Zamieszanie wokół „Cyberpunka”. Kłopoty polskiego dystrybutora

Duże grono pracowników znanej, dystrybucyjnej spółki CDP właśnie traci pracę – donoszą branżowe portale. Zapytaliśmy CDP, czy rzeczywiście planowane są tak duże zwolnienia i jaki jest ich powód, ale do czasu zamknięcia tego wydania „Parkietu” nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Publikacja: 25.01.2020 05:04

Zamieszanie wokół „Cyberpunka”. Kłopoty polskiego dystrybutora

Foto: materiały prasowe

Na rynku pojawiły się liczne informacje, że przyczyną kłopotów CDP jest przełożenie premiery „Cyberpunka" przez CD Projekt. W piątek po południu w branżowym serwisie ppe.pl zostały one jednak oficjalnie zdementowane przez zarząd CDP. Twierdzi, że zwolnienia nie są związane z przesunięciem wydania „Cyberpunka". Informuje również, że jego firma została poinformowana o przesunięciu daty premiery 16 stycznia. „Jest to zachowanie zgodne z przyjętą rynkową praktyką informacyjną" – napisali przedstawiciele CDP.

Firmy CD Projekt i CDP nie są powiązane kapitałowo, ale od lat ze sobą współpracują operacyjnie (CDP jest „spadkobiercą" wydawniczego skrzydła CD Projektu). To właśnie CDP miał być polskim dystrybutorem najnowszej gry CD Projektu.

Giełdowa spółka na Twitterze skomentowała doniesienia dotyczące kłopotów CDP.

„Wszystkie zamówienia przedpremierowe gry »Cyberpunk 2077« złożone bezpośrednio u dystrybutora CDP Sp. z o.o zostaną zrealizowane. Więcej szczegółów wkrótce" – czytamy w oświadczeniu.

Przedstawiciele branży, z którymi rozmawialiśmy, uważają, że – wbrew temu co oficjalnie podaje CDP – przełożenie premiery mogło się przyczynić do kłopotów dystrybutora, natomiast czynników składających się na decyzję o masowych zwolnieniach mogło być oczywiście więcej.

CDP sp. z o.o. działa na polskim rynku od ponad 20 lat. To jej zawdzięczamy wydanie polskich wydań takich gier jak „Diablo II" czy „Wiedźmin 3".

Przypomnijmy, że nieco ponad tydzień temu – w czwartek wieczorem – giełdowe studio nieoczekiwanie przełożyło premierę „Cyberpunka" z 16 kwietnia na 17 września, argumentując, że potrzebuje tych dodatkowych pięciu miesięcy na doszlifowanie gry. Informacja przełożyła się na mocną, ale trwającą tylko jeden dzień, przecenę akcji. Kurs już powrócił do wcześniejszych poziomów. Doniesienia o kłopotach CDP w piątek pozostały bez wpływu na notowania CD Projektu. Po południu rosły one o niespełna 1 proc., do 276 zł, co oznacza kapitalizację przekraczającą 26,5 mld zł, nieznacznie powyżej wyceny rynkowej Banku Pekao.

Z informacji umieszczonych na forum inwestycyjnym CD Projektu wynika, że po premierze „Cyberpunka" giełdowa spółka zaprezentuje zaktualizowaną strategię. Powinny się w niej pojawić informacje o kolejnych, planowanych produkcjach. kmk

Technologie
Producent gier zaatakowany przez hakerów. Skasowali jego stronę www
Technologie
Asseco najdroższe od ćwierć wieku. Udany atak na 100 zł
Technologie
Zbliża się bitwa o częstotliwości 5G w Polsce. Administracja liczy na Ukrainę
Technologie
Koniec boomu na firmy IT
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Technologie
Rabaty za mało widoczne
Technologie
Asbis pokazał wyniki. Akcje drożeją