12 nowych spółek na lipiec. Bankom już dziękujemy

Eksperci od analizy fundamentalnej byli w czerwcu lepsi od szerokiego rynku o 2,5 pkt proc. W portfelowych roszadach na ten miesiąc dorzucają tuzin nowych podmiotów, a 16 wyrzucają.

Publikacja: 04.07.2019 13:06

12 nowych spółek na lipiec. Bankom już dziękujemy

Foto: Adobestock

W czerwcu wszystkie portfele fundamentalne przyniosły dodatnią stopę zwrotu i prawie wszystkie pokonały szeroki rynek. Indeks reprezentujący ten ostatni – WIG – wzrósł o 3,9 proc., a średnia stopa zwrotu z siedmiu portfeli wyniosła 6,4 proc. Najlepsi byli eksperci TMS Brokers. Ich zestawienie wypracowało zysk w wysokości 9,6 proc. Na dole stawki był Haitong Bank z wynikiem 3 proc. Liczby mówią więc same za siebie – to był dobry miesiąc. Dlatego też wiele spółek zrealizowało pokładane w nich nadzieje i eksperci postanowili zamknąć część pozycji.

W efekcie z portfeli wypada 16 spółek. Pojawiły się jednak nowe propozycje na lipiec. Jest ich 12. Na kogo stawiają eksperci od analizy fundamentalnej?

Szczęśliwa dwunastka?

GG Parkiet

Choć wszyscy eksperci typują niezależnie, mamy w lipcowych portfelach dwa powtórzenia. Na 11 bit studios stawiają DM Millennium oraz Noble Securities. Eksperci obu instytucji liczą na to, że notowania akcji będą dyskontować planowane dodatki do gier i nowe premiery. – Oczekujemy poprawy nastawienia do firmy po premierach w drugim półroczu 2019 r. – uzasadnia krótko Sobiesław Kozłowski, ekspert Nobel Securities.

Ponadto dwóch brokerów stawia na Grupę Azoty. Mowa o wspomnianym już Noble Securities oraz BM BNP Paribas. Eksperci zwracają uwagę na sprzyjające warunki rynkowe dla producentów nawozów. – Rosnące ceny zbóż i malejące ceny gazu stanowią bardzo dobre środowisko do poprawy wyników przez tę spółkę – tłumaczy Michał Krajczewski z BM BNP Paribas.

Przy tej okazji warto zauważyć, że w lipcowym portfelu TMS Brokers pojawia się inny przedstawiciel branży chemicznej, mianowicie Ciech. – Rosnące ceny sody będą naszym zdaniem wsparciem dla wyników spółki za II kwartał 2019 r. – mówi Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers. A skoro mowa już o najlepszych typujących czerwca, to warto dodać, że oprócz Ciechu stawiają w lipcu również na Dom Development. Zdaniem ekspertów spadek notowań akcji z drugiej połowy czerwca stanowi dobrą okazję do zajęcia długiej pozycji na tych walorach. Wygląda na to, że eksperci oczekują zakończenia trwającej korekty i kontynuacji wzrostowego trendu, który trwa od początku tego roku.

Po jednej spółce do swojego portfela wprowadzają Haitong Bank i Dom Analiz SII. Przedstawiciele banku stawiają na Orange Polska, a więc liczą na to, że czerwcowa hossa na telekomach będzie kontynuowana. Z kolei SII widzi potencjał w PKP Cargo. – Liczymy na dobre wyniki finansowe i perspektywy na 2019 r. Poza tym dostrzegamy szansę na podniesienie prognozy zarządu na bieżący rok – tłumaczy typujący Paweł Juszczak.

Do lipcowych portfeli trafia w sumie trzech przedstawicieli WIG20. Oprócz wspomnianego już telekomu są to Tauron i PKN Orlen. Branże energetyczna i paliwowa są ostatnio relatywnie słabsze, więc typujący (odpowiednio Noble Securities, BM BNP Paribas) liczą na zmianę dominującego trendu. Pozostała czwórka, która wchodzi do nowych portfeli, to Eurocash, Ferro, Kernel i Arctic Paper.

Bankom dziękujemy

Jak wspominaliśmy na początku, z portfeli wypadło 16 spółek. Warto zwrócić uwagę, że wśród nich są aż trzy banki: Pekao, Alior oraz PKO BP. Ten ostatni wypadł z dwóch portfeli – Noble Securities i BM BNP Paribas, i w obu przypadkach eksperci tłumaczą te decyzje realizacją zysków. Warto bowiem dodać, że WIG-banki zyskał w czerwcu 5,4 proc. i to był najlepszy pod tym względem miesiąc dla tego sektora od lipca 2018 r.

W przypadku Pekao i Aliora, które wypadają z portfela DM Millennium, analitycy tłumaczą swoją decyzję wzrostem ryzyka odpisów w bankowości korporacyjnej.

Wzrostowy potencjał zdały się wyczerpać także Enter Air i Kruk. Pierwsza firma wypadła bowiem z portfela SII oraz Noble Securities, a druga z SII i TMS Brokers. Ta jednomyślność analityczna powinna być dla inwestorów swego rodzaju ostrzeżeniem.

Warto zauważyć, że roszady w dużej mierze dotyczą blue chips. Oprócz banków są jeszcze trzy duże spółki, które „żegnają się" z portfelami fundamentalnymi. Mowa o CCC, CD Projekcie i KGHM.

Ciekawostką jest to, że PKP Cargo wypada z portfela BM BNP Paribas, ale weszło do lipcowego zestawienia SII. I jest to jedyna rozbieżność w analizowanych portfelach. Ponadto z zestawień wypadają: Asseco Poland, Wirtualna Polska, Mex Polska, Rainbow Tours, Instal Kraków, Voxel oraz BSC Drukarnia. Podsumowanie zmian i wyników poszczególnych portfeli znajduje się poniżej. Zadaniem na lipiec jest podtrzymanie dobrej passy. Wynik analityków fundamentalnych od początku roku wynosi już 13,5 proc., przy czym lider – Noble Securities – wypracował już 30 proc. Dla porównania indeks szerokiego rynku WIG jest w 2019 r. zaledwie na 5,1-proc. plusie.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ BSC Drukarnia, Instal Kraków | Realizacja zysków.

¶ Voxel | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Arctic Paper | Zwracamy uwagę na wyraźny spadek kosztów celulozy liściastej.

¶ Kernel | Wskazujemy na wzrost cen płodów rolnych.

DM Millennium

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Pekao i Alior Bank | Wzrost ryzyka odpisów w bankowości korporacyjnej.

¶ Kęty | Ustępują miejsca atrakcyjniejszej spółce.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ 11 bit studios | Na horyzoncie nowe dodatki i premiery gier.

BM BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ PKO BP | Realizacja zysku. ¶

PKP Cargo | Brak zakładanych zwyżek kursu.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Grupa Azoty | Rosnące ceny zbóż i malejące ceny gazu stanowią bardzo dobre środowisko do poprawy wyników producenta nawozów.

¶ PKN Orlen | Liczymy, że tegoroczna przecena kursu zdyskontowała już gorsze informacje (np. problemy z dostawami ropy), a w II półroczu warunki makro ulegną poprawie.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ

¶ Asseco Poland, Enter Air, PKO BP, KGHM | Realizacja zysku.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ 11 bit studios | Oczekiwana poprawa nastawienia do spółek po premierach gier w drugim półroczu.

¶ Eurocash | Wzrost inflacji żywności i wzrost funduszu płac sprzyja poprawie marż.

¶ Grupa Azoty | Historycznie niskie ceny gazu sprzyjają odbudowie marż.

¶ Ferro | P/E'19 na 7,95x wraz z hossą na rynku mieszkań sprzyja postrzeganiu spółki.

¶ Tauron | Poprawa nastawienia do branży energetycznej, P/E'19 na 2,7x.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Wirtualna Polska, CCC | Ustępują miejsca atrakcyjniejszej spółce.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Orange Polska | Pozytywne nastawienie do telekomów

Dom Analiz SII

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Enter Air, Mex Polska, Kruk | Realizacja zysku.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ PKP Cargo | Dobre wyniki finansowe i perspektywy na 2019 r., a także szansa na podniesienie prognozy zarządu na bieżący rok.

TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ CD Projekt | Zmiana na bardziej perspektywiczne spółki.

¶ Kruk, Rainbow Tours | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Ciech | Rosnące ceny sody będą wsparciem dla wyników za II kwartał.

¶ Dom Development | Przecena z II połowy czerwca okazją do zajęcia długiej pozycji przed spodziewaną kontynuacją zwyżek.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały poszczególnych spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss) dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy.

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji
Portfel fundamentalny
Jesień nie będzie spokojnym okresem dla posiadaczy akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na wrzesień. W portfelach coraz mniej miejsca dla dużych spółek
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki z szerokiego rynku na celowniku ekspertów
Portfel fundamentalny
Kończy się okres łatwych zysków na warszawskiej giełdzie