Orlen zwiększył dostawy skroplonego gazu ziemnego

W ubiegłym roku koncern zwiększył krajową sprzedaż tzw. LNG małej skali o 30 proc. Dostarczano go klientom z czterech lokalizacji. Surowiec trafiał głównie do odbiorców przemysłowych i lokalnych sieci gazociągowych.

Publikacja: 14.02.2025 11:58

Orlen zwiększył dostawy skroplonego gazu ziemnego

Foto: Bloomberg

W ubiegłym roku grupa kapitałowa Orlen dostarczyła odbiorcom prawie 244 tys. ton LNG małej skali (ang. small-scale LNG). To skroplony gaz ziemny transportowany zazwyczaj autocysternami, kontenerami kriogenicznymi lub cysternami kolejowymi.

Zrealizowana sprzedaż okazała się o prawie 30 proc. większa od zanotowanej w 2023 r. Surowiec pochodził z terminali LNG w Świnoujściu i litewskiej Kłajpedzie oraz z produkcji własnej.

LNG transportowane jest z czterech lokalizacji

„Sprzedaż LNG małej skali przez grupę Orlen w Polsce systematycznie rośnie. To potwierdza zarówno atrakcyjność samego surowca, jak i naszej oferty handlowej” – przekonuje cytowany w komunikacie prasowym Grzegorz Bujnowski, dyrektor wykonawczy ds. handlu gazem Orlenu.

Przypomina, że skroplony gaz ziemny załadowany na cysterny zapewnia dostęp do niskoemisyjnego paliwa wszędzie tam, gdzie nie dociera krajowa sieć gazociągowa. „Z drugiej strony rozwój rynku LNG małej skali wspiera transformację polskiej gospodarki, w której gaz odgrywa ważną rolę, zapewniając potrzebne ilości energii” – twierdzi Bujnowski.

Czytaj więcej

Wydobycie gazu daje coraz większe zyski

Do terminalu w Świnoujściu trafia LNG importowane przez grupę Orlen statkami m.in. z Kataru, USA i Norwegii. Większość surowca jest regazyfikowana i w formie lotnej wtłaczana do krajowego systemu gazociągów przesyłowych. Niewielka cześć pozostaje jednak w postaci skroplonej i w takiej formie trafia do odbiorców specjalnymi autocysternami i kontenerami kriogenicznymi. W ubiegłym roku z terminalu w Świnoujściu trafiło do odbiorców 197 tys. ton LNG. Taki wolumen przetransportowano ponad 11 tys. cystern.

Koncern skroplony gaz ziemny wytwarza również samodzielnie w zakładach w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim. W 2024 r. sprzedał go z tych dwóch lokalizacji ponad 22 tys. ton. Nieco więcej surowca, bo 25 tys. ton pochodziło z kolei ze stacji przeładunku w Kłajpedzie, z której grupa korzysta od 2020 r.

LNG trafia głównie do odbiorców przemysłowych

Głównymi odbiorcami LNG są klienci przemysłowi działający w różnych branżach. Surowice trafia także do odbiorców indywidualnych przyłączonych do tzw. wyspowych systemów gazowych. To lokalne sieci niemające połączenia z siecią ogólnopolską. Dostarczane jest do nich LNG, które następnie podlega zamianie na formę lotną w stacjach regazyfikacji i dopiero wówczas trafia do finalnych odbiorców.

LNG wykorzystuje się też na obszarach, na których wprawdzie jest dostęp do błękitnego paliwa z ogólnokrajowej sieci, ale popyt przewyższa podaż. W takim przypadku stacje regazyfikacji LNG uzupełniają podaż gazu w sieci.

Z ostatnich danych wynika, że po trzech kwartałach ubiegłego roku grupa Orlen sprowadziła łącznie 4,7 mld m sześc. LNG, czyli identyczną ilość, jak w tym samym czasie 2023 r.

Surowce i paliwa
Wyniki Bogdanki ofiarą transformacji energetycznej? Jest miliardowy odpis
Surowce i paliwa
Nowa odsłona walki o Dębieńsko. Oferta dla JSW
Surowce i paliwa
KGHM domyka lukę bessy i zbiera siły pod kolejny atak
Surowce i paliwa
Onico nadal musi walczyć o wyjście na prostą
Surowce i paliwa
MOL zakłada wzrost zysków w biznesie detalicznym
Surowce i paliwa
Ekopol rozbudowuje sieć mikrostacji