Termin „wrogie przejęcie" nie jest pojęciem normatywnym ani też nie ma definicji legalnej. Wspólny dla proponowanych w literaturze definicji tego pojęcia jest element uzyskania kontroli nad przedsiębiorstwem bez porozumienia i wbrew woli jego organów. Przejęcie kontroli oznacza co do zasady uzyskanie większości głosów na walnym zgromadzeniu, która pozwala na decydowanie o najważniejszych sprawach spółki, takich jak powołanie zarządu i rady nadzorczej. Podjęcie działań zmierzających do uzyskania decydującego wpływu na funkcjonowanie spółki-celu pozwala na wykluczenie ewentualnych konkurentów i tym samym ułatwia ekspansję na rynku. Innym powodem występowania wrogich przejęć w praktyce jest możliwość odsprzedania aktywów przejętego przedsiębiorstwa i uzyskania znacznie większych korzyści finansowych od kosztów przejęcia.
W praktyce wrogie przejęcia dotyczą w większości przypadków spółek, których akcje znajdują się w obrocie publicznym. Należy zauważyć, iż przepisy regulujące działanie rynku kapitałowego w Polsce wprowadzają ograniczenia swobody strukturyzowania transakcji przejęć. Ustawą o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych wprowadzono obowiązek ogłoszenia wezwania w przypadku nabycia znacznego pakietu akcji (art. 72–74 ustawy).
Zapewnia to pozostałym akcjonariuszom możliwość wyjścia lub ograniczenia zaangażowania w spółce, gdy nabycie znacznego pakietu akcji przez jednego z inwestorów skutkuje przejęciem (zmianą) kontroli w spółce. Wezwanie jest skierowaną do pozostałych akcjonariuszy spółki ofertą nabycia akcji przez kupno lub zamianę. Odstąpienie od ogłoszenia wezwania w razie przekroczenia określonego progu ogólnej liczby głosów w spółce skutkuje tym, że akcjonariusz nie może wykonywać prawa głosu z akcji. Ponadto Komisja Nadzoru Finansowego dysponuje uprawnieniem do nałożenia kary finansowej w wysokości do 1 mln zł na podmiot, który nie dopełnił obowiązku ogłoszenia wezwania.
Narzędzia obrony stosowane na etapie poprzedzającym wrogie przejęcie
W praktyce funkcjonowania rynku kapitałowego powstały środki, które władze spółki mogą wykorzystać celem zabezpieczenia się przed wrogim przejęciem.
Jednym z prewencyjnych środków obrony są przyznawane indywidualnym akcjonariuszom uprawnienia osobiste (art. 354 § 1 ksh). Mogą one polegać na ustanowieniu w statucie spółki uprawnienia do powoływania lub odwoływania członków zarządu lub rady nadzorczej na rzecz akcjonariusza lub grupy akcjonariuszy. Jest to o tyle istotne, że uprawnienie przysługuje niezależnie od liczby posiadanych akcji oraz trwa do momentu utraty statusu akcjonariusza, dzięki temu jest to jedna z trwalszych barier przejęcia kontroli nad spółką.