Na 1,04 mld zł KGHM oszacował dodatkowe koszty związane z zakupem uprawnień do emisji w latach 2021–2030 w związku z zaostrzającą się polityką unijną. To nie wszystko, bo jeszcze większe mogą być dodatkowe koszty, które grupa będzie musiała ponieść w tym czasie na zakup energii elektrycznej. Szacunkowo sięgną one 2,96 mld zł, zakładając utrzymanie bieżącego zużycia 2,24 TWh rocznie.

W związku z tym zarząd przyjął Politykę Klimatyczną KGHM. Zakłada ona kontynuację działań w ramach będącego elementem strategii Programu Rozwoju Energetyki oraz wdrożenie nowych inicjatyw. Głównym celem jest osiągnięcie przez spółkę matkę – na którą składają się kopalnie, zakłady wzbogacania rudy oraz huty w Polsce – neutralności klimatycznej do 2050 r. w zakresie emisji bezpośrednich (związanych z działalnością produkcyjną) oraz emisji pośrednich (związanych z wykorzystaniem zakupionej na rynku energii elektrycznej i ciepła). Pośrednim celem jest redukcja emisji z obu wspomnianych zakresów o 30 proc. do 2030 r. (wobec poziomu z 2020 r.).

Konkretne cele zostaną również przyjęte dla całej grupy kapitałowej – zarząd zamierza ogłosić je najpóźniej w I połowie 2023 r.

Polityka Klimatyczna to wyznaczenie kierunku – szczegóły będą zostaną zawarte w Programie Dekarbonizacji Grupy Kapitałowej KGHM. Będzie on zawierał plan dojścia do zamierzonych celów oraz niezbędne nakłady inwestycyjne.

„Zaostrzająca się polityka klimatyczna UE, w szczególności Europejski Zielony Ład oraz pakiet Fit for 55, ma decydujący wpływ na warunki funkcjonowania polskiego przemysłu. Obserwowany od kilku miesięcy radykalny wzrost hurtowych cen prądu rzutuje na konkurencyjność polskich producentów nie tylko w odniesieniu do nieskrępowanych restrykcyjnymi przepisami ochrony środowiska wytwórców spoza Europy, ale także tych pochodzących z innych krajów UE, gdzie bardziej zrównoważony miks energetyczny pozwala pozyskiwać energię wyraźnie niższym nakładem kosztów" – podkreślił zarząd KGHM. ar