Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 14.06.2013 13:07 Publikacja: 14.06.2013 11:00
Foto: Archiwum
Wiadomo, że wydawanie pieniędzy jest znacznie przyjemniejsze niż oszczędzanie i odkładanie na przyszłość. Dlatego banki wymyśliły produkty typu saver. Idea jest taka: kupujemy nowy ciuch albo świeżo wydaną płytę, jemy obiad w restauracji, płacimy kartą, a przy okazji określony procent od wydawanej kwoty trafia na na nasze specjalne konto oszczędnościowe. Działa to automatycznie, już bez naszego udziału. Na polskim rynku jako pierwsze banki rozwiązanie takie zaproponowały: mBank i MultiBank. Mechanizm oszczędnościowy działa tam przy okazji płacenia kartą, gdy podejmujemy gotówkę z bankomatu czy robimy przelew. Pieniądze na rachunek oszczędnościowy (jego oprocentowanie wynosi 3 proc. w skali roku), prowadzony bezpłatnie, są przelewane w czasie rzeczywistym. Jakie to są kwoty? O tym decyduje klient. Ma do wyboru kilka opcji. Pierwsza propozycja jest taka: gdy płacimy kartą, każda kwota jest zaokrąglana do pełnych 10 zł, a różnica jest przelewana na konto oszczędnościowe. Druga opcja to przekazywanie na konto ustalonego procentu od kwoty transakcji kartą lub przelewu. W ten sposób na rachunek może trafiać od 1 do 15 proc. wartości każdej operacji. Podobnie działa trzecie z zaproponowanych przez mBank i MultiBank rozwiązań. Różnica polega tylko na tym, że po każdej transakcji bank przekazuje na rachunek oszczędnościowy stałą kwotę w wysokości od 3 do 10 zł zamiast określonego procentu transakcji. Oba banki umożliwiają również systematyczne wpłacanie na konto oszczędnościowe ustalonej z góry kwoty, bez konieczności każdorazowego zlecania przelewu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Niemiecki urząd antymonopolowy wydał w poniedziałek zgodę na zakup przez włoską grupę UniCredit niemal 30 proc. akcji Commerzbanku, właściciela mBanku.
Liczba Amerykanów składających nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych nieznacznie wzrosła w zeszłym tygodniu i może rosnąć, ponieważ firmy próbują radziźć sobie z taryfami prezydenta Donalda Trumpa na import.
Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o wstrzymaniu ceł wzajemnych to ważny krok w kierunku stabilizacji globalnej gospodarki – napisała na portalu społecznościowym szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Poinformowała też, że UE zdecydowała się zawiesić swoje cła nałożone na towary z USA.
Liczba miejsc pracy poza rolnictwem w marcu wzrosła w Stanach Zjednoczonych o 228 000, w porównaniu do skorygowanego poziomu 117 000 w lutym i jest wyższa od szacunków Dow Jonesa, który przewidywał 140 000.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas