Inwestycje w rozbudowę i modernizację infrastruktury kolejowej mają przyspieszyć. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) właśnie ogłosiła listę siedmiu projektów, które chce zrealizować dzięki uwolnionym środkom finansowym z Krajowego Planu Odbudowy. To efekt rezygnacji z 12 wcześniej zaplanowanych przedsięwzięć, które po zmianie władz PLK i dokonanych analizach uznano za niedostosowane do potrzeb, przeskalowane i nieekonomiczne, w rezultacie niedające szans uzyskania zaplanowanych rezultatów.
Nowe siedem inwestycji zostało zaakceptowanych przez Ministerstwo Infrastruktury. Wszystkie mają się przyczynić do usprawnienia ruchu pociągów, poprawy bezpieczeństwa oraz zwiększenia komfortu podróżowania. Uruchomienie przetargów mających wyłonić wykonawców zaplanowano na czwarty kwartał 2024 r.
Inwestycje muszą przynosić efekty
Zaplanowane zadania mają objąć poprawę stanu infrastruktury linii kolejowej nr 8 łączącej stacje Warszawa Zachodnia i Kraków Główny na odcinku Tunel–Kraków, rewitalizację tunelu kolejowego w Unisławiu Śląskim na linii kolejowej nr 291 od stacji Boguszów Gorce Wschód do stacji Mieroszów, a także budowę drugiego toru kolejowego wraz z drugim mostem na Warcie, na odcinku linii kolejowej nr 354. Do tego dojdą prace obejmujące poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, przebudowa wiaduktu kolejowego na stacji Gdynia Port, budowa systemu informacji pasażerskiej na linii od Otwocka do Lublina oraz modernizacja peronów na części stacji w aglomeracji warszawskiej. Wszystkie te projekty powinny być zakończone w ciągu 12 miesięcy – maksymalnie do sierpnia 2026 roku. Każdy z nich, jeszcze przed podpisaniem umowy, zostanie sprawdzony przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych pod względem spełniania kryteriów dla otrzymania dofinansowania.
Czytaj więcej
Firmy budowlane czekają na start nowych przetargów PKP PLK. Wiesław Nowak, prezes grupy ZUE, nie traci jednak nadziei i uważa, że przed spółką dobre lata.
PLK poinformowały także o przygotowaniach do realizacji przedsięwzięć, które zostały dodane do KPO jeszcze w lutym tego roku. Mają to być prace na linii kolejowej nr 1 na odcinkach Koluszki–Częstochowa oraz Zawiercie–Dąbrowa Górnicza, prace na linii nr 61 Częstochowa Stradom–Fosowskie oraz na linii nr 144 Fosowskie–Opole Główne, a także prace na liniach łączących Pyskowice z Opolem, Wrocław ze Szczecinem i Ostrów Wielkopolski ze stacją Grabowno Wielkie.