Twórcy cyfrowej rozrywki o protestach

Wśród studiów otwarcie popierających trwające protesty społeczne dominują podmioty spoza giełdy. Jakie jest podejście największego reprezentanta branży, CD Projektu?

Publikacja: 04.11.2020 05:16

Twórcy cyfrowej rozrywki o protestach

Foto: twitter.com

Twórcy gier w innych krajach często zabierają głos w sprawach społeczno-światopoglądowych. Polskie firmy są w tej kwestii bardziej stonowane, w szczególności giełdowe, bo budzi to duże emocje i jest przez rynek różnie oceniane.

Ciri z błyskawicą

Największy podmiot w polskiej branży gier, CD Projekt, przyzwyczaił już inwestorów do tego, że otwarcie wyraża swoje poglądy, które są zresztą wpisane w jego strategię. „Jesteśmy zwolennikami pełnej tolerancji światopoglądowej" – brzmi jej fragment.

CD Projekt obecnie koncentruje się na dotrzymaniu trzeciego już terminu premiery „Cyberpunka" (10 grudnia) i to jest dla niego temat kluczowy. Oficjalnie na temat trwających protestów się nie wypowiada. Ale wsparcie wyraził pośrednio, m.in. poprzez profile pracowników, gdzie pojawiła się grafika przedstawiająca Ciri (bohaterka książek Andrzeja Sapkowskiego, na bazie których powstała gra „Wiedźmin") z błyskawicą, symbolem protestów.

– CD Projekt i inne spółki z branży gier nie żyją w oderwaniu od rzeczywistości. Spółki tworzą ludzie, artyści, którzy mają prawo wyrażać swoje poglądy i angażować się w życie publiczne. Taka otwarta relacja i niezasłanianie się poprawnością polityczną buduje relacje ze społecznością graczy – uważa Łukasz Kosiarski, analityk BM Pekao. Z kolei Maciej Kietliński, ekspert z Noble Securities, ocenia, że zabieranie głosu przez spółki w sprawach światopoglądowo-politycznych, jest działaniem nastawionym na marketing.

– Najlepszym marketingiem, jaki może sobie zafundować spółka, jest terminowe wypuszczanie dobrych jakościowo produktów – podsumowuje.

Branża pod lupą

Protesty otwarcie poparły takie studia jak Vile Monarch czy Flying Wild Hog. – Z główną ideą stojącą za protestami, tj. sprzeciwieniu się ograniczeniu praw kobiet, prywatnie utożsamia się prawdopodobnie każdy członek Vile Monarch, w tym znaczna część poprzez udział w demonstracjach – mówi Kacper Kwiatkowski, wiceprezes Vile Monarch. W podobnym tonie wypowiada się Joanna Staniszewska, reprezentująca spółkę Flying Wild Hog. – Wzajemny szacunek, tolerancja i prawa człowieka są dla nas ogromnie ważne. W związku z zapowiedzianymi ogólnopolskimi strajkami wysłaliśmy do pracowników informację, że wspieramy i rozumiemy osoby, które zdecydowały się wziąć w nich udział – informuje.

Technologie
Akcje Cyfrowego Polsatu w górę. Zarząd o rodzinnym sporze
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Technologie
Prezes Vigo Photonics: rok 2025 to pas startowy dla HyperPIC
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów
Technologie
Technologiczne spółki na celowniku inwestorów. Transakcje przyspieszą
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów. Akcje tanieją
Technologie
DataWalk ma kontrakt z amerykańskim gigantem. Kurs szybuje