11 bit studios zdominowało kalendarz premier

Wysypu nowych gier giełdowych spółek w najbliższych miesiącach nie zobaczymy, ale to nie znaczy, że będzie nudno. Które studia mogą zaskoczyć?

Publikacja: 24.04.2024 06:00

Przemysław Marszał (od lewej) zarządza spółką 11 bit studios, Joanna Tynor firmą Drago entertainment

Przemysław Marszał (od lewej) zarządza spółką 11 bit studios, Joanna Tynor firmą Drago entertainment, a Marcin Olejarz kieruje grupą BoomBit. Fot. mat. prasowe (3)

Foto: materiały prasowe

W ostatnich miesiącach indeksy grupujące producentów gier zachowują się gorzej niż szeroki rynek. Jest szansa na wzrost zainteresowania branżą inwestorów, bo w najbliższych kwartałach na rynek trafią nowe gry.

Majowa premiera

Największą aktywność w tym zakresie zobaczymy w 11 bit studios.

– Już w czwartek 2 maja zadebiutuje nasz kolejny tytuł z wydawnictwa, czyli „Indika” kazachskiego studia Odd Meter. Tego dnia do fanów trafi wersja na PC. Wersja konsolowa będzie dostępna niewiele później, jeszcze w maju – zapowiada Dariusz Wolak, odpowiadający za relacje inwestorskie w 11 bit studios. Z kolei 25 lipca zadebiutuje kluczowy tytuł spółki, czyli „Frostpunk 2”. Również w tym przypadku najpierw do sprzedaży trafi wersja na urządzenia PC, a dopiero za jakiś czas również konsolowa. Kilka tygodni po „Frostpunku 2”, na przełomie sierpnia i września, spółka chce wydać swój kolejny tytuł własny, czyli „The Alters”. W tym przypadku będzie to jednoczesna premiera na PC i konsole.

– Z kolei pod koniec roku planujemy kolejną premierę z wydawnictwa, czyli grę „Creatures of Ava”, za którą stoją hiszpańskie studia Inverge i Chibig – podsumowuje Wolak.

Pozostałe studia pod lupą

Kapitalizacja 11 bit studios oscyluje obecnie w okolicach 1,2 mld zł. Wyżej, na prawie 2 mld zł, jest wyceniana grupa PlayWaya. Ona również w tym roku wypuści na rynek dużo nowych gier. Zapytaliśmy prezesa spółki Krzysztofa Kostowskiego, z którymi tytułami wiąże największe nadzieje.

- To „Crime Scene Cleaner”, „Trans Syberian Railway Simulator”, „Contraband Police” oraz „Robin Hood” na konsole – odpowiedział.

W przypadku niektórych spółek duże premiery to dopiero horyzont najbliższych kilku lat. Mowa m.in. o CD Projekcie czy CI Games. W przypadku tej ostatniej spółki jej wewnętrzne studia pracują nad projektami, których premiery planowane są na 2025 i 2026 r. Pierwszy to „Project Survive” tworzony przez Underdog. Drugi to „Project 3”, za który odpowiada Hexworks.

Z kolei Creepy Jar pracuje nad grą „StarRupture”, dawniej znaną jako „Chimera”.

– Prace nad wersją early access (wczesny dostęp – red.) planujemy zakończyć w ostatnim kwartale 2024 r. W międzyczasie będziemy starać się wybrać optymalne okno wydawnicze – poinformowała nas Katarzyna Konieckiewicz, odpowiadająca za relacje inwestorskie w Creepy Jar. Jest to studio, które swoją przygodę z giełdą rozpoczęło od rynku NewConnect. Podobnie jak wspomniane już 11 bit studios czy Drago entertainment.

Ta ostatnia spółka weszła przebojem na globalne rynki z tytułem „Gas Station Simulator” jesienią 2021 r. Na ten rok planuje cztery płatne dodatki. Pierwszy już trafił na rynek, a jego koszty zwróciły się z nawiązką. W drugiej połowie czerwca zadebiutuje „Car Junkyard”, we wrześniu „Shady Deals”, a czwarty dodatek (szczegóły jeszcze nie są znane) w listopadzie.

Sporo dzieje się też w BoomBicie i Artifeksie. Ten pierwszy chce w 2024 r. wydać dziesięć dużych gier. Z kolei Artifex w tym roku ujawni nowy projekt RPG, ale jego premiera to perspektywa kolejnego roku, a nawet dwóch lat.

Technologie
Aukcja 700/800 MHz – koniec konsultacji
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Technologie
Uchwały CD Projektu. Co widać między wierszami?
Technologie
Analityk: Asbis nie zrealizuje prognozy. Ale akcje i tak warto kupować
Technologie
G-Devs już na giełdzie
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Technologie
CD Projekt chce zarobić cztery miliardy. Kiedy nowy "Wiedźmin"?
Technologie
Aukcja 700 MHz: ceny mogą spaść