzrosło do 231 tys. z 228 tys. Ot, powyższe dane są przyzwoite, ale nie rewelacyjne.

Dzisiaj wyraźniej poprawa się sentyment wokół bardziej ryzykownych aktywów, co może być sygnałem zbliżającej się wakacyjnej korekty. Z drugiej strony jutro mamy koniec tygodnia, wchodzą nowe wzajemne cła na 34 mld USD pomiędzy USA, a Chinami i trudno do końca ocenić na ile rynki podejdą do tego jak do strategii „kupuj plotki, sprzedaj fakty", a na ile duże będzie ryzyko dalszej eskalacji wzajemnych działań.

Na wykresie EURUSD wyraźnie rośnie prawdopodobieństwo wybicia oporu przy 1,1726, co było wskazywane rano.

Wykres dzienny EURUSD

Wykres dzienny EURUSD

Foto: DM BOŚ

Na przeciwległym biegunie może za chwilę pojawić się GBP/USD. Nie dość, że od rana spekuluje się, że propozycje Theresy May dotyczące Brexitu, które jutro możemy poznać ze szczegółami, mogą podzielić rząd, to jeszcze po spotkaniu z Angelą Merkel, ta miała „wylać kubeł zimnej wody" na szefową Downing Street 10. Niemcy uznają propozycje dotyczące ceł za nierealne i niemożliwe do realizacji. Jeżeli powyższe problemy jutro się potwierdzą, to funt może w najbliższych tygodniach odstawać od reszty G-10. Im większe problemy wokół Brexitu tym większa niepewność polityczna i gospodarcza, a mniejsze szanse na zacieśnienie polityki przez Bank Anglii. W przedpołudniowym wpisie zwracałem uwagę, że siła funta może być „podejrzana".

Wykres dzienny GBP/USD

Wykres dzienny GBP/USD

Foto: DM BOŚ

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?