Gigantyczne śledztwo ws. fuzji Lotosu z Orlenem Kilkaset osób do przesłuchania

To obecnie jedno z największych śledztw w kraju, wstępnie do przesłuchania wskazaliśmy 300 osób - tak o postępowaniu w sprawie fuzji Lotosu z Orlenem powiedziała wiceszefowa Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Publikacja: 05.04.2024 14:54

Gigantyczne śledztwo ws. fuzji Lotosu z Orlenem Kilkaset osób do przesłuchania

Foto: materiały prasowe

Monika Mieczykowska, wiceszefowa Prokuratury Okręgowej w Płocku w rozmowie z RMF FM ujawniła, że przeszukania i zabezpieczanie dokumentów prowadzone przez funkcjonariuszy ABW trwało ponad dwa tygodnie.

Funkcjonariusze ABW zabezpieczyli dokumenty papierowe, dane elektroniczne, a także korespondencję mailową. Jeśli chodzi o dane elektroniczne, mowa o 33 tys. plików. Łącznie ok. 73 gigabajtów.

Czytaj więcej

Śledztwo w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem i podejrzenia zaniżania cen paliw

300 osób do przesłuchania

Przesłuchania już trwają, a lista 300 osób nie jest ostateczna – informuje RMF FM. Ponieważ na bieżąco ta lista jest weryfikowana i podczas wykonywania kolejnych czynności pojawiają się nowe wiadomości, które nasuwają konieczność przesłuchiwania kolejnych świadków – mówi prokurator Mieczykowska.

Przesłuchiwani świadkowie to m.in. osoby, które pracowały przy fuzji Orlenu z Lotosem.

To postępowanie prowadzi specjalny zespół śledczy złożony z czterech prokuratorów oraz sześciu agentów ABW. Nie da się określić terminu zakończenia śledztwa. Prokuratura skieruje wkrótce wniosek do prokuratora regionalnego w Łodzi o powołanie zespołu w drugiej sprawie - tj. zaniżania cen paliw.

Śledztwo dotyczy podejrzenia przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu PKN Orlen

Śledztwo płockiej Prokuratury Okręgowej dotyczy podejrzenia przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu PKN Orlen (po zmianie Orlen), a także inne osoby zajmujące się sprawami majątkowymi tej spółki. Chodzi o prowadzenie negocjacji, ustalanie warunków i podpisanie umów w sprawie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos w Gdańsku, a następnie podpisanie umów związanych ze zbyciem 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańsk na rzecz Saudi Aramco.

Postępowanie obejmuje okres od początku 2018 r. do 30 listopada 2022 r.

Postanowienie o wszczęciu śledztwa w sprawie połączenia Orlenu z Grupą Lotos płocka Prokuratura Okręgowa wydała 22 stycznia 2024 roku.

Decyzję tę poprzedziło trwające rok postępowanie sprawdzające, które wszczęto po złożonych zawiadomieniach - było ich sześć, a wpływały tam od stycznia 2023 roku. Zawiadomienia te złożyli m.in. politycy, w tym Agnieszka Pomaska z KO, a także Michał Kobosko z Polski 2050.

Surowce i paliwa
Wysokie ceny gazu nadzieją dla Orlenu. Krzepiące rekomendacje dla inwestorów
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Surowce i paliwa
Będą zmiany w kopalniach największej spółki górniczej w Polsce. Zwolnień ma nie być
Surowce i paliwa
Orlen gotów do ścigania byłych szefów koncernu. Zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy
Surowce i paliwa
Znaczenie kluczowego złoża KGHM nadal będzie rosło
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Surowce i paliwa
Tusk przyznaje po przegranym arbitrażu z Australijczykami: Sprawa jest beznadziejna
Surowce i paliwa
Unimot widzi poprawę w kluczowym biznesie