Bez pośpiechu z 26 GHz

Ponad miesiąc od zakończenia konsultacji na temat zagospodarowania pasma 26 GHz w przyszłości nadającego się dla sieci 5G Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował stanowiska, które doń napłynęły. Złożyło je sześciu operatorów, izby i stowarzyszenia oraz – co zdarza się rzadko – 33 osoby prywatne. Pisma tych ostatnich nadeszły głównie od przeciwników szybkiej budowy sieci 5G.

Publikacja: 13.10.2020 05:05

Krzysztof Dyl, wiceprezes UKE, czekał na głosy z rynku.

Krzysztof Dyl, wiceprezes UKE, czekał na głosy z rynku.

Foto: Archiwum, Jerzy Dudek

Główne postulaty to wstrzymanie rozwoju sieci 5G do czasu powstania analiz, czy i jak wpływają one na zdrowie człowieka i zwierząt, oraz ograniczenie do niezbędnego minimum norm promieniowania elektromagnetycznego nadajników (PEM).

Odpowiedzi udzielone przez operatorów wskazują, że nie jest im spieszno do kolejnej dystrybucji częstotliwości, a ich priorytetem jest unieważniona aukcja pasma 3,6 GHz (tzw. aukcja 5G). Zdaniem P4, operatora sieci Play, dystrybucja powinna się odbyć w latach 2022–2023 lub później. Telekom najpierw chciałby zbudować sieć 5G 3,6 GHz, a potem dopiero zastanowić się nad przydatnością pasma 26 GHz. Uważa przy tym, że nie byłoby z tym kłopotu, ponieważ są już dziś dostępne smartfony i inne urządzenia abonenckie korzystające z tych częstotliwości, i jako przykład telekomu, który czerpie z tego profity, podaje amerykańskiego Verizona. Netia (Grupa Cyfrowy Polsat) zauważa jednak, że urządzenia dostępne na masową skalę będą dopiero w 2023 r. Podobnego zdania jest Orange Polska.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją