Najpierw wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka zapowiedział poprawę jakości usług komórkowych na trasie do Rzeszowa i Trójmiasta dzięki negocjowanej współpracy kolei i operatorów telekomunikacyjnych. Potem telekomy wyraziły oficjalnie zainteresowanie wieszaniem nadajników na kolejowych masztach stawianych pod system łączności dla pociągów – GSM-R. W końcu doczekaliśmy się też odpowiedzi z samego PKP PLK, który system GSM-R ma uruchomić. Fakty wyglądają skromniej niż resortowe zapowiedzi.
Zapytania o 30 lokalizacji
– Prowadzimy rozmowy z operatorami sieci komórkowych w sprawie możliwości współdzielenia infrastruktury telekomunikacyjnej dotyczące uzgodnień co do kształtu umów i szczegółowych wymagań technicznych. Rozmowy nie koncentrują się na konkretnych liniach kolejowych, a dotyczą zasad współpracy – przekazał nam Przemysław Zieliński z biura prasowego PKP PLK.
– Na chwilę obecną operatorzy wyszczególnili około 30 lokalizacji, którymi byliby zainteresowani – dodał Zieliński.
W języku operatorskim lokalizacja to konkretny adres lub miejsce, w którym stawiany jest maszt lub wieszany nadajnik. Z tego punktu widzenia wydaje się, że zainteresowanie sieci komórkowych wykorzystaniem infrastruktury PKP PLK nie jest – przynajmniej na razie – zbyt duże.
Czytaj więcej
Resort cyfryzacji rozmawia z kolejową spółką o rozwiązaniu korzystnym dla podróżnych i operatorów mobilnych. Końca aukcji 5G oczekuje w styczniu.