Branża stalowa przeciwko oszustom

Oczekiwane zmiany w przepisach podatkowych mogą wyplenić oszustwa w handlu stalą budowlaną. Ale przed hutami i dystrybutorami jeszcze jeden ciężki rok

Aktualizacja: 15.02.2017 06:29 Publikacja: 27.02.2013 14:25

Branża stalowa przeciwko oszustom

Foto: Fotorzepa/Pasterski Radek

Przedstawiciele hut, firm dystrybucyjnych i spółek budowlanych spotkali się na konferencji, dotyczącej procederu oszustw na VAT przy obrocie prętami żebrowanymi. Organizatorem spotkania były: Polska Unia Dystrybutorów Stali, Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, Kancelaria Bezpieczeństwa Rapacki i Wspólnicy oraz Ernst & Young.

- Oszustwa podatkowe to proceder, który należy ukrócić, by przywrócić zdrowe reguły prowadzenia biznesu na rynku – powiedział Romuald Talarek, prezes HIPH. – Tracą huty, dystrybutorzy ale także skarb państwa. Straty tego ostatniego szacujemy na około 300 mln zł na VAT na jednym produkcie – prętach żebrowanych – podsumował.

- Mamy do czynienia z ogromną destabilizacją rynku. Szacujemy, że oszuści odpowiadają za ponad 50 proc. sprzedaży prętów – powiedziała Iwona Dybał, prezes PUDS.

Niedawno produkcję prętów żebrowanych w swojej warszawskiej hucie wstrzymał hutniczy potentat na naszym rynku - ArcelorMittal Poland.

Taniej o wartość VAT

Chodzi głównie o wykorzystywanie mechanizmu fikcyjnego eksportu i importu wewnątrz Unii Europejskiej (tzw. dostawy wewnątrzwspólnotowe są objęte zerową stawką VAT). Dzięki temu nieuczciwe firmy-słupy mogą oferować w Polsce stal tańszą o wartość podatku VAT – czyli 23 proc. Także taniej niż huty.

Sposobów na unikanie lub wyłudzanie VAT jest więcej. W efekcie w ciągu ostatnich lat przestępcy opanowali gros rynku prętów żebrowanych, stosowanych masowo w budownictwie. Proceder rozlewa się na inne rodzaje wyrobów hutniczych.

- Konieczne są zmiany legislacyjne, współpraca wszystkich uczestników rynku, służb państwowych kontrolnych i śledczych. Ale również położenie nacisku na etykę w transakcjach – powiedział Adam Rapacki, wspólnik zarządzający Kancelarii Bezpieczeństwa i były zastępca komendanta głównego policji. – Wiem, że od organów państwa oczekuje się, że przestępcy zostaną szybko wyłapani. Jednak z doświadczenia wiem, że zgromadzenie mocnych dowodów i udowodnienie przestępstwa nie jest takie proste - podsumował Rapacki.

Światełko w tunelu

We współpracy z Ernst & Young PUDS przygotowała raport, z którym zapoznało się Ministerstwo Finansów. Także HIPH i przedstawiciele ArcelorMittal Poland, CMC i Celsa Ostrowiec spotkali się z ministrem Jackiem Rostowskim.

Resort zapowiedział niedawno rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem tzw. odwróconego VAT – to pomogło ukrócić oszustwa w branży złomowej. – Wprowadzenie zmian musi się odbyć na poziomie unijnym, szacujemy, że wprowadzenie nowych przepisów potrwa przynajmniej rok. Spodziewamy się więc nasilenia procederu, skoro przestępcy wiedzą, że „złoty okres" zbliża się do końca – podsumowała Dybał.

Szkopuł w tym, że zmiana nie do końca rozwiąże problemy branży - ponieważ będzie dotyczyć wyłącznie prętów żebrowanych. Z drugiej strony, pręty są najbardziej masowym towarem hutniczym, najbardziej atrakcyjnym z punktu widzenia przestępców.

Przedstawiciele producentów i dystrybutorów zaapelowali do konsumentów o drobiazgowe sprawdzanie dostawców i nie uleganie niskim cenom. Podkreślono również konieczność edukowania uczestników rynku.

Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę