- Produkty bogate w żelazo:
- natka pietruszki
- kapusta
- brokuły
- pieczywo razowe, płatki - owsiane, kasza gryczana
Aktualizacja: 11.02.2017 00:54 Publikacja: 11.07.2013 06:08
Foto: Archiwum
- Produkty bogate w żelazo:
- natka pietruszki
- kapusta
- brokuły
- pieczywo razowe, płatki - owsiane, kasza gryczana
- pestki, nasiona, orzechy:
- pestki dyni,
- słonecznik,
- sezam,
- siemię lniane,
- nerkowce,
- migdały
- rośliny strączkowe:
- soja,
- soczewica (zwłaszcza kiełki),
- ciecierzyca,
- fasola czerwona,
- fasola mung,
- świeża bazylia,
- napar z pokrzywy
- mniejsze ilości w suszonych owocach
- jaja
Przyswajanie żelaza jest o wiele skuteczniejsze, jeżeli spożywane jest w towarzystwie pokarmów bogatych w witaminę C, jak np. kapusta kiszona, dzika róża, żurawina, czarne jagody, czarna porzeczka, cytryny czy kiwi. Spożywanie dużej ilości surowych warzyw i świeżych owoców bogatych w witaminę C zwiększa przyswajanie żelaza nawet trzykrotnie. Do posiłków złożonych z pokarmów bogatych w żelazo można także wypijać świeże soki z cytrusów. Zaburzenia wchłaniania żelaza powodują natomiast szczawiany zawarte między innymi w szczawiu i rabarbarze oraz duże ilości wapnia w diecie (z nabiału, szczególnie z mleka).
WITAMINA B12 – wskazówki:
- wzbogacenie diety w:
- jaja,
- produkty zbożowe, w szczególności te pochodzące z pszenicy i owsa,
- winogrona,
- brokuły,
- ogórki,
- selery,
- pestki słonecznika,,
- kiełki pszenicy,
- rośliny strączkowe,
- przyprawy (m.in.: gorczyca, żeń-szeń, lucerna)
- wprowadzenie do diety produktów pobudzających wytwarzanie witaminy B12 przez jelita:
- kapusty surowej i kiszonej,
- kwaszonych ogórków
- uzupełnienie codziennego jadłospisu w produkty wzbogacane w witaminę B12:
- płatki zbożowe: orkiszowe, żytnie, owsiane
- herbaty ziołowe
- „mleko sojowe", desery sojowe
- suplementacja preparatami wzbogacanymi w wit.B12
Niedobór witaminy B12 utrudnia także wchłanianie kwasu foliowego, który odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, pracy mózgu oraz powstawaniu czerwonych krwinek. Bez niego częściej możemy czuć się zmęczeni, senni i apatyczni. Jego niedobór może być również jednym z winowajców rozwoju niedokrwistości, na którą wegetarianie są szczególnie narażeni. Dlatego też dobrze zwrócić uwagę w diecie między innymi na:
- warzywa liściaste,
- kapustę,
- brokuły, kalafior,
- szparagi,
- pomidory,
- buraki,
- orzechy, pestki słonecznika i dyni,
- jaja (w szczególności żółtko),
- pomarańcze,
- awokado.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas