Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA Obawy o mniejszy popyt na ropę naftową przy wyższych cenach surowca.

Publikacja: 18.05.2018 10:31

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu spokojnie pną się w górę. Dynamika wzrostów nie jest tak duża jak we wcześniejszych tygodniach, jednak kupujący wciąż są silni za sprawą sprzyjającej im sytuacji technicznej oraz fundamentalnej na rynku ropy naftowej. W rezultacie, notowania amerykańskiej ropy WTI poruszają się wciąż w pobliżu poziomu 72 USD za baryłkę.

Zwyżkom cen ropy naftowej nieustannie sprzyja porozumienie OPEC i niektórych państw non-OPEC, narzucające limity produkcji sygnatariuszom. Dodatkowym wsparciem jest chaos gospodarczy i spadek wydobycia ropy w Wenezueli, a także obawy o skutki narzucenia na Iran sankcji przez Stany Zjednoczone. To właśnie ten splot czynników doprowadził do zwyżki notowań ropy naftowej do najwyższego poziomu od 2014 r.

Niemniej, coraz wyższe ceny surowca budzą obawy o spadek popytu na paliwa. Przy obecnych poziomach cenowych na rynku ropy, popyt na ten surowiec w Azji w tym roku jest szacowany na ponad bilion dolarów, czyli na dwukrotnie więcej niż wynosił on w latach 2015 i 2016. Azja produkuje relatywnie niewiele ropy naftowej (niecałe 10% globalnej produkcji), a ma ogromne potrzeby importowe (odpowiada za około 35% globalnej konsumpcji), dlatego istnieją uzasadnione obawy, że droższa ropa negatywnie przełoży się na kondycję tamtejszych gospodarek oraz, w konsekwencji, na stłumienie popytu na ropę naftową.

PSZENICA

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Wzrost notowań pszenicy po dynamicznej przecenie.

Pierwsza połowa maja na rynku pszenicy przynosi inwestorom wiele emocji. Po początkowej dynamicznej zwyżce, notowania gwałtownie tąpnęły w dół, by w bieżącym tygodniu powrócić do wzrostów. W rezultacie, cena pszenicy w Stanach Zjednoczonych przekroczyła z powrotem poziom 5 USD za buszel.

Stronie popytowej w ostatnich dniach sprzyjały niepokojące doniesienia dotyczące pogody na terenach upraw pszenicy w Stanach Zjednoczonych oraz Australii. W obu tych ważnych z punktu widzenia produkcji pszenicy regionach świata panują susze, które budzą obawy o zmniejszenie plonów. O ile w USA niedostatek deszczu wpływa na już zasiane i wzrastające zboże ozime, to w Australii trwają zasiewy na wyjątkowo suchej ziemi.

Niemniej, mimo potencjalnych problemów z podażą pszenicy ze strony USA i Australii, w innych regionach świata sytuacja jest lepsza: globalne zapasy są wciąż spore, a w rejonie Morza Czarnego produkcja ma być wyjątkowo duża. Te czynniki ograniczają potencjał wzrostowy cen pszenicy.

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi