Komisja Europejska zgodziła się na fuzję WarnerMedia i Discovery

Amerykański koncern medialny Discovery, w Polsce właściciel Grupy TVN, poinformował w środę wieczorem, że Komisja Europejska udzieliła mu bezwarunkowej zgody na przejęcie aktywów WarnerMedia.

Publikacja: 23.12.2021 12:14

Komisja Europejska zgodziła się na fuzję WarnerMedia i Discovery

Foto: Bloomberg

- Zgoda Komisji Europejskiej to krok milowy w kierunku finalizacji zaproponowanej transakcji z AT&T - ocenił cytowany w komunikacie koncernu David Zaslav, prezes Discovery i przyszły szef mających połączyć się firm.

- Dziś robimy znaczący krok w kierunku utworzenia Warner Bros. Discovery, najlepszej firmy rozrywkowej która będzie jednym z kluczowych inwestorów na świecie kontentu premium i która będzie w stanie zapewnić konsumentom – naszym zdaniem – najbardziej kompleksową ofertę treści w jednym miejscu – dodał.

Discovery spodziewa się finalizacji transakcji w połowie przyszłego roku po tym jak wypowiedzą się inne odpowiednie urzędy regulacyjne.

Czekamy na odpowiedź Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czy ma podstawy by zajmować się sprawą.

Właścicielem WarnerMedia jest największy w Stanach Zjednoczonych operator telekomunikacyjny AT&T. Po transakcji jego udziałowcy będą posiadali 71 proc. udziałów w połączonej firmie, w tym w Discovery, a więc i potencjalnie TVN. Udziałowcy Discovery zaś 29 proc.

Operacja ta stała się oficjalnym powodem gorącej debaty publicznej nt. układu własnościowego w TVN i jego zgodności z przepisami zabraniającymi firmom spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego przejmowania kontrolnego pakietu udziałów w koncesjonowanych stacjach telewizyjnych w Polsce.

Po jej ogłoszeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaproponowała zmiany w prawie (tzw. Lex TVN), które według KRRiT mają uszczelnić przepisy tego zabraniające i uchronić stacje telewizyjne w Polsce przed przejęciem np. przez firmy rosyjskie, czy chińskie.

Sejm przyjął niedawno Lex TVN, czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz czeka ona na decyzję prezydenta. W Polsce odbyły się protesty w obronie stacji, wolności słowa i pluralizmu mediów. Szereg osób obawia się, że kontrolę nad stacją przejmie ktoś zależny lub sprzyjający rządowi.

Sama nowelizacja przewiduje bowiem, że większościowym właścicielem stacji telewizyjnej w Polsce może być wyłącznie firma zarejestrowana i działająca na terenie EOG, która jednocześnie nie jest spółką-córką firmy zarejestrowanej poza tym obszarem.

Wejście w życie tych przepisów wymusiłoby zmiany w obecnej strukturze właścicielskiej Grupy TVN.

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska