Chociaż wydawać by się mogło, że grudzień na rynkach nie był aż tak burzliwym okresem jak kilka wcześniejszych miesięcy 2022 r., to dla ekspertów biorących udział w typowaniu portfeli foreksowych okazał się on jednak sporym wyzwaniem. Wiele typów okazało się przestrzelonych i odbiło się na stopach zwrotu za ubiegły miesiąc. W efekcie tylko jeden z analityków zakończył miesiąc na plusie. Z drugiej strony, grudzień nie namieszał zbytnio w klasyfikacji generalnej i na ostatniej prostej nie doszło już do wielkich przetasowań, których można było oczekiwać jeszcze na początku grudnia.
Lider się obronił
W ostatnim miesiącu 2022 r. najlepsze okazały się typy przygotowane przez Marka Rogalskiego, analityka DM BOŚ. Jego portfel wypracował ponad 2 proc. zysku, a w dużej mierze była to zasługa krótkiej pozycji na indeksie S&P 500. Rogalski dzięki temu poprawił stopę zwrotu w 2022 r. Jego wszystkie typy dały „zarobić” prawie 10 proc. To dało mu czwarte miejsce w klasyfikacji.
Walkę o pierwsze miejsce w 2022 r. stoczyli Bartosz Sawicki, analityk firmy Cinkciarz.pl, oraz Kamil Cisowski z DI Xelion. Ten drugi po słabym początku roku, w ostatnich miesiącach 2022 r. błyskawicznie odrabiał straty i wydawało się, że będzie w stanie powalczyć z Sawickim, który od lipca nieprzerwanie był na czele stawki. Jednak portfele grudniowe przygotowane przez Cisowskiego i Sawickiego zaliczyły niewielką zmianę, a to oznacza, że najlepszą stopę zwrotu w 2022 r. w naszej „zabawie” „wykręcił” Bartosz Sawicki. Jego typy dały w sumie stopę zwrotu 33 proc. Cisowski zarobił z kolei niecałe 28 proc. Na najniższy stopień podium, rzutem na taśmę, wskoczył Marcin Kiepas z firmy Tickmill. Zarobił niemal 13 proc. Co prawda przed ostatnim miesiącem rywalizacji wydawało się, że na pudle znajdzie się Sobiesław Kozłowski z Noble Securities, jednak w grudniu pogrążyła go długa pozycja na rynku gazu.
Czytaj więcej
Kluczem do zysków w 2022 r. okazały się odpowiednia selekcja spółek i umiejętność szybkiego reagowania na zmienną sytuację rynkową. Czy typy na styczeń pozwolą utrzymać dobrą passę portfeli?
Amerykańska waluta w centrum uwagi
Rok 2022, chociaż był burzliwy i pewnie jeszcze długo będzie wspominany, jest już przeszłością. Rynek nie śpi, a i rywalizacja w ramach portfeli foreksowych zaczyna się od nowa. Czego eksperci spodziewają się styczniu? Wszystko znów może kręcić się wokół dolara, który w IV kwartale 2022 r. głównie tracił na wartości. Nie brakuje głosów, że teraz przyszedł czas na zmianę nastawienia do amerykańskiej waluty.