Ważnym postępowaniem, które może się negatywnie przełożyć na wyniki operatorów, jest badanie dotyczące wykorzystania pieniędzy na kontach użytkowników telefonii na kartę. Jak mówi Niechciał, UOKiK chciałby je zakończyć w tym roku, raczej w drugim półroczu. – Przed wydaniem decyzji kończących postępowanie planujemy przeanalizować praktyki na innych rynkach europejskich – mówi prezes. Ponadto zapowiada kolejne postępowania dotyczące reklamowanych przez telekomy w ostatnich latach ofert z tzw. nielimitowanym dostępem do internetu. Pod koniec ubiegłego roku kary za wprowadzanie konsumentów w błąd dostały spółki z Grupy Cyfrowy Polsat.
Pod względem wartości najważniejszą sprawą, jaką zajmuje się obecnie UOKiK, jest konsolidacja operatorów telewizji kablowych: UPC i Multimedia Polska (transakcja warta ma być 3 mld zł).
Niechciał wylicza trudności, jakie urząd musi pokonać, aby podjąć odpowiednią decyzję. Z jego słów wynika, że UOKiK wysunie tzw. zastrzeżenia, po których UPC będzie mogło przedstawić propozycje. Zdaniem prezesa UOKiK ostatecznej decyzji w tej kwestii można się spodziewać za kilka miesięcy. Nie ukrywa przy tym, że doświadczenia urzędu przy okazji warunkowej zgody udzielonej UPC na zakup sieci Aster nie są zachęcające.
Z rozmowy z prezesem urzędu antymonopolowego wynika, że ma on problem z postawieniem nabywcy warunków, których spełnienie byłoby realne i faktycznie korzystne dla konsumentów. – Zawsze szukamy odpowiedzi na pytanie, czy da się opracować takie warunki, które w praktyce okażą się egzekwowalne, sprawdzalne i takie, które są dobre dla konsumentów i konkurencji – mówi Marek Niechciał. UOKiK otrzymał już opinię od Urzędu Komunikacji Elektronicznej na temat transakcji. Jej wniosków Niechciał nie zdradza.