ZWZA zdecyduje o emisji

Podczas najbliższego ZWZA Grupy Lotos, które ma się odbyć 30 czerwca, akcjonariusze spółki podejmą decyzję w sprawie ewentualnej emisji jej akcji serii C.

Publikacja: 23.05.2009 10:43

ZWZA zdecyduje o emisji

Foto: GG Parkiet

Chodzi o papiery, które ma objąć MSP, w zamian przekazując gdańskiemu koncernowi resztówkę, czyli 30,32 proc. akcji spółki poszukiwawczo-wydobywczej Petrobaltic. Jak dowiedział się „Parkiet”, gotowa jest już opracowywana od miesięcy wycena Petrobaltiku. To od niej zależy, ile akcji serii C dla MSP będzie musiała wyemitować Grupa Lotos.

Gdański koncern jest teraz posiadaczem 69 proc. akcji Petrobaltiku. Pakiet kupił od Nafty Polskiej w lutym 2005 r. Od dłuższego czasu Grupa Lotos zabiega o możliwość przejęcie resztówki papierów należącej do Skarbu Państwa.

W tym tygodniu Petrobaltic podpisał z Nordea Bank Polska dwie umowy kredytowe na łączną kwotę 150 mln zł. Pierwsza z nich dotyczy odnawialnego kredytu obrotowego oraz gwarancji bankowych (do 100 mln zł), druga – kredytu obrotowego w rachunku bieżącym (do 50 mln zł). Obie mają obowiązywać do listopada 2010 r. Petrobaltic wydobył w 2008 r. 260 tys. ton ropy. To około 4 proc. zapotrzebowania gdańskiej rafinerii.

Tymczasem Grupa Lotos poinformowała, że w ciągu czterech miesięcy tego roku jej sieć detaliczna powiększyła się o 10 placówek. Orlenowi w tym samym czasie ubyło w kraju 36 stacji paliwowych. Gdański koncern wzbogacił się w 2009 r. o trzy własne placówki – w tym pierwsze Miejsce Obsługi Pasażerów (tzw. MOP) przy autostradzie A6 – i siedem stacji partnerskich. W tym roku sieć Grupy Lotos ma się powiększyć łącznie o 25 placówek.

Natomiast liczba krajowych stacji należących do konkurencyjnego Orlenu – jak podliczył serwis wnp.pl – systematycznie się kurczy. W kwietniu 2009 r. w sieci było 1766 placówek, czyli o 36 mniej niż na koniec zeszłego roku. Tylko w 2008 r. liczba orlenowskich stacji zmniejszyła się o 94. Sieć kurczy się z powodu zamykania małych, nierentownych placówek oraz wygasania umów patronackich. Tylko część z nich zastępowana jest umowami franczyzowymi. Jak podało wewnętrzne pismo koncernu „OrlenExpress”, zarząd spółki zatwierdził właśnie nową strategię dla stacji franczyzowych, która zakłada dalszy rozwój tego systemu sprzedaży.

Łączny udział marek Orlen i Bliska w sprzedaży detalicznej w kraju miałby wzrosnąć z 28 proc. w 2007 r. do 32 proc. w 2013 r.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy