Zyski z obligacji idą na akcje i surowce

Wrzesień nie przyniósł spodziewanych spadków na rynkach (nie licząc GPW), a to dodaje odwagi zarządzającym. Nadchodzi też czas surowców. Wygląda też na to, że obligacje dały z siebie już sporo i warto pomyśleć o realizacji zysków z tych aktywów.

Publikacja: 07.10.2024 06:00

Zyski z obligacji idą na akcje i surowce

Foto: AdobeStock

W październiku udział akcji i obligacji w portfelach funduszy, których skład typują na łamach „Parkietu” specjaliści, jest już bliski równowagi.

Parkiet

Chiny niewarte zachodu

Portfele funduszy, prowadzone przez szóstkę zespołów, poradziły sobie w ubiegłym miesiącu dobrze i bardzo dobrze. W trzech przypadkach miesięczna stopa zwrotu przekroczyła 2 proc. Wyniki narastające (wrzesień był szóstym miesiącem obecnego cyklu) na ogół sięgają kilku punktów procentowych. Gwiazdami zeszłego miesiąca były oczywiście fundusze metali szlachetnych, w które średnio zarządzający ulokowali we wrześniu co dziesiątą złotówkę. Najciekawiej było jednak na chińskim rynku, który za sprawą pozytywnych wieści politycznych niemal eksplodował z radości. Naturalnie pojawiają się pytania o trwałość odreagowania, bo w przeszłości bywało z tym różnie. Z drugiej strony w krótkim czasie atrakcyjność wycen chińskiego rynku wyraźnie się zmieniła. – Wydaje się, że władze w końcu podjęły działania, które są w stanie zakończyć trwający kolejny rok kryzys na rynku nieruchomości, ale reakcja giełd była tak silna, że w naszej ocenie rynek chiński przestał być atrakcyjny pod względem wycen. Hongkong jest wręcz drogi na tle swoich przeciętnych wskaźników z ostatnich pięciu czy dziesięciu lat, a łaska tłumów chińskich inwestorów detalicznych potrafi być ulotna – przypomina Kamil Cisowski z DI Xelion. – Nie przypuszczamy, by masowy powrót na tamtejszy rynek nastąpił po stronie zachodnich instytucji, szczególnie przed rezultatem wyborów w USA – podkreśla.

Czytaj więcej

Dla Chin kluczowe będą dalsze kroki w polityce fiskalnej

GPW czeka na IPO

O chińskim rynku wspominają także inni zarządzający portfelami funduszy. Na tym się jednak nie kończy. Eksperci korzystają z okazji do przetasowań w portfelach, w związku z czym udział funduszy akcji azjatyckich w październiku będzie o 3,3 pkt proc. wyższy niż przed miesiącem i średnio zbliży się do 6 proc. Wzrost jest jednak przede wszystkim związany z decyzją Jędrzeja Janiaka. Ekspert F-Trust iWealth ma nadzieję też na podbicie surowców i rynków wschodzących ogółem, w tym także i Polski. – Liczę na lepsze zachowanie rynku polskiego po przeprowadzeniu IPO Żabki oraz po chwilowej słabości na powrót do wzrostu spółek z obszaru sztucznej inteligencji – mówi. Jak jednak zaznacza, w tym miesiącu trzeba być również gotowym na zwiększoną zmienność z powodu zbliżających się wyborów w USA, a także z uwagi na sezonowość, która tak nie zagrała we wrześniu.

Mniej obligacji

Ogółem w październikowych portfelach funduszy akcje stanowić będą około 40 proc. aktywów, a to mocny wzrost, niemal o 13 pkt proc. w porównaniu z wrześniem. Znaczną część tortu przejęły też fundusze surowców, które w tym miesiącu będą odpowiadać za blisko 16 proc. aktywów wobec 10 proc. we wrześniu. W konsekwencji udział funduszy obligacji stopniał do nieco ponad 44 proc. w porównaniu z 62,5 proc. przed miesiącem.

Wynik we wrześniu: 2,19 proc.

Łączna stopa zwrotu: 8,11 proc.

MARCIN CIESIELSKI członek zarządu, Ceres DI

Wrzesień był kolejnym dobrym miesiącem dla większości rynków finansowych. Na rekordowych poziomach zna- lazły się ponownie amerykański S&P 500 oraz niemiecki DAX, a ostatni tydzień okazał się świetny dla chińskich indeksów akcji. Dzięki decyzji Ludowego Banku Chin o obniżkach stóp procentowych oraz zapowiedzi wprowadzenia pakietów stymulacyjnych gospodarkę, Shanghai Composite i Hang Seng wzrosły we wrześniu o ponad 17 proc.

Rozczarowała z kolei GPW, na której spadki odnotowały zarówno małe i średnie spółki, jak i blue chips. Koniec III kwartału był mieszany na rynku surowców – ropa taniała, ale złoto raz jeszcze wzniosło się na historyczne maksima. Dobrze radziły sobie ponadto długoterminowe obligacje skarbowe. W portfelu nie dokonujemy zmian względem poprzedniego miesiąca. Podtrzymujemy neutralne nastawienie do rynków akcji oraz pozytywne do długoterminowego długu skarbowego. Postępujący proces dezinflacji, pogorszenie na rynku pracy i słabe wskaźniki aktywności gospodarczej powinny wspierać kontynuację cyklu obniżek, a w rezultacie wycen na rynku długu. Pozytywnie podchodzimy również do szerokiego rynku surowców.

W naszych portfelach niezmiennie stawiamy na metale szlachetne, które powinny być wspierane obniżkami stóp procentowych, utrzymującym się ryzykiem geopolitycznym oraz wysokim popytem na kruszce.

Wynik we wrześniu: 1,21 proc.

Łączna stopa zwrotu: 0,62 proc.

JĘDRZEJ JANIAK dyrektor ds. doradztwa inwestycyjnego, F-Trust iWealth

Z jednej strony mamy korzystne warunki makro do kontynuacji globalnego ożywienia. Decyzja Fedu, a następnie stymulacyjny pakiet ze strony Chin, niskie ceny ropy naftowej oraz słabnący dolar to pokaźna dawka wsparcia dla globalnej gospodarki. Jak widać po JP Morgan Global Manufacturing PMI, który trzeci miesiąc pozostaje poniżej 50 pkt, wsparcie jest istotnie potrzebne. Z drugiej strony oczywiście do gry weszła geopolityka i eskalacja na linii Izrael–Iran, która pobudziła ceny ropy do wzrostu i umocniła dolara na początku miesiąca.

W takich okolicznościach pozycjonuję się nieco w kierunku powrotu wyższych cen surowców, ale też wyraźniejszego ożywienia, w dużej mierze poprzez fundusze z koszyka rynków wschodzących. Tak postawiona teza każe również być ostrożnym z ekspozycją na stopę procentową, z której w całości rezygnuję. Liczę na lepsze zachowanie się rynku polskiego po przeprowadzeniu IPO Żabki oraz po chwilowej słabości powrót do wzrostu spółek z obszaru sztucznej inteligencji. W tym miesiącu trzeba być również gotowym na zwiększoną zmienność w ślad za zbliżającym się terminem wyborów w USA, a także z uwagi na sezonowość, która tak nie zagrała we wrześniu.

Wynik we wrześniu: 0,72 proc.

Łączna stopa zwrotu: 4,17 proc.

MARIUSZ NOWAK, doradca inwestycyjny, BM Pekao

Czynnikiem oddziaływającym najmocniej na rynki finansowe w ubiegłym miesiącu okazała się polityka monetarna. W strefie euro mieliśmy do czynienia z drugą obniżką stóp procentowych w obecnym cyklu. Z kolei amerykańska Re- zerwa Federalna zdecydowała się na pierwsze cięcie stóp od wielu lat. Fakt rozpoczęcia luzowania monetarnego w USA nie stanowił specjalnie zaskoczenia dla rynków. Bardziej nieoczekiwana okazała się skala owego ruchu, tj. 50 pkt baz. Uważamy, iż ta obniżka wraz z kolejnymi oczekiwanymi przyczyni się do pobudzenia amerykańskiej gospodarki, której stan postrzegamy jako bardziej perspektywiczny niż europejskiej. O tym, że na Starym Kontynencie nie dzieje się za ciekawie, świadczą chociażby ostatnie odczyty wskaźników nastrojów PMI, które zarówno dla przemysłu, jak i usług wypadły słabo. Ze względu na powyższe (przede wszystkim rozpoczęcie obniżek stóp procentowych w USA) coraz bardziej pozytywnie postrzegamy klasę aktywów, jaką są akcje. W jej obrębie najbardziej podobają nam się akcje notowane w USA, które wydają nam się jeszcze bardziej atrakcyjne niż w poprzednich miesiącach. Jesteśmy też umiarkowanie optymistyczni odnośnie do krajowych spółek notowanych z indeksów mWIG40 i sWIG80, które w niedalekiej przyszłości będą beneficjenta- mi podnoszącej się koniunktury i napływu środków z UE. Nie widzimy, jak na razie, lepszych perspektyw dla akcji europejskich czy tych z rynków wschodzących. Rozpoczęte obniżki stóp procentowych będą naszym zdaniem skutkować coraz wyższymi cenami obligacji. Jeśli chodzi o klasę aktywów, jaką jest dług, w jej obrębie najciekawsze wydają się obligacje wysokodochodowe z rynków rozwiniętych.

Wynik we wrześniu: 2,48 proc.

Łączna stopa zwrotu: 8,31 proc.

KAMIL CISOWSKI dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego, DI Xelion

Wrzesień wymknął się historycznym sezonowościom, kończąc się wzrostami zdecydowanej większości globalnych indeksów, choć niestety nie w Polsce – Warszawa w III kwartale zaprezentowała się nadzwyczaj słabo na tle świata. Z tej perspektywy może pojawiać się pokusa, by na naszym portfelu, w którym udział akcji został zredukowany niemal do zera, gonić rynek. Na razie się jej oprzemy, co wynika oczywiście głównie z tego powodu, który podajemy od jakiegoś czasu – skrajnie wysokich wycen w USA i wysokich na większości innych globalnych giełd. Na drugim miejscu na początku miesiąca trzeba na pewno wymienić sytuację na Bliskim Wschodzie. Choć typowa wojna między Izraelem a Iranem wciąż wydaje się mało prawdopodobna, dalsza eskalacja konfliktu po pierwszej ze stron jest jak najbardziej możliwa, tym bardziej że na poziomie militarnym Izrael odnosi ostatnio same sukcesy, a Hamas i Hezbollah zostaną zapewne w dużej mierze unieszkodliwione. Może to rodzić pokusę, by zaatakować irańskie instalacje jądrowe i/ lub naftowe i podjąć próbę sparaliżowania reżimu w Teheranie, do czego nawołuje wielu lokalnych polityków. Największym zaskoczeniem września była ewidentnie skala chińskiego stymulusu. Reakcja giełd była tak silna, że w naszej ocenie rynek chiński przestał być atrakcyjny wycenowo.

Wynik we wrześniu: 2,35 proc.

Łączna stopa zwrotu: 7,06 proc.

ZESPÓŁ ZARZĄDZANIA AKTYWAMI, MICHAEL/ STRÖM DOM MAKLERSKI

Nasz wrześniowy portfel niespodziewanie okazał się dość agresywny względem pozostałych portfeli ekspertów, jednak pozostawienie dotychczasowego składu funduszy okazało się dobrym posunięciem. W szczególności nasza ekspozycja na amerykańskie spółki IT oraz akcje azjatyckie przyniosła w ubiegłym miesiącu wysokie stopy zwrotu. Nie zmienia to natomiast faktu, że pozostajemy ostrożni co do ryzykownych aktywów i preferujemy zbilansowaną strukturę portfela inwestycyjnego. Czekamy na lepszy moment wejścia. Uważamy, że premie za ryzyko związane z inwestowaniem w akcje są nadal niewystarczające, a podwyższona zmienność na rynkach finansowych pozostanie z nami na dłużej. Obecne otoczenie rynkowe wciąż przemawia za rynkiem długu. Cykle luzowania polityki monetarnej nabierają rozpędu. We wrześniu Fed dokonał pierwszej obniżki stóp i od razu był to ruch o 50 pkt baz. Scenariusz łącznego cięcia o 100 pkt baz. do końca roku w takim przypadku jest praktycznie przesądzony. Oczekujemy także, że Europejski Bank Centralny dokona kolejnej obniżki w październiku. Nasza koncentracja na funduszach dłużnych o niskim ryzyku kredytowym, lecz z wysoką ekspozycją na ryzyko stopy procentowej, w ostatnich miesiącach przyniosła wymierne efekty. Z taką też pozycją pozostajemy w październiku, jednak zauważamy, że wyceny w tym segmencie rynku stają się coraz bardziej wymagające.

Wynik we wrześniu: 0,4 proc.

Łączna stopa zwrotu: 2,85 proc.

BIURO DORADZTWA INWESTYCYJNEGO, SANTANDER BM

Obecnie rynki finansowe znajdują się w interesującym momencie, na co wpływają m.in. relatywnie wymagające poziomy wyceny, ogłoszona intensywna stymulacja gospodarcza w Chinach, początek obniżek stóp procentowych w USA, nadchodzące tam wybory prezydenckie oraz kwestie geopolityczne. W naszej ocenie liczne czynniki kształtujące obecną sytuację mogą sprzyjać podwyższonej zmienności na rynkach. W przypadku przebicia dołków z ostatnich spadków z przełomu lipca i sierpnia oraz sierpnia i września mogłoby dojść do głębszej korekty, co poprawiłoby atrakcyjność wycen. Jednakże aby taki scenariusz się zrealizował, konieczny byłby odpowiednio silny impuls, np. w formie słabszych danych makroekonomicznych lub wydarzeń geopolitycznych. Z drugiej strony prawdopodobieństwo takiego rozwoju wypadków maleje w związku z działaniami najważniejszych banków centralnych, które w większości luzują politykę monetarną, co powinno wspierać zarówno gospodarkę, jak i rynki finansowe. Mając na uwadze aktualne uwarunkowania, podjęliśmy decyzję o pozostawieniu struktury portfela bez zmian.

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Portfel funduszy inwestycyjnych
Europa musi teraz znaleźć na siebie nowy pomysł
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Portfel funduszy inwestycyjnych
Prawie wszystko na jedną kartę. Na USA
Portfel funduszy inwestycyjnych
Dla Chin kluczowe będą dalsze kroki w polityce fiskalnej
Portfel funduszy inwestycyjnych
Portfel funduszy na wrzesień: Gwałtowna redukcja akcji. W ich miejsce polskie obligacje
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Portfel funduszy inwestycyjnych
Przełom lipca i sierpnia jak przyspieszony kurs inwestowania
Portfel funduszy inwestycyjnych
To może być tylko krótkoterminowy krach