Niejednoznaczny wpływ pandemii na branżę IT

Niektóre firmy już informują o zawirowaniach z kontraktami. Większość na razie uspokaja. W dłuższym terminie sektor może być beneficjentem obecnej sytuacji.

Publikacja: 20.03.2020 05:25

Niejednoznaczny wpływ pandemii na branżę IT

Foto: Adobestock

Firma IDC ścięła prognozy dla tegorocznej dynamiki rynku IT na świecie. W styczniu zakładała ponad 5 proc., w lutym 4,3 proc., a teraz – w pesymistycznym scenariuszu – nie wyklucza, że rynek urośnie o niewiele ponad 1 proc.

Popyt na usługi IT jest skorelowany z dynamiką PKB. Jeśli gospodarka spowolni, firmy będą mniej skłonne do inwestycji w nowe rozwiązania.

Zarządy o wirusie

Zapytaliśmy reprezentantów branży IT, jaki wpływ na ich biznes ma trwająca pandemia.

– Obecnie nie widzimy realnego zagrożenia dla ciągłości funkcjonowania spółki – informuje zarząd Asseco Poland. Podobny wydźwięk mają wieści napływające z Comarchu. – Część pracowników z polskich biur oraz z oddziałów zagranicznych, m.in. w Belgii, we Francji, w Hiszpanii i we Włoszech, pracuje w formie zdalnej – dodaje Marek Wiśniewski, rzecznik Comarchu.

– Nie widzimy jednoznacznych, istotnych sygnałów dotyczących wpływu pandemii na nasz biznes. Jego struktura w dużej części opiera się na długoterminowych kontraktach z klientami i dotyczy strategicznych obszarów państwa (administracja, energetyka, finanse państwa) – mówi z kolei Bogdan Zborowski, prezes Sygnity.

Już wkrótce okaże się, jak zawirowania z wirusem wpłyną na kwestię podziału ubiegłorocznego zysku w branży IT.

– Nasze plany dotyczące dywidendy pozostają takie jak w dotychczasowych komunikatach – deklaruje Piotr Jeleński, prezes Asseco SEE. Podkreśla, że kontrakty w spółce realizowane są zgodnie z planem. – Odnotowujemy nieznaczne opóźnienia w dostawie bankomatów czy terminali POS związane z opóźnieniami dostaw z Chin – dodaje prezes. Informuje też, że spółka szuka nowych obszarów wzrostu z naciskiem na rozwiązania umożliwiające wykorzystanie i optymalizację elektronicznych kanałów dostępu, płatności elektroniczne, rozwiązania uwierzytelniające oraz do zapewnienia bezpieczeństwa transakcji online, a także hostingowe. – W tych obszarach spodziewamy się wzmożonego zainteresowania klientów – sygnalizuje Jeleński.

Skokowym wzrostem zainteresowania swoimi rozwiązaniami chwali się m.in. notowany na NewConnect Voicetel, twórca narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji, pozwalających na automatyczną obsługę klienta.

Szanse i zagrożenia

– Paradoksalnie właśnie lekcje „z wirusa" zdynamizują podejście do pracy zdalnej, wykorzystywania odpowiedniego oprogramowania oraz chmury – uważa Konrad Świrski, prezes Transition Technologies. Wtóruje mu Roman Szwed, prezes Atende.

– Widzimy, że oferowane przez nas rozwiązania IT związane np. z zapewnieniem pracy zdalnej, wykorzystaniem chmury czy systemów wideokonferencyjnych, choć w części, dały wielu naszym klientom szansę na zachowanie ciągłości prowadzonych operacji. Dziś te narzędzia przechodzą poważny test bojowy i naszym zdaniem zdają go pozytywnie – mówi. Dodaje, że jeśli chodzi o wypłaty dywidend, to spółka zamierza kontynuować dotychczasową politykę, jeśli sytuacja na to pozwoli. Niedawno Atende opublikowało strategię na lata 2020–2021. – Mimo nietypowej sytuacji pozostaje ona aktualna. Pomaga nam fakt, że Atende nie jest zadłużone, a ponadto mamy znaczną rezerwę finansową w wyniku niedawnej sprzedaży spółki z grupy – mówi prezes.

O negatywnym wpływie pandemii na swój biznes poinformowało natomiast Wasko. Podało, że istnieje ryzyko opóźnienia przy dużym kontrakcie dla PKP-PLK .

Takie spółki jak Asseco, Comarch czy LiveChat gros przychodów osiągają ze sprzedaży na rynkach zagranicznych. Wiele wskazuje, że osłabienie złotego powinno pomagać ich wynikom. Czy tak jest?

– Praktycznie całość przychodów wypracowujemy w dolarze, a koszty ponosimy w dolarze i złotym. Więc oczywiście kurs PLN/USD ma znaczący wpływ na nasze wyniki. W kwietniu opublikujemy dane o wstępnych szacunkowych przychodach za styczeń–marzec i tak jak to zrobiliśmy ostatnio, przedstawimy dane w USD – informuje Marcin Droba odpowiadający za relacje inwestorskie LiveChatu.

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska