WIG-informatyka w trendzie spadkowym. Na które firmy warto postawić?

WIG-informatyka jest w trendzie spadkowym, ale wskaźnik ceny do zysku dla reprezentantów branży nadal jest wyższy od średniej z ostatnich lat. Na które firmy warto postawić?

Publikacja: 09.05.2018 05:02

WIG-informatyka w trendzie spadkowym. Na które firmy warto postawić?

Foto: Adobestock

O około 6 proc. może urosnąć w tym roku rynek IT w Polsce – prognozuje firma badawcza PMR. Rośnie popyt na oprogramowanie w segmencie komercyjnym, a po dwóch latach zastoju widać również ożywienie w sektorze publicznym. Potwierdzają to dane za okres styczeń–kwiecień, ale aby mówić o boomie, jest zdecydowanie za wcześnie. Mimo poprawiającej się sytuacji w branży wskaźnik WIG-informatyka od stycznia 2018 r. systematycznie zniżkuje i utrzymuje się poniżej psychologicznego poziomu 2 tys. pkt.

Asseco SEE pod lupą

Wśród spółek, które zdaniem analityków mają potencjał do wzrostu, są m.in. Atende, Wasko oraz Asseco South Eastern Europe. We wtorek akcje tej ostatniej drożały w reakcji na opublikowane wyniki finansowe za I kwartał. Były lepsze niż rok wcześniej. Przychody okazały się wprawdzie nieco niższe niż średnia prognoz analityków, ale za to zysk operacyjny i zysk netto znacząco przebiły oczekiwania.

Zarząd Asseco SEE zapowiedział, że kolejne kwartały zapowiadają się dla grupy dobrze. Jej portfel zamówień na 2018 r. przekracza 100 mln euro (oznacza to 6-proc. wzrost w ujęciu rok do roku). Wskaźniki płynności wzrosły w stosunku do stanu z końca 2017 r. i pozostają na bezpiecznych poziomach. Z kolei wskaźnik zadłużenia ogólnego spadł z 21,7 proc. do 18,6 proc. W zeszłym miesiącu walne zgromadzenie Asseco SEE uchwaliło wypłatę tegorocznej dywidendy. Wyniesie ona 0,52 zł na akcję, co przy wtorkowym kursie oznacza ponad 4-proc. stopę dywidendy.

Wyraźnie wyższą, bo przekraczającą 6 proc., stopę dywidendy w tym roku zaoferuje spółka matka, czyli Asseco Poland. Tam dzień dywidendy ustalono na 21 maja, a wypłaty na 7 czerwca. Z kolei w Asseco SEE będzie to odpowiednio: 29 czerwca oraz 12 lipca.

Zróżnicowane wyceny

Pierwszy kwartał to tradycyjnie słaby okres w branży IT. DM mBanku zakłada, że EBITDA analizowanych przez niego spółek z tej branży wzrosła w I kwartale 2018 r. średnio o niespełna 5 proc. Analitycy wskazują, że obecnie mediana wskaźnika ceny do zysku (dla prognozowanych na 2018 r. wyników) wynosi prawie 16 i jest o ponad 6 proc. wyższa niż historyczna średnia z ostatnich trzech lat. Jeśli uwzględnimy prognozowane wzrosty zysków w kolejnych latach, to zobaczymy, że wskaźniki C/Z dla krajowych spółek informatycznych prezentują się już zdecydowanie lepiej i są nawet nieznacznie niższe niż mediana dla zagranicznych spółek porównywalnych.

GG Parkiet

Wśród podmiotów krajowych stosunkowo drogo wyceniane są obecnie takie spółki, jak Comarch, Ailleron czy Asseco Business Solutions, natomiast atrakcyjnie pod względem wskaźnika ceny do zysku prezentują się wspomniane już Wasko oraz Atende. W przypadku tej ostatniej firmy przy szacowanych zyskach na 2019 i 2020 r. jest nawet szansa na jednocyfrowy wskaźnik C/Z.

Ze świecą natomiast można szukać raportów analitycznych dotyczących spółek informatycznych, które popadły w tarapaty, a takich ostatnio nie brakuje. Sygnity czy Qumak zeszły rok zakończyły głęboko pod kreską i trudno odnosić się do ich bieżącej i przyszłej wyceny. Dla tych dwóch spółek kluczowe będą najbliższe miesiące. Qumak realizuje plan fuzji z grupą Euvic, a Sygnity kilka dni temu podpisało porozumienie z wierzycielami. Do tego jednak, aby można było mówić o wyjściu na prostą, jeszcze daleka droga. Sygnity musi uporać się m.in. z karami finansowymi za projekt e-Podatki.

[email protected]

Technologie
Aukcja 700/800 MHz – koniec konsultacji
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Technologie
Uchwały CD Projektu. Co widać między wierszami?
Technologie
Analityk: Asbis nie zrealizuje prognozy. Ale akcje i tak warto kupować
Technologie
G-Devs już na giełdzie
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Technologie
CD Projekt chce zarobić cztery miliardy. Kiedy nowy "Wiedźmin"?
Technologie
Aukcja 700 MHz: ceny mogą spaść