Przecenione spółki na celowniku typujących

Wrzesień pokazał, że w sytuacji gdy sporej grupie spółek z hossą przestało być po drodze, zarabianie na warszawskiej giełdzie jest coraz trudniejsze. Na które firmy analitycy stawiają w październiku?

Publikacja: 02.10.2024 06:00

Przecenione spółki na celowniku typujących

Przecenione spółki na celowniku typujących

Foto: AdobeStock

Zmienne nastroje na krajowym rynku akcji we wrześniu okazały się sporym wyzwaniem dla uczestników rywalizacji portfeli fundamentalnych. Słabość krajowych indeksów wynikała z pogorszenia nastrojów na rynkach globalnych (choć w drugiej połowie miesiąca nastąpiła poprawa), ale i wewnętrznej słabości sporej grupy spółek, którym z hossą przestało być po drodze. To oczywiście nie pozostało bez wpływu na wrześniowe stopy zwrotu z portfeli, które były nadzwyczaj mocno zróżnicowane.

Wzloty i upadki

Wytypowane przed miesiącem spółki niestety w większości przypadków nie spełniły pokładanych w nich nadziei na zyski. Największym rozczarowaniem były akcje 11 bit studios, których notowania załamały się pod koniec września (w skali całego miesiąca spadek wyniósł ponad 50 proc.) po premierze „Frostpunka 2”, z którą rynek wiązał ogromne nadzieje. Pierwsze dane o zainteresowaniu grą i recenzje jednak szybko je rozwiały, boleśnie urealniając wycenę giełdową gamingowej spółki, co miało istotny wpływ na wrześniowy wynik dwóch portfeli naszych ekspertów. Na drugim biegunie wśród najmocniej drożejących znalazły się natomiast papiery Synektika, które w ciągu miesiąca poprawiły swoje notowania o blisko 29 proc., a stopa zwrotu od początku tego roku to już blisko 130 proc. To efekt rosnących oczekiwań względem spółki, która rozwija się w imponującym tempie. Jest bowiem beneficjentem szybko rozwijającego się rynku chirurgii robotycznej i nie ma problemów z pozyskiwaniem zleceń na dostawy kolejnych robotów do placówek medycznych w Polsce i kilku innych krajach z naszego regionu. Akcje Synektika znalazły się aż w trzech portfelach i mimo imponującej zwyżki w tym roku dwa nadal widzą w nich potencjał.

19,7 %

wynosi uśredniona stopa zwrotu ze wszystkich portfeli fundamentalnych po trzech kwartałach 2024 r.

Po mocno zróżnicowanym pod względem stóp zwrotu miesiącu większość typujących nie zdecydowała się na znaczące roszady w portfelach. Tradycyjnie nie zastosowali się do tego podejścia analitycy Noble Securities, którzy zdecydowali się na głębszą przebudowę portfela. Typujący najwyraźniej wychodzą z założenia, że wybrane wcześniej spółki nadal są na tyle atrakcyjne, że warto na nie stawiać, a ich wrześniowe przeceny w większości przypadków nie miały fundamentalnego uzasadniania. Co więcej, zyskali teraz dodatkowy argument przemawiający za odbiciem ich notowań w postaci jeszcze atrakcyjniejszej wyceny.

Czytaj więcej

Przecenione spółki na celowniku typujących

Nowe spółki w portfelach

Po mocno zróżnicowanym pod względem stóp zwrotu miesiącu większość typujących nie zdecydowała się na realizację zysków i znaczące roszady w portfelach. Tradycyjnie nie zastosowali się do tego podejścia analitycy Noble Securities, którzy zdecydowali się na głębszą przebudowę portfela. Tym razem nieco większym zainteresowaniem typujących cieszyły się duże spółki wchodzące w skład indeksu WIG20, choć jak na razie zainteresowanie tym segmentem ograniczyło się jedynie do banków Pekao i PKO BP oraz Budimeksu i Kruka. Jednocześnie przecena, która nie oszczędziła we wrześniu sporej grupy spółek z szerokiego rynku, zachęciła do poszukiwań okazji wśród przecenionych firm. Stąd uwaga skierowana została na Eurocash, Creepy Jar i XTB. Uwadze ekspertów nie umknęły także wyniki zakończonego sezonu wyników za II kwartał, który obfitował w pozytywne zaskoczenia. Mając na uwadze ten argument i rozbudzone oczekiwania względem kolejnych kwartałów typujący łaskawiej spojrzeli m.in. na banki, Kruka czy Answear.com.

Zysk nie dla wszystkich

Uśredniona stopa zwrotu ze wszystkich portfeli fundamentalnych wypadła 1,9 proc. na minusie i była bardzo zbliżona do stopy zwrotu z WIG (indeks stracił w tym samym okresie ok. 2 proc.). Mimo zmiennych nastrojów na krajowym rynku akcji portfele tylko dwóch brokerów mogą pochwalić się zyskiem.

Wrześniowy wynik analityków BM Banku Millenium na poziomie prawie 8,8 proc. sprawił, że konkurenci zostali daleko w tyle.

Mimo to powody do zadowolenia mogą mieć też eksperci z BM BNP Paribas, którzy mimo mało sprzyjającego otoczenia zwiększyli wartość portfela o 2 proc. Pozostali uczestnicy tym razem nie mieli tyle szczęścia, notując straty z portfela.

Nadal jednak bardzo okazale prezentują się stopy zwrotu liczone od początku bieżącego roku. Dzięki bardzo udanym typowaniom w zakończonym miesiącu na prowadzenie w rankingu wyszli analitycy BM Millennium Banku, którzy zwiększyli stopę zwrotu z portfela za trzy kwartały do blisko 38 proc. Tuż za ich plecami uplasowali się eksperci BM BNP Paribas, których inwestycje przyniosły zysk na poziomie 36,5 proc. Różnica pomiędzy prowadzącą dwójką a resztą stawki jest już na tyle znacząca, że najprawdopodobniej to między nimi rozegra się walka o końcowe zwycięstwo w bieżącej edycji portfeli fundamentalnych. Będący na trzecim miejscu eksperci z Noble Securities zarobili jak do tej pory 16,4 proc.

Łącznie od początku 2024 roku portfele fundamentalne ekspertów uczestniczących w rywalizacji mają dodatnią średnią stopę zwrotu na poziomie blisko 20 proc., co jest wynikiem aż o ponad prawie 14 pkt proc. lepszym od WIG-u.

DM BDM

Wynik portfela -8,7

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Huuuge | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Eurocash | Wykorzystujemy obecną słabość kursu. Liczymy na stopniową poprawę sentymentu inwestycyjnego do branży FMCG, a w szczególności do walorów Eurocashu.

BM Banku Millennium

Parkiet

Wynik portfela 8,8

Wypadają z portfela:

¶ Synektik | Realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

¶ Answear.com | Po dużych nakładach na marketing w II kwartale 2024 r. czas na ich wpływ na wyniki spółki, co oznacza dobre perspektywy na drugie półrocze.

Noble Securities

Parkiet

Wynik portfela -9,1

Wypadają z portfela:

¶ Auto Partner, Celon Pharma, Cyfrowy Polsat, Inter Cars Mo-Bruk | Zamiana na spółki o lepszych perspektywach na najbliższe miesiące.

¶ Voxel | Realizacja zysków.

Wchodzą z portfela:

¶ Creepy Jar | Kolejne materiały z gameplay „StarRupture” powinny poprawić nastawienie inwestorów do gry, która wyjdzie w I kwartale 2025 r., a obecna wycena implikuje dwukrotnie słabsze tempo sprzedaży niż w przypadku poprzedniej gry „Green Hell”.

¶ Kruk, Pekao, PKO BP | Atrakcyjne jednocyfrowe wskaźniki wyceny (C/Z oparty o prognozowane zyski na lata 2024–2025), słabszy dolar i USD/PLN poniżej 3,90 oraz bardzo silne odbicie na chińskiej giełdzie sprzyjają WIG20 i nadrobieniu słabości względem S&P 500.

¶ XTB | Dobra koniunktura na rynkach finansowych powinna sprzyjać większej aktywności klientów, a wdrożenie IKE akwizycji nowych klientów.

BM BNP Paribas

Wynik portfela 2,0

Parkiet

Skład portfela na październik pozostaje bez zmian.

DM XTB

Parkiet

Wynik portfela -2,4

Wypadają z portfela:

¶ Text | Zamiana na spółki o lepszych perspektywach na najbliższe miesiące.

Wchodzą do portfela:

¶ Budimex | Wyniki Budimeksu okazały się bardzo dobre, a portfel zamówień szacowany na 15 mld zł z dużym prawdopodobieństwem zapewni stabilizację biznesu w ciągu najbliższych lat. Przyszłe miesiące mogą ten portfel jeszcze zwiększyć, za sprawą ewentualnych zamówień na odbudowę infrastruktury zniszczonej przez powodzie, które nawiedziły południową Polskę.

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu” nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli fundamentalnych wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek z rynku głównego GPW wytypowanych przez ekspertów z biur i domów maklerskich uczestniczących w rywalizacji.

Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały wszystkich spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki.

Modyfikacje składu portfeli możliwe są raz w miesiącu, a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu).

Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są wypłacane przez spółki dywidendy. jim

Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji
Portfel fundamentalny
Jesień nie będzie spokojnym okresem dla posiadaczy akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na wrzesień. W portfelach coraz mniej miejsca dla dużych spółek
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki z szerokiego rynku na celowniku ekspertów
Portfel fundamentalny
Kończy się okres łatwych zysków na warszawskiej giełdzie
Portfel fundamentalny
Portfele na lipiec: PZU i spółki budowlane wśród nowych ulubieńców