Wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł w sierpniu o 10,1 proc. rok do roku, najmniej od lutego 2022 r., po zwyżce o 10,8 proc. – oszacował wstępnie GUS. Ekonomiści ankietowani przez „Parkiet” przeciętnie oceniali, że inflacja zwolniła do 9,9 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca poziom cen towarów i usług konsumpcyjnych nie zmienił się, podczas gdy w lipcu spadł o 0,2 proc. To również spore rozczarowanie. Nie licząc ostatnich lat, gdy presja inflacyjna w Polsce narastała, zniżka cen w sierpniu była bowiem normą.
Nieostry warunek
Prezes NBP Adam Glapiński w ostatnich miesiącach wskazywał, że spadek inflacji poniżej 10 proc. to jeden z warunków obniżki stóp procentowych. Drugim jest przekonanie Rady Polityki Pieniężnej, że po przebiciu tej symbolicznej bariery inflacja będzie nadal malała. To, że pierwszy z tych warunków nie został na razie spełniony, teoretycznie powinno przesunąć termin obniżki stóp procentowych na październik. Większość ekonomistów uważa jednak, że RPP nie będzie z tą decyzją zwlekała i cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpocznie już na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na przyszły tydzień. Tego zdania jest 16 spośród 22 uczestników comiesięcznej ankiety „Parkietu” (patrz tabela).
Takie oczekiwania mają trzy źródła. Po pierwsze, jak tłumaczą analitycy z ING BSK, we wrześniu inflacja już niemal na pewno będzie jednocyfrowa, o czym RPP będzie wiedziała, a w całej II połowie br. może być niższa, niż wskazywały lipcowe prognozy NBP. Co więcej, Rada może argumentować, że warunek spadku inflacji poniżej 10 proc. w sierpniu faktycznie został spełniony. – RPP z dużą dozą pewności w inflacji dwucyfrowej zobaczy jednocyfrową – oceniają ekonomiści z mBanku, wskazując na ustawę dotyczącą dodatkowej obniżki (o 5 proc.) cen energii dla gospodarstw domowych, która zmienia ceny wstecz. Z ich wyliczeń wynika, że gdyby GUS tę zmianę już uwzględnił, to inflacja w sierpniu wyniosłaby 9,9 proc. Jest wprawdzie mało prawdopodobne, że ustawa wejdzie w życie na tyle szybko, aby zmienić wrześniowe dane, ale RPP o jej istnieniu wie już teraz.
Czytaj więcej
Poziom cen konsumpcyjnych w strefie euro zwiększył się w sierpniu o 5,3 proc. rok do roku, tak samo jak w lipcu.