Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.02.2017 03:09 Publikacja: 26.03.2013 10:00
Foto: Bloomberg
Strategie oparte na spekulacji polegają na kupowaniu akcji pod wpływem pojawiających się plotek, które mogą mieć duży wpływ na wycenę akcji danej firmy. Pogłoski mogą dotyczyć wielu spraw – potencjalnych inwestorów dla tej firmy, przejęć, fuzji, nowych produktów, wejścia na nowy rynek czy też wprowadzania przez nią innowacyjnych rozwiązań. W przypadku spekulacji, emocje i plotki biorą górę nad chłodną analizą fundamentalną i techniczną. Jak możemy opisać spółki spekulacyjne? – Książkowa definicja spółki spekulacyjnej odwołuje się do kryterium ryzyka. Akcje takich firm charakteryzują się bardzo wysokim poziomem ryzyka inwestycyjnego oraz wysoką oczekiwaną stopą zwrotu. Z perspektywy inwestora jest to też z reguły inwestycja dokonana bez przeprowadzenia dogłębnej analizy potencjału wzrostu ceny lub wręcz oparta wyłącznie na życzeniowym podejściu do inwestowania – tłumaczy Jerzy Nikorowski, makler BM BNP Paribas. – Spółki spekulacyjne charakteryzują się z reguły dużym poziomem wahań kursu, wysokim poziomem obrotów, powtarzającą się obecnością na forach internetowych i w mediach branżowych, rozwodnionym akcjonariatem. Co więcej, bardzo często zarządy i właściciele tego typu firm nadrabiają aktywnością medialną brak satysfakcjonujących wyników finansowych i przepływów pieniężnych. Wyceny tego typu firm często wielokrotnie przekraczają wartość godziwą – wskazuje Piotr Smoleń, prezes Turbine Asset Management. – Firmy te działają często w „modnych" branżach lub prowadzą działalność, w której okres inwestycyjny jest bardzo wydłużony i trudno jest jednoznacznie weryfikować rezultaty pracy zarządów. Obiektem zainteresowania inwestorów spekulacyjnych staje się też wiele z firm na skraju upadłości lub będących w trakcie procedury upadłościowej. Do spółek spekulacyjnych można również zaliczyć tzw. spółki groszowe – dodaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Ubiegły rok przyniósł rekordowe obroty akcjami na warszawskiej giełdzie. Ten rok pod tym względem może być jeszcze lepszy. Polskie domy maklerskie korzystają z tego faktu jedynie połowicznie. Branża musi więc stawiać na dywersyfikację.
Mimo bardzo udanego pod względem stóp zwrotu I kwartału inwestorzy handlujący na krajowym rynku nie mogą narzekać na brak atrakcyjnie wycenianych spółek. W których analitycy widzą potencjał?
Warszawa błysnęła siłą podczas czwartkowych notowań. WIG20 zyskał prawie 1,1 proc., podczas gdy w Europie przeważały spadki.
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
JPMorgan Chase i Bank of New York Mellon ograniczyły elektroniczną wymianę informacji z Biurem Kontrolera Waluty (OCC) po poważnym naruszeniu bezpieczeństwa systemu poczty elektronicznej organu regulacyjnego.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
Nowy tydzień na rynkach rozpoczął się od wyraźnych wzrostów indeksów. Pozytywnych akcentów nie brakowało też na GPW. Błyszczało Dino, Mabion czy też Creotech.
Analitycy Trigon DM rekomendują zakup akcji spółki Creotech Instruments z ceną docelową wynoszącą 320 zł. Obecnie akcje kosztują 229 zł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas