Telekomunikacja: wyniki przenoszenia numerów w 2015 roku

W 2015 roku z sieci do sieci użytkownicy przenieśli z sieci do sieci nieco ponad 1,65 mln numerów komórkowych - wynika z danych, dostęp do których uzyskaliśmy. Wynik ten jest o 5,5 proc. wyższy niż w 2014 roku i lepszy niż w 2013 r., gdy było to 1,53 mln numerów.

Publikacja: 14.01.2016 16:17

Telekomunikacja: wyniki przenoszenia numerów w 2015 roku

Foto: Bloomberg

Podobnie jak w 2014 r., także w roku ubiegłym liderem MNP był P4, operator sieci Play, który "na czysto", czyli po uwzględnieniu odejść, pozyskał około 442 tys. numerów (rok wcześniej 590 tys. numerów).

Dodatnie wyniki przenosin zanotowała poza tym część operatorów wirtualnych, ale żaden z pozostałych dużych operatorów mobilnych nie miał w ubiegłym roku dodatniego bilansu. Najmniej numerów utracił ostatecznie Orange Polska, bo około 35 tys. (rok wcześniej miał na minusie 47 tys.).

Warto zwrócić przy tym uwagę, że Orange przyjął w minionym roku około 420 tys. numerów, czyli więcej niż Polkomtel, operator sieci Plus i T-Mobile Polska razem.

Bilanse T-Mobile Polska i Plusa są nadal ujemne, choć Plus znacząco ograniczył stratę i oddał "na czysto" około 156 tys. numerów (rok wcześniej 299 tys.).

T-Mobile Polska w minionym roku utracił natomiast ponad 310 tys. numerów, czyli więcej niż w 2014 r., gdy było to niecałe 237 tys. numerów.

Wśród operatorów wirtualnych, najlepszym wynikiem (drugim na rynku) może pochwalić się prowadząca marketingową ofensywę Virgin Mobile Polska. Bilans zmian w 2015 r. w jej przypadku to około 53 tys. kart SIM na plusie.

Trzecie miejsce należy do Mobile Viking, który pozyskał w drodze przenosin 4,38 tys. numerów.

W grupie Netii wyniki oddają najprawdopodobniej efekt migracji użytkowników MVNO Dialogu na nową platformę. Dialog utracił na czysto ponad 14 tys. numerów, a Netia pozyskała około 15,5 tys. W sumie grupa była na plusie, ale z wynikiem około 1,5 tys. numerów mobilnych.

Technologie
Sztuczna inteligencja w grach. Zrewolucjonizuje branżę?
Technologie
Szósta wzrostowa sesja CD Projektu. Ile naprawdę warte są akcje?
Technologie
Cloud Technologies rozwija skrzydła. Przejmuje norweską firmę
Technologie
Drago zapowiada grę. Kurs rośnie
Technologie
TTMS wraca do planów debiutu na GPW
Technologie
Transition Technologies MS złożył w KNF wniosek o wznowienie postępowania prospektowego