Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, cukier

Publikacja: 23.01.2020 11:07

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

ROPA NAFTOWA

Wirus w Chinach zagrożeniem dla popytu na ropę naftową.

Groźny koronawirus panujący w Chinach jest obecnie jednym z najważniejszych tematów w światowych mediach. Temat ten, chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się odległy od zagadnień związanych z rynkiem ropy naftowej, nie pozostaje bez znaczenia dla wyceny ropy.

Od kilku dni notowania ropy naftowej dynamicznie zniżkują. Przyczynia się do tego kilka czynników, m.in. zapowiadana nadwyżka na globalnym rynku tego surowca w I kw. 2020 r. Niemniej, również sytuacja w Chinach nie pozostaje bez wpływu na wspomniane zniżki – a generuje ona presję na spadek cen ropy dwutorowo.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Po pierwsze, sytuacja w Chinach zwiększa awersję inwestorów do ryzyka, co prowadzi do uciekania od aktywów cechujących się dużą zmiennością – a więc m.in. ropy naftowej (i ogólnie wielu surowców). Po drugie, odcięcie wszelkiego transportu do i z chińskiego miasta Wuhan (ogniska wirusa) przywołało echa epidemii SARS z lat 2002-2003, kiedy to również sparaliżowany został sektor turystyczny, a cała gospodarka spowolniła. Inwestorzy obawiają się, że ten scenariusz może się powtórzyć, a obecny wirus panujący w Chinach negatywnie przełoży się na sektor transportowy i, tym samym, popyt na paliwa.

Dzisiaj rano notowania ropy naftowej znajdują się pod presją podaży, Jednak zniżki nie są już tak dotkliwe jak wczoraj. Obecnie cena ropy próbuje ustabilizować się w okolicach wczorajszego zamknięcia.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

CUKIER

Ceny cukru w USA na nowych dwuletnich szczytach.

Notowania cukru kontynuują zwyżkę. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych obecnie porusza się już w okolicach 14,70 centów za funt. To najwyższy poziom notowań od stycznia 2018 r.

Stronie popytowej na rynku cukru sprzyjają perspektywy deficytu na globalnym rynku tego surowca w sezonie 2019/2020 oraz opóźnione zbiory w Indiach i Tajlandii. Niemniej, z fundamentalnego punktu widzenia potencjał zwyżkowy jest ograniczany przez możliwość większej produkcji cukru w Brazylii.

W krótkoterminowej perspektywie, ceny cukru mają jednak szansę kontynuować wzrosty. Po wcześniejszym pesymizmie, obecnie inwestorzy instytucjonalni mają potencjał do zwiększania długich pozycji na tym rynku, co może sprzyjać dalszym zwyżkom cen.

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Surowce i paliwa
Rynek czeka na zaktualizowaną strategię KGHM
Surowce i paliwa
Nowe warunki dostaw węgla do Enei źle wróżą Bogdance na kolejne lata
Surowce i paliwa
Pech nie chce opuścić JSW. Znów pożar
Surowce i paliwa
Odsetki należne GreenX Metals od Polski w sporze o węgiel to ok. 16 mln zł
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce i paliwa
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Surowce i paliwa
Kolejne problemy w JSW. Do kosztów wypłat nagród doszły pożary w kopalni