Według Jacka Kuchenbakera z Deloitte przeprowadzane w półrocznych okresach weryfikacje w spółkach ubiegających się o wejście w skład Respect Index wskazują na dwa podejścia. Jest grupa „przodowników", których aspiracją jest być firmą odpowiedzialną, co przekłada się przy okazji na rosnące noty uzyskiwane w wyniku weryfikacji.
– Ale jest też grupa spółek, które z różnych przyczyn zatrzymały się na pewnym poziomie i nie podejmują starań, aby w większym stopniu spełniać wymagania Respect – zaznacza Jacek Kuchenbaker.
Jego zdaniem niekiedy wynika to z braku przekonania zarządów o wartości dodanej płynącej z podjęcia większego wysiłku w obszarach związanych z CSR. W innych przypadkach jest to konsekwencją zmian zachodzących w firmach czy trudnościach, których doświadczają.
Przodownicy wyznaczają trend
Za to 11 firm z obecnego portfela RI jest w nim od początku istnienia wskaźnika. Wśród nich są: Orange Polska (dawniej Telekomunikacja Polska), PKN Orlen i ING Bank Śląski.
– Obecność w składzie Respect Index od początku jego istnienia potwierdza nasze wysokie standardy zarządzania. Systematycznie udowadniamy, że jesteśmy spółką odpowiedzialną społecznie – podkreśla Małgorzata Kołakowska, prezes ING Banku Śląskiego, dodając, że spółka powołała zespół ds. CSR angażujący przedstawicieli wszystkich jednostek banku. – Odpowiedzialny biznes, zrównoważony rozwój to filary naszej strategii – zaznacza Małgorzata Kołakowska.
Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, twierdzi, że obecność spółki w indeksie to sygnał dla inwestorów, że firma traktuje CSR jako ważny element kultury organizacyjnej. – Respect Index to dodatkowy dobry wskaźnik pozwalający ocenić pozafinansowe aspekty działalności spółki na rynku – podkreśla Jabczyński.
Przedstawiciele największego polskiego koncernu paliwowego, PKN Orlen, który też wchodzi w skład indeksu od początku jego istnienia, twierdzą, że wspomaga to budowanie wartości firmy poprzez nie tylko ciągłe zwiększanie jej efektywności finansowej, ale też poprzez działanie zgodnie z najlepszymi standardami zarządzania.
[email protected]
Respect Index zdystansował rywali
Indeks skupiający firmy odpowiedzialne społecznie zyskał od początku notowań (tj. od stycznia 2009 r.) aż 162 proc. W tym samym czasie szeroki rynek zyskał 75 proc., a wskaźnik blue chipów 45 proc. W mijającym roku Respect Indeks także potwierdził wzrostowy potencjał. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wskaźnik zwiększył dorobek punktowy o 30,5 proc., podczas gdy WIG wzrósł o 27 proc., a WIG20 o 21 proc. Skąd taka dobra forma lidera? Motorem napędowym w 2012 r. były spółki surowcowe. Największy udział w indeksie mają Orlen i KGHM, odpowiednio 12,2 proc. i 11,5 proc. Obie spółki należą do ścisłej czołówki najsilniejszych blue chipów tego roku. Akcje KGHM?zdrożały już o 70 proc., a PKN?Orlen o 51 proc.
Znany, ale rzadko wykorzystywany
Już 94 proc. inwestorów giełdowych zna wskaźnik Respect Index. To o ponad jedną dziesiątą więcej niż rok wcześniej – wynika z tegorocznego badania „Decyzje inwestycyjne a odpowiedzialny biznes" przeprowadzonego przez GPW oraz firmę doradczą Deloitte wśród przedstawicieli inwestorów instytucjonalnych aktywnych na warszawskim parkiecie. Ankieta, w której wzięli udział reprezentanci domów maklerskich, funduszy inwestycyjnych i emerytalnych, firm doradczych oraz banków powierniczych, wykazała, że prawie 70 proc. inwestorów uznaje istnienie Respect Index za konieczne i pożyteczne.
Prawie 60 proc. ankietowanych dostrzega też związek między odpowiedzialnym podejściem do prowadzenia biznesu a wynikami finansowymi przedsiębiorstwa. Zdecydowana większość uważa też, że realizacja odpowiedzialnych praktyk może wpływać na poprawę wyników finansowych. Gorzej jest jednak z praktycznym wykorzystaniem wskaźnika; większość inwestorów nie była w stanie wymienić choćby pięciu z 20 spółek wchodzących w jego skład.
Ośmiu na dziesięciu uczestników badania przyznało, że nie analizuje składu indeksu i nie ma on większego znaczenia w ich decyzjach inwestycyjnych. Jednocześnie ponad połowa ankietowanych przyznaje, że istnienie Respect Index będzie miało korzystny wpływ na zainteresowanie odpowiedzialnym inwestowaniem, tyle że w dłuższej perspektywie. Prawie 40 proc. badanych uważa, że nie stanie się to wcześniej niż za 4-7 lat.
Indeksy CSR w innych krajach
Na świecie przybywa wskaźników, które dostarczają informacji o koniunkturze wśród spółek spełniających wymogi społecznej odpowiedzialności w biznesie (CSR). Pierwsze z nich powstały w Stanach Zjednoczonych, gdzie pionierem był Dow Jones. Jesienią 1999 roku rozpoczął publikację Dow Jones Sustainability Index.
Teraz jest to cała grupa indeksów podzielona według regionów świata. W ich skład wchodzą spółki najlepsze pod względem biznesu, ochrony środowiska i odpowiedzialności społecznej, np. DJSI w Europie liczy 40 firm, na świecie -340. W USA działa też indeks funduszu Calvert, Calvert Social Index mierzący koniunkturę amerykańskich firm. Z kolei w Europie, w 2001 London Stock Exchange i dziennik „Financial Times" wprowadziły indeks FTSE4GOOD, który obecnie obejmuje serię wskaźników dla świata, regionów i wybranych rynków. Selekcja ich uczestników jest zarówno negatywna (wykluczane są spółki zajmujące się np. produkcją broni), jak i pozytywna – bierze się pod uwagę m.in. działania na rzecz ochrony środowiska czy praw człowieka.
Z kolei na tzw. rynkach wschodzących pierwszym indeksem CSR był FTSE Johannesburg Stock Exchange Socially Responsible Index (JSE SRI) w RPA. Został wprowadzony w 2004 r. przez giełdę w Johannesburgu , a podstawowym kryterium selekcji spółek do tego wskaźnika (poza zasadami CSR) jest przestrzeganie praw człowieka. Od 2005 roku swój indeks odpowiedzialnych spółek ma też giełda w Brazylii. Sao Paolo Stock Exchange Corporate Sustainability Index (ISE) wprowadzony przez BOVESPA i Sao Paulo Stock Exchange bazuje na pozytywnej selekcji uczestników - by promować CSR wśród brazylijskich firm.
20 społecznie odpowiedzialnych firm, które tworzą wskaźnik Respect Index na warszawskiej giełdzie
APATOR
Wchodzi w skład wskaźnika Respect Index od początku jego istnienia, czyli od 19 listopada 2009 roku. Firma podkreśla, że jej działalność nie ogranicza się do biznesowych przedsięwzięć – od lat angażuje się w społeczne projekty, wsparcie edukacji, kultury.
BANK HANDLOWY
Jest jedną z 11 spółek, które tworzą portfel Respect Index od 2009 r. – Indeks przypomina, że w biznesie jest miejsce na wartości, a co więcej, że wartości mają znaczenie w tak czysto ekonomicznych warunkach jak giełdowy parkiet – podkreśla Katarzyna Otko-Dąbrowska, dyrektor Zespołu Projektów Strategicznych i Relacji Inwestorskich banku.
BANK MILLENNIUM
Od 2006 roku prowadzi działania w ramach CSR i publikuje dorocznie raport „Odpowiedzialny biznes" (od roku 2011 według standardów międzynarodowych GRI). – Udział w Respect Index był dla nas naturalną konsekwencją tych działań – podkreśla wiceprezes Fernando Bicho.
BANK BPH
Wszedł w skład Respect Index w pierwszej edycji wskaźnika jesienią 2009 r. Powrócił do jego portfela w piątej edycji badania latem 2012 roku.
ING BSK
Jest jedną z 11 spółek (i jednym z dwóch banków), które tworzą Respect Index od jego pierwszego notowania w listopadzie 2009 r.
BUDIMEX
Znajduje się w składzie RI nieprzerwanie od jego drugiej edycji. Spółka została również doceniona przez międzynarodową organizację ECPI, która włączyła jej akcje do indeksu ECPI Poland ESG Leaders.
ELEKTROBUDOWA
Czołowa spółka elektroenergetyczna jest w składzie Respect Index niezmiennie od początku istnienia wskaźnika na warszawskiej giełdzie. Od 2010 roku uczestniczy też w inicjatywie Sekretarza Generalnego ONZ, Global Compact.
JSW
Do portfela Respect Index Jastrzębska Spółka Węglowa zakwalifikowała się połowie 2012 – po rocznej obecności na giełdzie.
KGHM
Polska Miedź jest jedną z 11 spółek tworzących portfel Respect Index od początku jego istnienia. Koncern jest zaangażowany w wiele projektów z zakresu CSR, m.in poprzez Fundację Polska Miedź.
KOGENERACJA
Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja zadebiutował w czwartej edycji Respect Index w styczniu tego roku. Spółka podkreśla, że odpowiedzialność społeczna i środowiskowa jest filarem jej działalności.
KREDYT BANK
W indeksie spółek społecznie odpowiedzialnych jest notowany od lata 2011 roku. W tym roku bank opublikował po raz pierwszy swój Raport społecznej odpowiedzialności biznesu, w którym raportuje działania z obszaru CSR w latach 2009–2011.
LOTOS
Gdański koncern wchodzi w skład Respect Index od 2009 roku. Katarzyna Sikorska, szef Biura Sponsoringu, Spraw Społecznych i CSR, podkreśla, że CSR jest coraz bardziej widoczny w działalności Grupy.
BOGDANKA
W skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie Lubelski Węgiel wszedł na początku 2011 roku. Firma realizuje teraz Strategię Społecznej Odpowiedzialności Biznesu na lata 2012–2015.
NETIA
Do portfela Respect Index zakwalifikowała się w 2011 roku. Netia podkreśla, że wartości, którymi się kieruje, wpisują się świetnie w coraz wyższe wymagania indeksu spółek odpowiedzialnych.
PGE
W skład indeksu Respect weszła w połowie 2011 roku.
PGNiG
W składzie indeksu jest od 19 listopada 2009 r., ale już latem tego roku zarząd spółki zaakceptował Strategię Zrównoważonego Rozwoju i Odpowiedzialnego Biznesu.
PKN ORLEN
W skład Respect Indeksu wchodzi od początku jego notowania, czyli od jesieni 2009. Według raportu „Decyzje inwestycyjne a odpowiedzialny biznes" jest jedną z pięciu spółek najczęściej wymienianych jako wchodzące do RI.
PZU
Potentat rynku ubezpieczeń pojawił się w składzie portfela Respect Index z początkiem 2012 roku.
TP SA
Jest w Respect Index od początku jego istnienia, czyli we wszystkich pięciu edycjach. Spółka podkreśla, że to potwierdzenie roli i jej strategicznego podejścia firmy CSR.
AZOTY TARNÓW
Jest jedną z 11 spółek notowanych w Respect Indeksie nieustannie od momentu utworzenia wskaźnika. Grupa realizuje wewnętrzną strategię zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności.