Michael Burry ostrzega, że Fed może zmienić kurs
Michael Burry, założyciel Scion Asset Management, którego rozsławił Christian Bale w filmie „The Big Short”, zasugerował na Twitterze, że „efekt byczego bicza" występujący w sektorze detalicznym może doprowadzić do odwrócenia przez Fed wzrostu stóp procentowych i jej polityki zaostrzania ilościowego.
Efekt byczego bicza (bullwhip effect) to zjawisko w łańcuchu dostaw, które opisuje, jak niewielkie wahania popytu na poziomie detalicznym mogą powodować coraz większe wahania popytu u hurtowników, dystrybutorów, producentów i dostawców surowców. W efekcie, informacja zwrotna w postaci towarów jest dużo większa niż wynika to z faktycznego zapotrzebowania.
Właściciel Holiday Inn wstrzyma wszystkie rosyjskie operacje
IHG poinformował w poniedziałek, że wstrzymuje wszelkie operacje w Rosji z powodu zachodnich sankcji i rosnących wyzwań związanych z prowadzeniem tam biznesu po inwazji w Ukrainie. IHG, również właściciel sieci hoteli Crowne Plaza, Regent i Hualuxe, wstrzymał już nowe inwestycje i działania rozwojowe w Rosji i zamknął swoje biuro w Moskwie.
1,83 proc. zwyżki na zamknięciu
WIG zaliczył bardzo udany początek tygodnia. Najmocniej wśród dużych spółek zwyżkował Cyfrowy Polsat - o blisko 7 proc. Za nim JSW, PGNiG, KGHM oraz PKN Orlen.
Wysokie zwyżki w Europie
Większość głównych indeksów na Starym Kontynencie świeci na zielono. WIG20, ze zwyżką o około 1,6 proc., plasuje się w ścisłej czołówce. Niemiecki DAX wspina się o około 0,67 proc. "Na początku tygodnia warto zauważyć, że rozpoczyna się trzydniowe forum EBC w Portugalii, które będzie o tyle istotne, o ile zostanie podjęta w szczegółach kwestia obecnego dylematu w polityce monetarnej. Dotyczy on z jednej strony powstrzymania rosnącej inflacji, a z drugiej określa próbę zapewnienia miękkiego lądowania. Zdaniem rynku czerwiec był kolejnym miesiącem wzrostu inflacji w Europie Zachodniej" - opisują sytuację rynków na początku tygodnia analitycy BM mBanku.
KNF: w PPK jest 2,71 mln oszczędzających
Liczba uczestników pracowniczych planów kapitałowych gromadzących środki wzrosła do 2,71 mln na koniec marca 2022 r. z 2,55 mln kwartał wcześniej - wynika z danych KNF.
Problematyczne 1700 pkt
Niedźwiedzie odparły poranny atak kupujących. WIG20 przed południem nadal świeci na zielono, ale cofnął się poniżej okrągłego poziomu.
Mocne zwyżki w pierwszej godzinie
Pierwsza sesja w tym tygodniu zapowiada się bardzo udanie. WIG20 zyskuje 1,4 proc. Na czele spółki związane z surowcami - KGHM oraz JSW, zwyżkujące po blisko 4 proc.
PKO BP: ceny mieszkań mogą spaść
PKO BP zakłada spadek cen mieszkań w okresie między II kwartałem 2022 r. a I kwartałem 2023 r. w przedziale 0-5 proc. Na prognozę składają się silny spadek popytu kredytowego w warunkach podwyżek stóp procentowych, znaczny spadek zdolności kredytowej gospodarstw domowych, czy założenie wzrostu stopy referencyjnej do poziomu około 7 proc. Jednak w warunkach dużej nieprzewidywalności otoczenia, bank nie wyklucza scenariusza utrzymania się wzrostowej tendencji cen mieszkań.
PKN Orlen otworzył pierwszą stację wodorową w Polsce
Płocki koncern otworzył pierwszą stację wodorową w Polsce. W ciągu ośmiu lat PKN Orlen zainwestuje około 7,4 mld zł w rozwój wodorowy.
Giełdy w Azji kontynuują wzrosty
Praktycznie wszystkie najważniejsze azjatyckie indeksy znalazły się na otwarciu tygodnia nad kreska. Szczególnie mocno pozytywnie wyróżnił się chiński Hang Seng, który wzrósł o około 3 proc. Rosły również notowania japońskiego Nikkei225, czy australijskiego AUS200, po około 2 proc. „Wzrosty w najludniejszym państwie świata pozwoliły dziś parkietom z tamtego regionu wspiąć się w okolice najwyższych poziomów od kwietnia. Jeżeli Hang Seng przebije bieżący opór to najprawdopodobniej wróci do poziomów obserwowanych przed wybuchem wojny na Ukrainie” - komentują analitycy BM mBanku. „Konflikt szkodzi perspektywom spółek z państwa wschodu, gdyż generuje dodatkowe ryzyka geopolityczne” - czytamy.
Rosja po raz pierwszy od stu lat nie spłaciła długu
Rosja nie wywiązała się ze spłaty zagranicznego długu. Kanały, którymi pieniądze mogły dotrzeć do zagranicznych wierzycieli zostały zablokowane.
Czytaj więcej
Na skutek surowych sankcji Zachodu Rosji, po raz pierwszy od ponad stulecia, nie udało się uregulować zadłużenia zagranicznego, informuje Bloomberg.
Byki i niedźwiedzie tygodnia
Byki i niedźwiedzie tygodnia pod techniczną lupą. Tym razem przyglądamy się wykresom Eurotela, K2Holding, PlayWaya, Grupy Azoty, KGHM Polska Miedź oraz Pepco.
Czytaj więcej
Tylko 134 pkt zabrakło indeksowi WIG, by przebić w minionym tygodniu majowe dno. Rynek jest w newralgicznym miejscu, więc zapowiada się emocjonująca końcówka pierwszego półrocza.
Na akcjach których spółek można było sporo zarobić w tym roku?
W tym roku koniunktura nie sprzyja posiadaczom akcji, co znalazło odzwierciedlenie w rozczarowujących stopach zwrotu z akcji. Które spółki oparły się negatywnemu trendowi, przynosząc ponadprzeciętny zysk?
Czytaj więcej
Pierwsze półrocze negatywnie zaskoczyło inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Mimo mało zachęcającej koniunktury na rynku akcji nie brakowało spółek, których walory przyniosły efektowne stopy zwrotu.
Sztuczki i triki, które zaciemniają prawdziwy obraz finansów państwa
Rząd stosuje sztuczki i triki pozwalające manipulować deficytem budżetu państwa – wytyka w raporcie NIK.
Czytaj więcej
Rząd stosuje różne triki, które pozwalają mu manipulować deficytem w publicznej kasie w zależności od bieżących potrzeb – wynika z najnowszego raportu NIK. To operacje zgodne z prawem, ale obniżają wiarygodność i znaczenie procesów budżetowych.
Paweł Borys: Scenariusz miękkiego lądowania jest bardzo prawdopodobny
Popyt zaraz zacznie hamować i za chwilę zaczniemy dyskutować o pobudzaniu gospodarki. Priorytetem na najbliższe miesiące jest jej ustabilizowanie, nawet na niższym poziomie wzrostu, ale bez doprowadzania do recesji - mówi w rozmowie z "Parkietem" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Czytaj więcej
Priorytetem na najbliższe miesiące jest ustabilizowanie gospodarki, nawet na niższym poziomie wzrostu, ale bez doprowadzania do recesji. Możliwe, że szczyt inflacji jest już blisko i nastąpi w trzecim kwartale – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.