Pytania do... Michała Konarskiego, analityka Wood&Company

Aktualizacja: 11.02.2017 13:10 Publikacja: 13.09.2013 14:00

Pytania do... Michała Konarskiego, analityka Wood&Company

Foto: PARKIET

Skąd tak dobry wyniki banków, skoro prognozy dla sektora nie były zbyt optymistyczne?

To zasługa głównie mniejszej presji na marżę odsetkową. Rynek spodziewał się, iż wynik odsetkowy w drugim kwartale będzie nadal pod wpływem obniżek stóp procentowych w Polsce. Ponadto pozytywnym zaskoczeniem był większy, niż oczekiwano, wzrost wyniku prowizyjnego oraz utrzymana baza kosztowa. Jakość aktywów też nie pozostała bez znaczenia. Koszt ryzyka, pomimo że w wielu bankach wzrósł, znajduje się nadal na niskich poziomach, zaś wskaźnik NPL w ciągu kwartału nieznacznie obniżył się dla całego sektora. Patrząc na dane sektorowe za 6 miesięcy, polskie banki zdołały poprawić zysk netto rok do roku, co, biorąc pod uwagę niższe środowisko stóp procentowych, oraz niższą opłatę interchange jest pozytywnym osiągnięciem.

Który z banków najbardziej pana zaskoczył?

BZ WBK, gdzie wyniki były lepsze od oczekiwań na wszystkich poziomach, oraz Bank Millennium, który znacząco zdołał poprawić swoją marżę odsetkową. Jednocześnie w obu bankach wzrosła szansa na poprawę wyniku netto rok do roku, pomimo trudnych warunków. Pozytywnie postrzegam również lepszy od oczekiwań wynik prowizyjny w niemal całym sektorze pomimo pierwszego spadku opłaty interchange. Negatywnie rynek odebrał gorsze od oczekiwań wyniki Alior Banku, który jednocześnie obniżył swoją prognozę na obecny rok. W odróżnieniu od mniejszych banków presja na marżę utrzymała się także w największych bankach – PKO BP i Pekao. Pomimo zapowiedzi zarządu PKO BP presja na marży może być nadal widoczna w kolejnym kwartale, odzwierciedlając wysoką wrażliwość banku na dalszy spadek stóp procentowych.

Już teraz akcje banków są zbyt wysoko wyceniane. Czy nadal widzi pan potencjał do wzrostu?

Obecnie polskie banki (WIG-Banki) wyceniane są ze 115-proc. premią do spółek finansowych z regionu (MSCI EM Financial), podczas gdy premia odnotowana na przestrzeni ostatnich 5 lat wynosiła 37 proc. Uważam, że wzrost wyniku w 2014 r., a także dobra sytuacja kapitałowa banków uzasadnia premię, ale na znacznie niższych poziomach. Ponadto, o ile uważamy że zmiany w OFE w średnim i długim terminie są negatywne dla rynku akcji, o tyle w krótkim terminie inwestorzy mogą zwracać uwagę na poprawiającą się sytuację makroekonomiczną. Wyniki banków powinny się poprawić już w II połowie obecnego roku, zaś trend powinien się utrzymać także w przyszłym roku. Banki spodziewają się stabilizacji marży odsetkowej już w III kwartale 2013 r., zaś wzrosty w przyszłym roku powinny być wspierane przez oczekiwane podwyżki stóp procentowych.

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę