Komentarz surowcowy DM BOŚ

MIEDŹ Cena miedzi w dół na skutek podwyższonej awersji do ryzyka.

Publikacja: 05.06.2018 09:49

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Ostatnie tygodnie na rynku miedzi upływają pod znakiem konsolidacji notowań tego surowca. Cena miedzi w USA poruszała się w tym czasie w rejonie 3,00-3,15 USD za funt. Nastroje inwestorów zmieniają się na tym rynku jak w kalejdoskopie – jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego tygodnia cena miedzi w Stanach Zjednoczonych spadała i niemal otarła się o poziom 3 USD za funt, podczas gdy końcówka tygodnia była wzrostowa, a wczorajsza sesja przyniosła zwyżkę o około 1,2% do okolic 3,14 USD za funt.

Przewaga strony popytowej na rynku miedzi w ostatnich dniach wynika przede wszystkim z obaw o ograniczenie podaży tego surowca. W piątek przedstawiciele związków zawodowych w kopalni Escondida w Chile – największej kopalni miedzi na świecie – oznajmili, że wchodzą w ostatnią fazę negocjacji ze spółką zarządzającą kopalnią, BHP Billiton. Związkowcy zaproponowali relatywnie wysokie stawki wynagrodzeń i bonusów, co zapewne spotka się z oporem ze strony spółki, a to budzi obawy o powtórkę sytuacji sprzed zaledwie roku. Wtedy zarządowi BHP Billiton i pracownikom kopalni nie udało się osiągnąć kompromisu, czego efektem był 44-dniowy strajk, który zachwiał globalną podażą miedzi.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Obecnie spółka zarządzająca kopalnią ma ustawowe 10 dni na odpowiedź na propozycję związków zawodowych. Wola osiągnięcia porozumienia z obu stron jest, jednak wydaje się wątpliwe, aby BHP Billiton łatwo przystał na śmiałe żądania pracowników. Negocjacje będą trudne, a jeszcze niedawno, bo w kwietniu, rozmowy tego typu zakończyły się fiaskiem.

CUKIER

Gwałtowne tąpnięcie notowań cukru.

Druga połowa maja na rynku cukru upływała pod znakiem systematycznego odrabiania strat z wcześniejszych miesięcy. Udało się to jednak tylko w niewielkim stopniu – pod koniec poprzedniego tygodnia cena cukru w Stanach Zjednoczonych dotarła do okolic 12,50-12,80 centów za funt, jednak wczorajsza sesja przyniosła gwałtowny spadek notowań tego surowca. Cena cukru w USA w poniedziałek spadła o niemal 5%, schodząc z powrotem poniżej poziomu 12 centów za funt. Tym samym, wczorajsza sesja była najgorsza na tym rynku od kwietnia 2017 r.

Dynamiczna zniżka notowań cukru wynikała z obaw dotyczących polityki cenowej na rynku paliw w Brazylii. Brazylijski rząd znajduje się obecnie pod presją protestów kierowców, co może poskutkować ustawową obniżką cen paliw. Oznaczałoby to mniejszą rentowność produkcji cukru na potrzeby przerobu go na etanol, będący składnikiem biopaliw. Ten efekt negatywnie wpływa na notowania cukru na światowym rynku (zwłaszcza że Brazylia jest największym producentem tego surowca na świecie), przez co na dalszy plan schodzą obawy o niekorzystną pogodę na terenach uprawy trzciny cukrowej w tym kraju.

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi