Najlepsi zarządzający zostawili WIG daleko w tyle

Optymizm ostatnich dni na Starym Kontynencie, wywołany przyjęciem przez grecki parlament reform oszczędnościowych, a w USA dobrymi wynikami spółek, wyraźnie udzielił się również zarządzającym portfelami aktywów.

Aktualizacja: 20.07.2015 02:17 Publikacja: 19.07.2015 17:21

35,4 proc. Ponad 1/3 zarobił dla swoich klientów w pierwszym półroczu Dominik Gaworecki, zarządzając

35,4 proc. Ponad 1/3 zarobił dla swoich klientów w pierwszym półroczu Dominik Gaworecki, zarządzający Strategią Agresywną mWealth Management.

Foto: Archiwum

– Liczmy, że wraz z poprawą nastrojów w strefie euro inwestorzy zagraniczni zaczną się z powrotem interesować polskimi spółkami, przede wszystkim średnimi. W tym gronie jest około 150 najbardziej płynnych podmiotów notowanych na warszawskiej giełdzie – przekonuje Grzegorz Ziobro, zarządzający DM BOŚ.

Jego zdaniem do końca hossy prawdopodobnie zostało kilkanaście miesięcy, które będą należały do małych firm i surowców. – Koniec trendu wzrostowego na giełdach zwiastuje bardzo duże zainteresowanie małymi spółkami oraz rosnące ceny surowców. Dopóki nie zauważymy tych dwóch objawów, dopóty nie musimy się martwić nadejściem bessy – przekonuje Ziobro.

W niezłych nastrojach są nawet eksperci od obligacji, ponieważ na tych papierach w tym roku trudno cokolwiek zarobić. – Oczekujemy lekkiego odreagowania ostatnich spadków cen, co powinno wspierać wyniki portfeli inwestujących w obligacje. Jeżeli ten scenariusz się sprawdzi, stopa zwrotu zarządzanej przeze mnie strategii w drugim półroczu powinna wynieść 1–2 proc. – mówi Marcin Grotek, prowadzący Stabilny Portfel Aktywów mWealth Management. Oznaczałoby to wynik w skali całego 2015 r. na poziomie 4 proc. Całkiem niezły, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że od połowy kwietnia do końca czerwca rentowność polskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych wzrosła o ponad 1 pkt proc., do 3,35 proc.

Optymizm zarządzających dobrze wróży zamożnym inwestorom korzystającym z usług zarządzania aktywami, choć tak naprawdę niektórzy z nich – mimo słabego drugiego kwartału – już zarobili tyle, że spokojnie mogliby zrealizować zyski z inwestycji. Strategia Agresywna w ofercie mWealth Management osiągnęła półroczną stopę zwrotu brutto przekraczającą 35 proc. Niewiele gorzej wypadły Strategia Akcyjna zarządzana przez tę samą instytucję i Strategia Akcyjna Quercus TFI, które zarobiły odpowiednio 25 i 22 proc. brutto. I to wszystko w okresie, kiedy WIG wzrósł o 3,7 proc.

W zestawieniu wyników strategii asset management „Parkietu" bierze udział 18 podmiotów zarządzających aktywami o łącznej wartości niecałych 10 mld zł.

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę