Cyfrowy Polsat: Sferia wnioskuje o rezerwację

Sferia, spółka należąca w 51 proc. do Grupy Cyfrowy Polsat, dysponująca blokiem cennych częstotliwości z zakresu 800 MHz, wystąpiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z wnioskiem o przedłużenie rezerwacji – dowiedział się „Parkiet".

Publikacja: 06.07.2018 05:06

Cyfrowy Polsat: Sferia wnioskuje o rezerwację

Foto: Fotolia

Rezerwacja Sferii uzyskana w 2013 roku na mocy kontrowersyjnej ugody udziałowców tej spółki (głównym jest wehikuł Zygmunta Solorza) z polskim rządem wygasa w grudniu. Grupa Cyfrowy Polsat długo zwlekała z deklaracją, czy wystąpi o przedłużenie rezerwacji.

Kilka miesięcy temu zarząd satelitarnej platformy zapowiedział, że pod koniec półrocza zainicjuje odpowiednią procedurę w UKE, ale zastrzegł, że to, czy ostatecznie odbierze rezerwację, będzie zależało od warunków, które postawi UKE. To stanowisko podtrzymała w czwartek w rozmowie z nami Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu.

Chodzi o to, że zgodnie z zapisami prawa telekomunikacyjnego, ustalając cenę za rezerwację, prezes UKE powinien wziąć pod uwagę kwoty, które padły w słynnej aukcji LTE. Jeden blok pasma z zakresu 800 MHz – m.in. za sprawą licytacji z udziałem spółki NetNet kojarzonej z Cyfrowym Polsatem – uzyskał wycenę 1,7 mld zł.

Z odpowiedzi Urzędu Komunikacji Elektronicznej na nasze pytania wynika, że Sferia złożyła wniosek o przedłużenie rezerwacji bloku 800 MHz na 15 lat do końca 2033 roku. Tyle samo lat obowiązują rezerwacje zwycięzców aukcji.

Cyfrowy Polsat przekonywał wcześniej, że nie musi starać się o prolongatę i ma inny sposób na to, aby zapewnić użytkownikom odpowiednie parametry transmisji danych w komórkowej sieci.

Ten sposób to zmiana zastosowania innych częstotliwości (900, 2100 MHz), tak aby wsparły budowę odpowiednio szerokiej infostrady. Jako zapewniające przewagę konkurencyjną, spółka wskazuje 1800 i 2600 MHz w połączeniu z technologią wzmacniania sygnału internetu dla domu ODU-IDU. Z drugiej strony Cyfrowy Polsat nie kryje, że agreguje 800 MHz i z innymi.

W końcu ub.r. grupa posiadała ponad 9,9 tys. aktywnych stacji bazowych.

Technologie
Aukcja 700/800 MHz – koniec konsultacji
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Technologie
Uchwały CD Projektu. Co widać między wierszami?
Technologie
Analityk: Asbis nie zrealizuje prognozy. Ale akcje i tak warto kupować
Technologie
G-Devs już na giełdzie
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Technologie
CD Projekt chce zarobić cztery miliardy. Kiedy nowy "Wiedźmin"?
Technologie
Aukcja 700 MHz: ceny mogą spaść