Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.01.2025 10:35 Publikacja: 30.08.2024 06:00
Foto: Adobestock
Dobrze już było. W połowie minionego roku pisałem, że warunki oferowane przez emitentów prawdopodobnie nie będą już lepsze, jesienią pisaliśmy w „Parkiecie”, że jest jeszcze za wcześnie na spadek marż, choćby z uwagi na mocną wówczas ofertę obligacji oszczędnościowych – trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu gwarantowały 6,85 proc. Obecnie to 5,95 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bez odpowiednich regulacji, zniesienia barier administracyjnych, funduszy na nowe projekty, inwestycji w infrastrukturę i edukacji trudno oczekiwać boomu, a nawet rozpoczęcia budowy już zaplanowanych instalacji.
Coraz głośniej mówi się o bezpieczeństwie lekowym oraz próbie odbudowania zdolności produkcyjnych przez firmy z Unii Europejskiej. Nic dziwnego: niepokojąco wysoki odsetek substancji czynnych wykorzystywanych w Europie oraz leków gotowych pochodzi z Azji.
Dywersyfikacja źródeł jest kluczowa. Europa szuka rozwiązań, które pozwolą zbudować odporność systemów zabezpieczania zdrowia obywateli – mówi Maksymilian Świniarski, prezes Polfy Tarchomin.
Prognozowane ożywienie inwestycji i przyspieszenie wzrostu gospodarki to szansa na nowe etaty w firmach, choć także zwiększone ryzyko niedoboru kadr w części branż.
Podwyżka ceł nie jest jedynym ciosem, który może dotknąć gospodarkę chińską w nadchodzących latach. Ostra może być też rywalizacja technologiczna. Dużym wyzwaniem jest kwestia pobudzenia popytu wewnętrznego.
O ile ze strony notowań obligacji korporacyjnych opartych na zmiennym kuponie trudno oczekiwać większych niespodzianek, o tyle papiery skarbowe od lat głównie rozczarowują inwestorów. Przewidywania na kolejny rok również nie należą do łatwych.
TDJ Equity I, spółka z grupy TDJ, do której należy 50,59 proc. akcji Grenevii, wezwała do sprzedaży wszystkich pozostałych akcji Grenevii po cenie 2,12 zł za akcję. Zapisy na sprzedaż akcji potrwają od 20 stycznia do 28 lutego br.
Obligacje skarbowe wielu krajów ostatnio potaniały. Dolar zaś od miesięcy głównie się umacnia . Odwrócenie obu tych czynników sprzyjałoby obligacjom rynków wschodzących, aczkolwiek zdaniem ekspertów szybko się to nie stanie.
Trzeba przyznać, że początek roku na rynkach ma dość burzliwy przebieg.
Akcje Orange Polska przed publikacją nowej strategii szorują po dnie. Analitycy szukają powodów na rynkach obligacji, Hiszpanii i samym biznesie telekomu.
Rynkowym motywem przewodnim początku roku jest ostry wzrost rentowności obligacji. Kto na tym traci, a kto zyskuje?
Pogorszenie globalnych nastrojów oraz oczekiwania na mniej gołębią politykę pieniężną w tym roku skutkują przeceną obligacji skarbowych.
Gwałtowny wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych ponad 5 proc. jest dowodem osłabienia wypłacalności finansów publicznych i zniszczenia siły nabywczej waluty.
Różnica w rentowności między krótkimi i najdłuższymi obligacjami tego samego emitenta to średnio 1,1 pkt proc. Za wydłużenie inwestycji inwestorzy mogą liczyć na rentowność wyższą średnio o niecałe 5 pkt baz. za każdy miesiąc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas