Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji

W październiku warunki do zarabiania na krajowym rynku akcji nie były korzystne, co przełożyło się na straty portfeli ekspertów biorących udział w naszej rywalizacji. Czy spółki wytypowane na kolejny miesiąc pozwolą je odrobić?

Publikacja: 07.11.2024 06:00

Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji

Foto: AdobeStock

Zakończony niedawno miesiąc wypadł dużo mniej udanie od poprzednich. Korekta, która przyspieszyła w październiku, zabrała część wcześniej wypracowanych zysków, co sprawiło, że w skali całego miesiąca WIG znalazł się 4,5 proc. pod kreską, cofając się na finiszu miesiąca niemal do poziomu z początku tego roku. Był to zdecydowanie najsłabszy miesiąc w tegorocznej rywalizacji portfeli fundamentalnych pod względem wypracowanych przez uczestników stóp zwrotu.

Spółki gamingowe i Budimex zawiodły najmocniej

Spółki, na które postawili przed miesiącem eksperci z biur maklerskich biorących udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych, w zdecydowanej większości nie przyniosły oczekiwanych zysków, o czym w dużej mierze zdecydowała słaba koniunktura na krajowym rynku, skutecznie zniechęcająca do zakupów akcji.

Największy zawód wśród walorów obecnych w październikowych portfelach sprawiły akcje producentów gier: 11 bit studios i Ten Square Games (obecne w dwóch portfelach), które w skali całego miesiąca przyniosły ich posiadaczom kilkunastoprocentowe straty. Słabsza od oczekiwań premiera „Frostpunka 2” najwyraźniej podkopała zaufanie do całej branży, ciążąc notowaniom spółek gamingowych. Mocno rozczarował także Budimex, którego akcje w październiku pogłębiły korektę. Od majowego szczytu ich wartość stopniała już o ok. jedną trzecią, a końca spadków jak na razie nie widać. Negatywnego nastawienia do budowlanego potentata, którego papiery jeszcze kilka miesięcy temu efektownie drożały, nie były w stanie zmienić solidne wyniki finansowe za III kwartał tego roku i niezłe perspektywy.

Przecenione spółki na celowniku typujących

Korektę cen akcji większość z naszych typujących potraktowała jako okazję do przebudowy swoich portfeli, łaskawym okiem spoglądając na spółki, których wyceny w wyniku korekty znalazły się na atrakcyjnych ich zdaniem poziomach. Analizując propozycje na kolejny listopad, można zauważyć wśród typujących wyraźny wzrost zaufania do firm z sektora finansowego z bankami na czele, za którymi przemawiają bardzo dobre wyniki finansowe i wciąż odległa perspektywa obniżek stóp procentowych. Wśród nowych propozycji z sektora znalazły się Alior, Bank Pekao i Millennium. Z pozostałych spółek eksperci duże nadzieje pokładają w XTB, które nie przestaje pozytywnie zaskakiwać wynikami, będącymi efektem m.in. akwizycji nowych klientów. Z pozostałych sektorów kandydatów do odbicia w górę upatrują w mocno przecenionych w ostatnim czasie akcjach Benefit Systems Budimeksu, Wirtualnej Polski czy Grupy Kęty, które są aktualnie wyceniane przez rynek nawet kilkadziesiąt procent niżej niż jeszcze kilka miesięcy temu, mimo że ich fundamenty i perspektywy nie uległy istotnemu pogorszeniu.

Czytaj więcej

Portfel foreksowy: Listopad przyniesie odwrócenie Trump trade?

Październik pod znakiem strat

Pod względem wypracowanych stóp zwrotu z portfeli zakończony niedawno miesiąc wypadł fatalnie. Wszyscy uczestnicy rywalizacji zamiast oczekiwanych zysków musieli przełknąć stratę. W październiku uśredniona stopa zwrotu ze wszystkich portfeli była ok. 6,1 proc. pod kreską, co jednocześnie jest wynikiem słabszym od szerokiego rynku – indeks WIG w tym czasie stracił ok. 4,5 proc. Najmniej ucierpiał portfel analityków DM BDM, który zanotował stratę na poziomie 4,1 proc.

Znacznie lepiej prezentują się dokonania typujących ekspertów, jeśli weźmiemy pod uwagę stopy zwrotu wypracowane od początku 2024 roku. Po dziesięciu miesiącach tegorocznej rywalizacji zyski z inwestycji osiągnęli prawie wszyscy brokerzy. Na prowadzeniu umocnili się analitycy BM Banku Millennium, którzy od początku roku mogą się pochwalić stopą zwrotu wynoszącą ponad 31 proc. Tuż za ich plecami znajdują się eksperci z BM BNP Paribas Bank Polska, którzy zwiększyli stan portfela o 30 proc. i nadal liczą się w walce o wygraną w tegorocznej edycji portfeli. Na trzecim miejscu uplasowali się analitycy Noble Securities, których inwestycje przyniosły ponad 9 proc. zysku. Różnica aż 21 pkt proc. do prowadzącej dwójki jednak może być trudna do odrobienia przed końcem bieżącego roku.

Łącznie od początku 2024 roku portfele ekspertów uczestniczących w naszej rywalizacji wypracowały średnią stopę zwrotu wynoszącą 12,6 proc. To wynik o 11,2 pkt proc. lepszy od wyniku indeksu WIG, który w tym samym okresie zanotował ok. 1,4-proc. wzrost.

Czytaj więcej

Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji

BM Banku Millennium

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Answear.com, Auto Partner | Słabe dane o sprzedaży detalicznej zniechęcają do spółek eksponowanych na tę część gospodarki.

Wchodzą do portfela:

¶ Alior | Dobre wyniki finansowe za III kwartał 2024 r. oraz małe prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych w najbliższych kwartałach.

¶ Budimex | Dobre perspektywy spółki, urealniona wycena i unikalność na rynku przekładają się na okazję inwestycyjną.

¶ Pekao | Liczymy na dobre wyniki za III kwartał 2024 r. Małe prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych w najbliższych kwartałach.

¶ XTB | Spółka po III kwartale br. pokazała kolejne bardzo dobre wyniki, a wycena utrzymuje się na niskim poziomie.

DM BDM

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ PKP Cargo | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Wirtualna Polska | Powodem większego optymizmu i lepszego pozycjonowania spółki jest nasza symulacja, która wskazuje, że wraz z IV kwartałem 2024 r. spółka może wejść w okres kilku kwartałów z wysoką dynamiką wzrostu skorygowanego wyniku EBITDA w relacji r./r. Zwracamy również uwagę, że walory WP w ostatnich miesiącach należą do słabszych pod względem stóp zwrotu z obszaru media/rozrywka obecnych na GPW (porównując stopę zwrotu liczoną od początku 2024 r. z indeksem WIG czy STOXX Europe 600 Media). Minione miesiące w naszej ocenie przyniosły znormalizowanie mnożników rynkowych, po jakich handlowana jest obecnie spółka (na podstawie prognoz na lata 2024–2025).

Noble Securities

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ 11 bit studios, Creepy Jar, Ten Square Games, XTB | Zamiana na spółki o lepszych perspektywach na najbliższe miesiące.

Wchodzą do portfela:

¶ Aplisens | Oczekiwana wyraźniejsza poprawa wyników, począwszy od IV kwartału 2024 r., liczymy na odreagowanie słabości notowań z października.

¶ Bank Millennium | Zakładamy bliskie ekstremum słabości indeksów MSCI Poland i WIG-banki i DXY oraz 10Y US. Atrakcyjne wskaźniki C/Z'25–26 na poziomach 6,9x – 4,9.

¶ Grupa Kęty | Uważamy, że wyniki IV kwartału 2024 r. nie będą złe (lekkie wzrosty zysków r./r.), a w 2025 r. EBITDA wzrośnie o 12–15 proc. Kurs akcji obecnie jest najniżej od marca br. Uważamy, że powtórzy się scenariusz z grudnia 2022 r. – po dużym spadku wzrosty kursu akcji przez kolejnych kilkanaście miesięcy.

BM BNP Paribas

Parkiet

Skład portfela na listopad pozostaje bez zmian. 

DM XTB

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ 11 bit studios, Budimex, Cyber Folks, Vercom | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Benefit Systems | W obliczu wciąż poprawiających się wyników spółki ostatnie przeceny kursu wydają się przesadne. Benefit wciąż ma przestrzeń do dalszej ekspansji, zarówno w zwiększaniu liczby oferowanych kart, jak i rozwoju swojej platformy, co może przyczynić się do poprawy wyników firmy.

¶ CCC | Spółka notuje imponujące wyniki za ostatnie kwartały, utrzymuje mocne dynamiki sprzedaży w kluczowych segmentach, a także wciąż dynamicznie się rozwija. Oczekiwania odnośnie do wyników za III kwartał br. są nieco ostudzone przez raport o sprzedaży detalicznej w Polsce, stąd spółka dalej ma przestrzeń do pozytywnego zaskoczenia.

¶ Rainbow Tours | Utrzymujący się popyt klientów z Polski na podróże zagraniczne wspiera wzrost przychodów oraz wciąż polepszający się wynik operacyjny. Rozwój bardziej egzotycznych kierunków na okres zimowy (tj. Kolumbia, Indie czy Filipiny) powinien pomóc spółce zmniejszyć efekt sezonowości wyników w mniej obleganych przez klientów kwartałach zimowych.

¶ Sygnity | Wstępne wyniki za III kwartał 2024 r. wskazują na mocną końcówkę roku spółki. Choć rekordowe kwartalne przychody w ostatnich dziesięciu latach stanowią przede wszystkim efekt ujęcia w wynikach danych finansowych przejętych ostatnio przez Sygnity spółek, tak wyniki wciąż wskazują na pozytywny efekt synergii i udane akwizycje.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli fundamentalnych wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek z rynku głównego GPW wytypowanych przez ekspertów z biur i domów maklerskich uczestniczących w rywalizacji.

Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały wszystkich spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki.

Modyfikacje składu portfeli możliwe są raz w miesiącu, a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu).

Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są wypłacane przez spółki dywidendy. JIM

Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji
Portfel fundamentalny
Jesień nie będzie spokojnym okresem dla posiadaczy akcji
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na wrzesień. W portfelach coraz mniej miejsca dla dużych spółek
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki z szerokiego rynku na celowniku ekspertów