O około 6 proc. może urosnąć w tym roku rynek IT w Polsce – prognozuje firma badawcza PMR. Rośnie popyt na oprogramowanie w segmencie komercyjnym, a po dwóch latach zastoju widać również ożywienie w sektorze publicznym. Potwierdzają to dane za okres styczeń–kwiecień, ale aby mówić o boomie, jest zdecydowanie za wcześnie. Mimo poprawiającej się sytuacji w branży wskaźnik WIG-informatyka od stycznia 2018 r. systematycznie zniżkuje i utrzymuje się poniżej psychologicznego poziomu 2 tys. pkt.
Asseco SEE pod lupą
Wśród spółek, które zdaniem analityków mają potencjał do wzrostu, są m.in. Atende, Wasko oraz Asseco South Eastern Europe. We wtorek akcje tej ostatniej drożały w reakcji na opublikowane wyniki finansowe za I kwartał. Były lepsze niż rok wcześniej. Przychody okazały się wprawdzie nieco niższe niż średnia prognoz analityków, ale za to zysk operacyjny i zysk netto znacząco przebiły oczekiwania.
Zarząd Asseco SEE zapowiedział, że kolejne kwartały zapowiadają się dla grupy dobrze. Jej portfel zamówień na 2018 r. przekracza 100 mln euro (oznacza to 6-proc. wzrost w ujęciu rok do roku). Wskaźniki płynności wzrosły w stosunku do stanu z końca 2017 r. i pozostają na bezpiecznych poziomach. Z kolei wskaźnik zadłużenia ogólnego spadł z 21,7 proc. do 18,6 proc. W zeszłym miesiącu walne zgromadzenie Asseco SEE uchwaliło wypłatę tegorocznej dywidendy. Wyniesie ona 0,52 zł na akcję, co przy wtorkowym kursie oznacza ponad 4-proc. stopę dywidendy.
Wyraźnie wyższą, bo przekraczającą 6 proc., stopę dywidendy w tym roku zaoferuje spółka matka, czyli Asseco Poland. Tam dzień dywidendy ustalono na 21 maja, a wypłaty na 7 czerwca. Z kolei w Asseco SEE będzie to odpowiednio: 29 czerwca oraz 12 lipca.
Zróżnicowane wyceny
Pierwszy kwartał to tradycyjnie słaby okres w branży IT. DM mBanku zakłada, że EBITDA analizowanych przez niego spółek z tej branży wzrosła w I kwartale 2018 r. średnio o niespełna 5 proc. Analitycy wskazują, że obecnie mediana wskaźnika ceny do zysku (dla prognozowanych na 2018 r. wyników) wynosi prawie 16 i jest o ponad 6 proc. wyższa niż historyczna średnia z ostatnich trzech lat. Jeśli uwzględnimy prognozowane wzrosty zysków w kolejnych latach, to zobaczymy, że wskaźniki C/Z dla krajowych spółek informatycznych prezentują się już zdecydowanie lepiej i są nawet nieznacznie niższe niż mediana dla zagranicznych spółek porównywalnych.