Dolar nadal utrzymuje pozycję

Amerykańska waluta nie daje za wygraną – w grupie G-10 dolar przegrywa tylko w relacji z funtem, nieco który zyskał po tym jak konwencja Partii Konserwatywnej ostatecznie nie zakwestionowała przywództwa premier May, chociaż to było jasne już wczoraj po wystąpieniu Borisa Johnsona.

Publikacja: 03.10.2018 16:39

Marek Rogalski, główny analityk walutowy, DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Frakcja eurosceptyków wprawdzie nie szczędzi słów krytyki planowi z Chequers, ale jednocześnie ma poczucie pewnej, politycznej odpowiedzialności za swoje działania.

Na wykresie GBPUSD udaje się utrzymać w okolicach 1,30. Kolejny punkt w kalendarzu to kolejny szczyt UE ws. Brexitu, jaki będzie mieć miejsce 18 października. Po konwencji torysów widać, że May nie zrezygnuje ze swojego planu z Chequers, chociaż na dniach powinniśmy poznać zmodyfikowaną propozycję dotyczącą Irlandii (ale to może być kosmetyka). Teraz ruch tak naprawdę leży po stronie przedstawicieli UE. Tym samym przez kolejne 2 tygodnie rynek może dalej żyć plotkami, ale widać, że większość próbuje żyć... nadzieją na porozumienie.

Wykres dzienny GBP/USD

Wykres dzienny GBP/USD

Foto: DM BOŚ

Z kolei EURUSD po rannym podbiciu w kolejnych godzinach jednak osunął się poniżej strefy 1,1550-70, która tym samym pozostaje oporem. Rynek zdaje się czekać na więcej konkretów ze strony włoskiego rządu, które mogłyby wskazywać na próbę zawarcia jakiegoś wiarygodnego kompromisu z Komisją Europejską w temacie przyszłorocznego budżetu. Cały czas czekamy też na jakieś konkretne komentarze ze strony Europejskiego Banku Centralnego nt. sytuacji we Włoszech. Mimo tego nie wydaje się jednak, aby EURUSD miał zejść poniżej 1,15, nawet gdyby pojawiły się kolejne „głupie" wypowiedzi włoskich polityków. Odczyt ISM dla usług, jaki poznaliśmy o godz. 16:00 z USA imponuje – we wrześniu odczyt wyniósł 61,6 pkt. wobec 58,5 pkt. zawartych w prognozie – ale nie zmienia to zbytnio oczekiwań związanych z polityką FED w przyszłym roku.

Wykres dzienny EURUSD

Wykres dzienny EURUSD

Foto: DM BOŚ

Opracował: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?