Cyfrowy Polsat: Sferia wnioskuje o rezerwację

Sferia, spółka należąca w 51 proc. do Grupy Cyfrowy Polsat, dysponująca blokiem cennych częstotliwości z zakresu 800 MHz, wystąpiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z wnioskiem o przedłużenie rezerwacji – dowiedział się „Parkiet".

Publikacja: 06.07.2018 05:06

Cyfrowy Polsat: Sferia wnioskuje o rezerwację

Foto: Fotolia

Rezerwacja Sferii uzyskana w 2013 roku na mocy kontrowersyjnej ugody udziałowców tej spółki (głównym jest wehikuł Zygmunta Solorza) z polskim rządem wygasa w grudniu. Grupa Cyfrowy Polsat długo zwlekała z deklaracją, czy wystąpi o przedłużenie rezerwacji.

Kilka miesięcy temu zarząd satelitarnej platformy zapowiedział, że pod koniec półrocza zainicjuje odpowiednią procedurę w UKE, ale zastrzegł, że to, czy ostatecznie odbierze rezerwację, będzie zależało od warunków, które postawi UKE. To stanowisko podtrzymała w czwartek w rozmowie z nami Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu.

Chodzi o to, że zgodnie z zapisami prawa telekomunikacyjnego, ustalając cenę za rezerwację, prezes UKE powinien wziąć pod uwagę kwoty, które padły w słynnej aukcji LTE. Jeden blok pasma z zakresu 800 MHz – m.in. za sprawą licytacji z udziałem spółki NetNet kojarzonej z Cyfrowym Polsatem – uzyskał wycenę 1,7 mld zł.

Z odpowiedzi Urzędu Komunikacji Elektronicznej na nasze pytania wynika, że Sferia złożyła wniosek o przedłużenie rezerwacji bloku 800 MHz na 15 lat do końca 2033 roku. Tyle samo lat obowiązują rezerwacje zwycięzców aukcji.

Cyfrowy Polsat przekonywał wcześniej, że nie musi starać się o prolongatę i ma inny sposób na to, aby zapewnić użytkownikom odpowiednie parametry transmisji danych w komórkowej sieci.

Ten sposób to zmiana zastosowania innych częstotliwości (900, 2100 MHz), tak aby wsparły budowę odpowiednio szerokiej infostrady. Jako zapewniające przewagę konkurencyjną, spółka wskazuje 1800 i 2600 MHz w połączeniu z technologią wzmacniania sygnału internetu dla domu ODU-IDU. Z drugiej strony Cyfrowy Polsat nie kryje, że agreguje 800 MHz i z innymi.

W końcu ub.r. grupa posiadała ponad 9,9 tys. aktywnych stacji bazowych.

Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją