Orange i T-Mobile zgłosiły zainteresowanie częstotliwościami po Sferii

Urząd Komunikacji Elektronicznej ostatecznie umorzył postępowania z wniosków Sferii (51 proc. ma Cyfrowy Polsat) dotyczące bloku częstotliwości 800 MHz. Wydaje się, że pasmo wróciło do puli i może zostać ponownie rozdysponowane. UKE rozpoznaje obecnie wnioski Orange i T-Mobile w tej sprawie.

Publikacja: 28.03.2019 13:17

Orange i T-Mobile zgłosiły zainteresowanie częstotliwościami po Sferii

Foto: Bloomberg

25 marca Urząd Komunikacji Elektronicznej formalnie doręczył Sferii decyzję wydaną jej decyzję rezerwacyjną dot. pasma 800 MHz oraz umarzającą postępowania toczące się z wniosku tego operatora - poinformował w odpowiedzi na pytania rpkom.pl Martin Stysiak, rzecznik UKE. - Decyzja jest ostateczna - dodał rzecznik.

To oznacza, że pasmo może zostać ponownie rozdysponowane. Według serwisu Telko.in, zainteresowanie blokiem Sferii wyraziły formalnie Orange Polska i T-Mobile Polska.

Taki ruch wymusza działanie na prezesie UKE, nie oznacza jednak, że to właśnie te firmy ostatecznie uzyskają rezerwację. Nie wiadomo na razie, czy pasmo zostanie rozdysponowane w aukcji, czy też w przetargu, ani kiedy. - Orange wyraził zainteresowanie w listopadzie, a T-Mobile w marcu - doprecyzowuje na naszą prośbę Martin Stysiak.

Obaj wymienieni operatorzy uzyskali pasmo 800 MHz w tzw. aukcji LTE. Obaj zdobyli po dwa bloki 5 MHz (w terminologii fachowej 2x5MHz). Orange wyłożył na ten zakres 3 mld zł, a T-Mobile ponad 4 mld zł. Piąty blok przypadł w udziale Play (za niecałe 1,5 mld zł).

Sferia należy w 51 proc. do Cyfrowego Polsatu, kontrolowanego przez Zygmunta Solorza. Jak pisaliśmy, przy okazji publikacji wyników rocznych Katarzyna Ostap-Tomann, odpowiadająca w zarządzie Cyfrowego Polsatu za finanse, poinformowała, że Sferia zakończyła rozmowy z UKE na temat 800 MHz i nie zdecydowała się odebrać decyzji przedłużającej rezerwację tego bloku.

Poprzednia rezerwacja Sferii, uzyskana przed aukcją, w ramach ugody z rządem na skutek wymiany wadliwego pasma, wygasła z końcem grudnia. Sferia wystąpiła odpowiednio wcześniej o prolongatę, ale kwestionowała wysokość opłaty ustalonej przez urząd na podstawie średniej wyceny bloku w aukcji LTE (ponad 1,7 mld zł). Jej wniosek o rozłożenie płatności na raty można interpretować jako próbę sił i grę na czas. UKE na ten postulat nie zgodził się.

Ustne zainteresowanie pasmem po Sferii wyrażali także prezesi P4 (Play) Jean Marc-Harion oraz Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu (do końca marca br.), który zastrzegał, że wszystko będzie zależało od warunków finansowych i formuły procedury.

Technologie
Aukcja 700/800 MHz – koniec konsultacji
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Technologie
Uchwały CD Projektu. Co widać między wierszami?
Technologie
Analityk: Asbis nie zrealizuje prognozy. Ale akcje i tak warto kupować
Technologie
G-Devs już na giełdzie
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Technologie
CD Projekt chce zarobić cztery miliardy. Kiedy nowy "Wiedźmin"?
Technologie
Aukcja 700 MHz: ceny mogą spaść