Grupa CD Projekt w ważnym momencie

Studio naprawia wersje konsolowe „Cyberpunka 2077". Do końca tego kwartału tytuł powinien wrócić do sklepu Sony – uważają eksperci.

Publikacja: 23.01.2021 09:30

Grupa CD Projekt w ważnym momencie

Foto: materiały prasowe

Mija szósty tydzień od premiery „Cyberpunka", a gra nadal budzi skrajne emocje. Jak donoszą branżowe portale, w USA oraz Wielkiej Brytanii największe sklepy takie jak Amazon czy Best Buy znacząco obniżają ceny gry – szczególnie w przypadku wersji konsolowych.

Błędy vs. potencjał

To właśnie z powodu licznych błędów w grze Sony usunęło do odwołania cyfrową wersję „Cyberpunka" ze sprzedaży z PlayStation Store, a Microsoft uprościł politykę zwrotów.

– Uważam, że dzięki zapowiadanym patchom oceny „Cyberpunka" poprawią się i pozwolą mu wrócić do sklepu Sony do końca I kwartału, a za tym powróci też sprzedaż wersji konsolowych. Ponadto budująca się baza konsol nowej generacji, dodatkowa zawartość w postaci zarówno darmowych, jak i płatnych DLC do gry oraz wersja „CP2077" na next-geny będą miały wpływ na to, iż popyt przesunie się na 2021 r. – uważa Krzysztof Tkocz, analityk DM BDM. Jego zdaniem sprzedaż produkcji CD Projektu jest w stanie utrzymywać się przez lata na wysokim poziomie.

Tuż po premierze „Cyberpunk" bił rekordy, ale aktualnie daje się zauważyć spadek liczby osób grających w polski tytuł. Spadek w dużej mierze wynika z faktu, że główny wątek fabularny pozwala ukończyć grę w około 40 h. Nie posiada on jeszcze trybu multiplayer tak jak „GTAV" czy „RDR2", dzięki któremu producenci potrafią utrzymać przez długi czas grono aktywnych użytkowników przy danym tytule – wyjaśniają eksperci. Ale jednocześnie podkreślają, że pomimo wielu wyprzedaży, które odbywały się w ostatnim czasie, „Cyberpunk" cały czas utrzymywał się w okolicach podium najlepiej sprzedających się gier na Steamie, co może być wyznacznikiem tego, jak wygląda sprzedaż. Najnowszych wieści od spółki w tej sprawie jeszcze nie ma. Wiadomo tylko, że do 20 grudnia sprzedaż (po uwzględnieniu zwrotów) wyniosła 13 mln sztuk.

Foto: GG Parkiet

Dopiero teraz, gdy emocje zaczęły opadać, przebijają się opinie, że „Cyberpunk 2077" to gra z bardzo dobrą fabułą i ogromnym potencjałem. – Ciężko więc stwierdzić, kto był rzeczywistym źródłem negatywnych opinii o grze i czy na pewno byli to gracze, który poświęcają jej średnio niemal 45 godzin – komentuje Jarosław Zeisner z BTC Studios. Jego zdaniem, jeśli studio sprawnie upora się z istniejącymi błędami, to możemy podejrzewać, że prawdziwy „szał na Cyberpunka" dopiero nastąpi.

Problematyczna wycena

Kurs akcji CD Projektu oscyluje w okolicach 250–260 zł i jest o ponad 40 proc. niższy niż 7 grudnia, kiedy wyznaczył historyczne maksimum na poziomie ponad 460 zł. Zdania co do potencjału kursu są podzielone. Na rynku znajdziemy zarówno pozytywne, jak i negatywne zalecenia dla polskiego studia. Wśród czynników ryzyka znajdują się pozwy zbiorowe złożone przez kilka amerykańskich kancelarii reprezentujących tamtejszych inwestorów. Na dalszą przecenę studia stawia m.in. kilka funduszy, które od kilku tygodni aktywnie grają jego akcjami na krótko. Obecnie spośród 13 aktualnych pozycji w rejestrze krótkiej sprzedaży aż pięć dotyczy CD Projektu.

Zamieszanie po premierze „Cyberpunka" zrodziło pytanie, czy spółka wypłaci w tym roku dywidendę. Na rekomendację zarządu będziemy musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy, ale analitycy zgodnie zakładają, że dywidenda będzie. Natomiast mocno podzielone są zdania co do jej wysokości.

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska