Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 25.04.2015 12:59 Publikacja: 25.04.2015 12:59
Warren Buffet (z lewej), prezes Berkshire Hathaway. Jeśli kupujesz rzeczy, których nie potrzebujesz, prędzej czy później będziesz musiał sprzedać rzeczy, które są ci potrzebne – to jedno z często cytowanych powiedzeń „Mędrca z Omaha”. Buffet jest znany nie tylko z trafności w doborze inwestycji, ale i z oszczędnego stylu życia. Chętnie kupuje na wyprzedażach i długo zwlekał z kupnem odrzutowca. Wybrał używaną maszynę.
Foto: Archiwum
Zanim Kenneth Lay, prezes Enronu, czy Richard Fuld, szef banku Lehman Brothers, stali się bohaterami głośnych skandali finansowych, które doprowadziły ich firmy do bankructwa, byli znani ze swego zamiłowania do luksusu. Kupowali luksusowe auta, okazałe rezydencje (dom letniskowy Fulda na Florydzie kosztował 14 mln dolarów) i jachty, spędzając wakacje w najdroższych kurortach.
Obaj menedżerowie dobrze się wpisują w wyniki analizy amerykańskich badaczy, którzy postanowili sprawdzić, w jakim stopniu prywatne zachowania prezesów mają wpływ na przekręty albo błędy w sprawozdaniach finansowych ich firm. Zespół naukowców ze szkół biznesu uniwersytetów w Chicago, Minnesocie i Georgetown zajął się dwoma aspektami prywatnego życia szefów – ich skłonnością do luksusowych wydatków oraz wcześniejszymi naruszeniami prawa. Przebadali 491 spółek publicznych w USA, w tym ponad 200, w których w ciągu kilkunastu lat (do 2010 r.) wykryto nadużycia albo doszukano się istotnych błędów w raportach finansowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Koalicja Obywatelska, zdobywając 37,06 proc. poparcia, na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z 36,16 proc. głosów, wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) po przeliczeniu 100 proc. głosów.
Inwestorze! Weź udział w naszej ankiecie i pomóż nam wskazać tych prezesów spółek z WIG30, którzy najlepiej sprawdzają się w obecnym, trudnym czasie pandemii i gospodarczego kryzysu. Głosy zbieramy tylko do najbliższej niedzieli 17 maja.
To już kolejna odsłona naszego badania, organizowanego od kilku lat wspólnie z Izbą Domów Maklerskich.
Sprawdź się w quizie, który CFA Society Poland wspólnie z PKN Orlen przygotowało dla uczestników niedawnej konferencji WallStreet 23 w Karpaczu. Czy osiągniesz lepsze wyniki niż zwycięzca z Karpacza?
Polscy dyrektorzy finansowi uważają, że największym zagrożeniem dla rozwoju czy choćby stabilności finansowej firm jest wzrost kosztów działalności, głównie siły roboczej i transportu, a także wzrost podatków.
Biotechnologiczna spółka otrzymała z niemieckiego Państwowego Instytutu ds. Leków i Wyrobów Medycznych zgodę na przeprowadzenie badania klinicznego kolejnej fazy dla jej cząsteczki.
Kiedy globalne banki inwestycyjne przewidują, iż 2019 rok będzie bezbarwny dla stóp zwrotu uzyskiwanych na rynkach finansowych można by spodziewać się, iż strażnicy emerytalnych aktywów będą próbowali poprawić wyniki alfą (zysk z aktywnego zarządzania) obiecywaną przez fundusze hedgingowe bądź też cieplejszym nastawieniem do akcji brytyjskich spółek zdołowanych przez brexit
Rośnie pesymizm inwestorów odnośnie do perspektyw światowej gospodarki
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas