Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA Raport o zapasach w USA wsparciem dla cen ropy naftowej.

Publikacja: 05.04.2018 09:55

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczęła się zniżką notowań tego surowca. W trakcie środowej sesji notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły chwilowo do okolic 62 USD za baryłkę. Dopiero w późniejszych godzinach cena tego surowca zaczęła odrabiać straty, kończąc sesję w miarę neutralnie.

Odbicie notowań ropy naftowej w górę nastąpiło po publikacji raportu amerykańskiego Departamentu Energii, dotyczącego zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych. W raporcie tym podano, że w minionym tygodniu zapasy ropy w USA spadły o 4,6 mln baryłek. Jest to zaskakujący wynik w porównaniu z oczekiwaniami z początku tygodnia, zakładającymi wzrost zapasów o niecałe 250 tys. baryłek. Co więcej, jest to także większa zniżka niż ta, którą we wtorek ogłosił Amerykański Instytut Paliw (-3,3 mln baryłek).

Dane pokazane w raporcie sugerują, że amerykańskie rafinerie zaczęły przygotowywać się na letni sezon, odznaczający się większym popytem na paliwa. Działalność operacyjna rafinerii faktycznie była w poprzednim tygodniu wzmożona – zanotowały one wzrost przerobu ropy naftowej o 141 tys. baryłek dziennie.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Mimo że dane dotyczące zapasów pokazywały spory popyt na ropę i działały pozytywnie na ceny tego surowca, to wczorajszy raport przypomniał o ważnej, długoterminowej tendencji na amerykańskim i globalnym rynku ropy naftowej – a mianowicie, o systematycznym wzroście produkcji ropy naftowej w USA. Raport departamentu pokazał, że w minionym tygodniu produkcja ropy w tym kraju osiągnęła kolejny rekord, wznosząc się do poziomu 10,46 mln baryłek dziennie.

KAKAO

Dynamiczne odreagowanie spadkowe notowań kakao.

Początek kwietnia na rynku kakao jest interesujący. Pierwsza sesja tego miesiąca przyniosła test tegorocznego maksimum na wykresie cen tego surowca w Stanach Zjednoczonych – w poniedziałek notowania chwilowo przekraczały nawet poziom 2640 USD za tonę. Niemniej, nie udało się im pozostać w tych rejonach do końca sesji, co pokazało słabnącą stronę popytową.

Notowania kakao w USA – dane dzienne

Notowania kakao w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Tymczasem podczas wtorkowej sesji notowania kakao w Stanach Zjednoczonych spadły o ponad 5%, wyznaczając tym samym największą dzienną zniżkę od niemal roku. Cena tego surowca zeszła poniżej 2500 USD za tonę i wczoraj przez większość dnia pozostawała w tych rejonach.

Zmiana nastrojów inwestorów na rynku kakao jest związana z sytuacją fundamentalną. Na terenach uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej poprawiły się warunki pogodowe, co zwiększyło szanse na dobre zbiory. Te informacje pociągnęły za sobą działania inwestorów instytucjonalnych, którzy zaczęli zamykać długie pozycje na rynku kakao, prowadząc do dynamicznego spadku notowań. Okolice 2430-2440 USD za tonę są obecnie najbliższym poziomem wsparcia – jeśli zostanie on przebity w dół, to zakres zniżki może sięgnąć 2200 USD za tonę.

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi