Intel się doigrał

Największy na świecie producent mikroprocesorów musi zapłacić 1,06 mld euro kary, nałożonej przez Unię Europejską w związku z długotrwałym działaniem antykonkurencyjnym. To największa tego typu kara w historii UE

Publikacja: 13.05.2009 13:34

Intel się doigrał

Foto: Fotorzepa, Robert gardziński RG Robert gardziński

Po 8 latach dochodzenia Komisja Europejska stwierdziła, że Intel ograniczał rynkową konkurencję, dając rabaty producentom komputerów, którzy kupowali wszystkie lub prawie wszystkie procesory właśnie od Intela.

Kara jest największą antymonopolową grzywną w historii UE, dwukrotnie większą od 497 milionów euro, nałożonych na Microsoft w 2004 r.

- Intel zaszkodził milionom europejskich klientów, trzymając konkurencje z dala od rynku przez wiele lat. Tak poważne i długotrwałe pogwałcenie unijnych praw antymonopolowych nie może być tolerowane – mówi Neelie Kroes, komisarz ds. konkurencji w UE.

Kara dla Intela może pogłębić kłopoty firmy wynikające ze spadku sprzedaży jej produktów, związanego z załamaniem popytu na sprzęt komputerowy i elektroniczny.Przed wyrokiem Intel kontrolował 80 proc. rynku procesorów.

Unia Europejska twierdzi, że kalifornijski Intel w latach 2002 – 2005 przyznawał rabaty dużym firmom, jeżeli te w 95 proc. pokryją swoje zapotrzebowanie na procesory produktami Intela.Pozostałe 5 proc. komputerów miało być wyposażone w procesory Advenced Micro Devices (AMD).

Komisja twierdzi, że producenci PC-tów, którzy weszli w układ z Intelem do m.in. Dell, Hewlett-Packard, Lenovo Group i NEC.

Dodatkowo Intel miał płacić sieci sklepów Media Markt aby ta oferowała klientom komputery wyposażone tylko w procesory spółki z Santa Clara w Kaliforni.

[ramka]Najwyższą dotychczas karą nałożoną przez UE na producenta było 896 mln euro dla producent szkła (Saint-Gobain) za zmowy cenowe.[/ramka]

Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją