Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.04.2025 16:03 Publikacja: 03.01.2024 21:00
Fot. mat. prasowe
Foto: Exclusive
Czy można oczekiwać kontynuacji hossy na krajowym rynku akcji w 2024 r. ?
Za nami wyjątkowo udany rok dla krajowego rynku akcji. Stopy zwrotu liczone dla głównych indeksów z GPW wskazały, że 2023 r. należał do jednych z lepszych okresów warszawskiego parkietu. Obóz byków na GPW dominował zarówno w I półroczu, jak i w drugim. Powodem do zadowolenia może być również względna stopa zwrotu WIG, która na tle innych zagranicznych indeksów wyróżniała się zdecydowanie in plus. Nastrój inwestycyjny na GPW jest najlepszy od lat i widać to zwłaszcza w zwiększonej aktywności inwestorów zagranicznych. W krótkim horyzoncie do głównych argumentów przemawiających za podtrzymaniem dobrej koniunktury na GPW są wyjątkowo mocne perspektywy wynikowe WIG-banki oraz oczekiwane przyszłe strumienie dywidend. Mnożniki rynkowe przedstawicieli banków (pomimo wzrostów kursów z 2023 r.) są nadal jednocyfrowe, a rentowność dywidend często przekracza 9 proc. Z drugiej strony obecne otoczenie makro w naszym odczuciu jest nadal niesprzyjające do kreślenia ścieżki „jakościowego” wzrostu wyników w 2024 r. Dostrzegamy sygnały wskazujące na poprawę dynamiki PKB w kolejnych okresach, choć nie zakładamy na obecnym poziomie wyjścia PKB powyżej 3 proc. w perspektywie 2024 r. Jesteśmy raczej sceptyczni w kreśleniu scenariusza, że to konsumpcja będzie ponownie głównym impulsem wzrostu zwłaszcza po roku 2024. Oceniamy, że ostatnie lata były wyjątkowo mocne dla tej kategorii, na co wpływ miał zarówno silny rynek pracy, wzrost realnych wynagrodzeń, jak i bardzo hojne strumienie transferów społecznych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wytypowane przed miesiącem przez analityków spółki przyniosły zyski, ale nie na tyle duże, by prześcignąć WIG, który po raz trzeci z rzędu okazał się lepszy. Czy firmy wytypowane na następny miesiąc pomogą dogonić rynek?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
– Optymizm inwestorów, który pchał w górę indeksy w I kwartale, zaczyna gasnąć – uważa Marcin Materna, dyrektor departamentu analiz w BM Banku Millennium.
– Spółki z WIG20 nie wyczerpały jeszcze swojego potencjału, ale więcej do zaoferowania mają te notowane na szerokim rynku – uważa Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities.
Eksperci szukają zysków przede wszystkim na szerokim rynku, który w lutym okazał się bardzo kapryśny. Czy spółki, na które postawili w marcu, pozytywnie przełożą się na stopy zwrotu ich portfeli?
Wytypowane przed miesiącem spółki przyniosły portfelom zyski, ale nie na tyle duże, by wyprzedzić WIG. Czy pomysły inwestycyjne naszych ekspertów na luty pozwolą pokonać rynek?
Mimo zmiennych nastrojów na krajowym rynku akcji najbardziej zyskowne portfele typujących ekspertów przyniosły dwucyfrowe stopy zwrotu w całym 2024 roku. Na które spółki postawili w styczniu?
Ubiegły rok przyniósł rekordowe obroty akcjami na warszawskiej giełdzie. Ten rok pod tym względem może być jeszcze lepszy. Polskie domy maklerskie korzystają z tego faktu jedynie połowicznie. Branża musi więc stawiać na dywersyfikację.
Akcje Netflixa w pierwszej reakcji wzrosły ponad 4% po bardzo solidnych wynikach finansowych za I kwartał 2025 roku. Istnieją powody, dla których Netflix jest przez rynek odbierany jako pewien ‘papierek lakmusowy’ nastrojów konsumentów i ich apetytu na konsumpcję uznaniowych dóbr, w tym przypadku - usług.
Zmienność jest niższa, a rynki akcyjne rosną. Warto w tym kontekście zauważyć, że bardzo dobrze wypadł krajowy parkiet.
Mimo bardzo udanego pod względem stóp zwrotu I kwartału inwestorzy handlujący na krajowym rynku nie mogą narzekać na brak atrakcyjnie wycenianych spółek. W których analitycy widzą potencjał?
Prezes Fedu stwierdził, że Rezerwa Federalna skupiać się będzie na ograniczeniu skutków ewentualnych ceł, co niweczy nadzieje inwestorów na szybszą ścieżkę obniżek stóp.
Finałowa sesja świątecznego tygodnia na rynku warszawskim skończyła się zwyżkami najważniejszych indeksów.
Warszawa błysnęła siłą podczas czwartkowych notowań. WIG20 zyskał prawie 1,1 proc., podczas gdy w Europie przeważały spadki.
Europejskie indeksy notują dziś mieszaną sesję. Notowania francuskiego CAC40 oraz niemieckiego DAXa spadają o ok. 0,5%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,1%. Z drugiej strony nieco lepsze nastroje notuje szwajcarski SMI, który rośnie o 0,2% oraz włoski IT40, który rośnie o 0,7%. Nastrój zawieszenia sentymentu na europejskich rynkach wskazuje szeroki indeks STOXX Europe 600, który notuje odczyt o ok. 0,1% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas