Firmie najbardziej zależy na budowie tzw. hydrokrakingowego bloku olejowego. „Umożliwi on m.in. produkcję wysokiej jakości bazowych olejów smarowych. Nadal poważnie rozważamy też projekt budowy elektrociepłowni" – informuje w liście do akcjonariuszy Paweł Majewski, prezes Lotosu. Dodaje, że dzięki tej inwestycji koncern nie tylko zwiększyłby bezpieczeństwo energetyczne swojej rafinerii, ale również portfel produktowy. „Analizujemy również reaktywację projektu budowy terminalu morskiego na Martwej Wiśle, który umożliwi wykonywanie przeładunków komponentów i produktów na własnym nadbrzeżu, dywersyfikację kanałów ekspedycji produktów i importu surowców oraz zmniejszenie kosztów" – podaje Majewski.
Niezależnie od tego koncern dąży do uzyskania pełnych i stałych efektów ekonomicznych wynikających z oddania do użytku 1 grudnia ubiegłego roku instalacji wybudowanych w ramach projektu EFRA. Ponadto kontynuuje realizację przedsięwzięć związanych z produkcją i dostawami paliw alternatywnych. – Trwają prace nad instalacją oczyszczania wodoru oraz budowy punktów jego tankowania na stacjach w Gdańsku i Warszawie. W 2021 roku rozpoczniemy komercyjną sprzedaż wodoru dla obsługi flotowej, a więc komunikacji zbiorowej, i klientów indywidualnych – twierdzi Jarosław Kawula, wiceprezes Lotosu. Chodzi o produkcję i dostawy tego paliwa o bardzo wysokiej czystości, czyli o prawie 100--proc. udziale wodoru. Dla porównania uruchomiona w ubiegłym roku instalacja do produkcji wodoru HGU wytwarza gaz syntezowy zawierający ok. 75 proc. wodoru. Resztę stanowią tlenek węgla, dwutlenek węgla i metan.
Lotos kontynuuje też prace nad projektem budowy w Gdańsku terminalu LNG małej skali. – Jesteśmy w końcowej fazie studium wykonalności projektu. Na jego bazie będziemy podejmować decyzje inwestycyjne – mówi Kawula. Terminal ma służyć nie tylko do tankowania statków na LNG, ale i do dostaw tego surowca do klientów na lądzie. W tym roku Lotos chce łącznie zainwestować 1,4 mld zł. Jednocześnie zastrzega, że ostateczne nakłady mogą być o 15–20 proc. niższe, w zależności od decyzji w sprawie realizacji konkretnych projektów. TRF